واکنش اردوغان به پیشنهاد اروپا برای ایجاد منطقه «پرواز ممنوع» در سوریه

واکنش اردوغان به پیشنهاد اروپا برای ایجاد منطقه «پرواز ممنوع» در سوریه

سیاست شرق _ به نقل از آناتولی  ، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مراسمی در مجتمع بش‌تپه آنکارا به پیشنهاد پارلمان اروپا برای ایجاد منطقه «پرواز ممنوع» در سوریه واکنش نشان داده و اظهار داشت: ما این پیشنهاد را زمانی که جنگنده‌های رژیم اسد و غیره صدها هزار انسان بی‌گناه را بمباران می‌کردند، داده بودیم.

وی در ادامه تصریح کرد: زمانی که می گوییم درهایمان را باز می‌کنیم (اروپائیان) گر می‌گیرند. گر نگیرید، زمانش که برسد آن درها باز خواهند شد.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: آنکارا نیازی ندارد برای از بین بردن کریدور تروریستی که برخی می‌خواهند در امتداد مرزهای جنوبی کشور ایجاد کنند، از کسی اجازه بگیرد.

اردوغان ادامه داد: در واکنش به عاملان قتل ۵۰ میلیون نفر در جنگ جهانی دوم که قصد دادن درس انسانیت به ما دارند، تبسم تلخی می‌زنیم. مشت آهنینِ زیر دستکش مخملی را به کسانی که علیه رویکرد انسانی ما اقدام می‌کنند، نشان خواهیم داد.

بیشتر بخوانید :

وی در رابطه با عملیات چشمه صلح ارتش کشور در شمال سوریه تصریح کرد: تاکنون منطقه‌ای به مساحت ۴۲۲۰ کیلومترمربع را آزادسازی کرده‌ایم. نیروهای مسلح ترکیه و ارتش ملی سوریه در حال پاکسازی منطقه عملیاتی چشمه صلح هستند. از پای درآوردن تروریست‌هایی که با آنها مواجه می‌شویم، حق طبیعی ماست. فریب بازی کسانی که می‌کوشند با تغییر اسم، پرچم یا یونیفرم گروه‌های تروریستی، آنها را مقابل ما علم کنند، نخواهیم خورد.

اردوغان همچنین افزود: کسانی که زندگی و آینده مردم سوریه را دستمایه نقشه‌های بزرگ خود در منطقه قرار می‌دهند، پیش از دیگران، ما را در مقابل خود خواهند دید. از همه دنیا می‌خواهم تا برای دموکراسی، دولت قانون و حقوق بشر، پ.ک.ک/ ی.پ.گ را نیز دست‌کم به اندازه داعش یک گروه تروریستی خطرناک شناخته و اقدام کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه در خصوص روند قانون اساسی سوریه نیز گفت: هر گروه تروریستی یا رژیمی را که بخواهد در این زمینه اختلال ایجاد کند، نزد افکارعمومی افشا خواهیم کرد.

اردوغان گفت: مایه تاسف است که جامعه بین‌الملل به بازیچه تبانی دو گروه تروریستی تبدیل شده و تلخ تر این است که دولت‌های بزرگ سعی در صیانت از آنها دارند. ترکیه نهم اکتبر ساعت ۱۶٫۰۰ با شروع عملیات چشمه صلح این بازی را برهم زده و حقایق را روشن کرده است.

وی تاکید کرد: حفظ تمامیت ارضی و وحدت سیاسی سوریه تنها در صورت انجام موفقیت‌آمیز این ماموریت ممکن است. در غیر این‌صورت، نه کسی مقامات دمشق را جدی می‌گیرد و نه بحران این کشور پایان می‌یابد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *