اختصاص پاداش برای افشاگران فساد و تخلف در مشهد ، رویه ای موثر در مبارزه با فساد

اختصاص پاداش برای افشاگران فساد و تخلف در مشهد ، رویه ای موثر در مبارزه با فساد

سیاست شرق _شهرام احمدی/ دکترای مدیریت و کارشناس مسائل حوزه مدیریت شهری

خبر کوتاه بود و قابل درنگ!
پاداش ۲۰۰ میلیون تومانی کاشفین فساد و تخلف در مشهد و تصویب ماده تبصره ی قانونی در این رابطه.
اتفاق خوش یمنی که در مشهد رخ داده است، می تواند به شفافیت و پیشگیری از فساد در شهرداری ها و شوراهای شهر تمام کشور منجر شود؛ اگر همه خالصانه و با حسن نیت، چنین امری را یک ضرورت تلقی کنند.

درخبرها آمده ، در شورای شهر مشهد مصوبه‌ای به تصویب رسیده است که حمایت‌ها و پاداش‌هایی را برای افشاکنندگان فساد در نظر گرفته است.
این مصوبه و آئین‌نامه، زمینه حمایت از گزارشگر فساد را ایجاد می‌کند که هم کارش تسریع می‌شود و هم با گزارش فساد ۲۰ درصد از منابع مکتسبه‌ای که ایجاد می‌شود به فردی که این فساد را گزارش کند، پرداخت می‌شود.
سقف این پاداش ۲۰۰ میلیون تومان است، همچنین کارمندانی که فساد را گزارش کنند ضمن ارتقاء شغلی، دو ماه حقوق و پاداش را به صورت کامل دریافت می‌کنند یا شهرداری تسهیلاتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

اما به خوزستان برگردیم .از شورای شهر اهواز که شعارش واکاوی عملکرد شورای چهارم و پاکدستی  بود ، انتظاری بیش از این می رفت. بدتر آنکه در سیاستگزاری جدید شهرداری اگر به نقطه تاریکی نور تابانده شود، یا مطالبه ای از حقوق عمومی صورت گیرد، نه تنها حمایت چندانی ازجانب شهرداری و شورای شهر صورت نمی گیرد ، بلکه گاها مشکلاتی نیز برای آنان پیش می آید!
اما آنچه که مسلم است ،  عمر کاری همه مدیریت ها و مسئولیت ها زمانی به پایان خواهد رسید و عملکرد آنها در معرض قضاوت عامه مردم ، کارشناسان و آیندگان قرار خواهد گرفت.

از این رو  پیشنهاد می شود که رویه و قانون مصوب شده در شورای شهر مشهد  در خصوص حمایت‌ از افشاکنندگان فساد ،  در تمام ادارات و ارگانهای دولتی  محقق و اجرایی شود ، بلکه به گونه ای همه گیر و گسترده ، مبارزه با فساد و رانت در دستگاههای مختلف  نهادینه و برای جامعه ثمربخش شود.

اتفاق جالبی که چنانچه در شورای شهر و شهرداری اهواز نیز محقق شود  و اعضاء شورا در کمیسیونی بنام کمیسیون شفافیت و پاکدستی نتایج اطلاعات رسیده از ویژه خواریها و قانون گریزیها را به مردم گزارش دهند ، هم  اینکه  نقطه اتکا و امیدواری  برای افراد پاکدست و دلسوز به حال بیت المال بود و  هم اینکه  یک انگیزه مضاعف به برملاکنندگان فساد میداد . مسئله ای که به عنوان یک بازدادنده ،  از مفتوح شدن حجم زیادی از پرونده های مطرح شده در محاکم قضایی نیز  در آینده جلوگیری به عمل می آورد.
انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *