سفیر افغانستان: به امریکا نه ، اما به ایران نیاز داریم.

سفیر افغانستان: به امریکا نه اما به ایران نیاز داریم.

سیاست شرقسید طیب جواد، سفیر افغانستان در بریتانیا در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت که روابط  افغانستان و ایران بسیار نزدیک، دوستانه و برادرانه است و این رابطه بر اساس پیشینه قوی فرهنگی، اشتراک زبان و منافع مشترک اقتصادی و امنیتی است.

زمانی که از او درباره سطح روابط افغانستان و ایران سوال شد، وی گفت: روابط دو کشور بسیار نزدیک، دوستانه و برادرانه است و این رابطه بر اساس پیشینه قوی فرهنگی، اشتراک زبان و منافع مشترک اقتصادی و امنیتی است. مخصوصا ظرف ۱۸ سال گذشته که در افغانستان تغییراتی رخ داده، همیشه رابطه ما با ایران نزدیک‌ و همکاری با مقامات ایرانی در عالی ترین سطح بوده است.

وی از اینکه ایران در سالیان متمادی و از زمان تجاوز شوروی از مهاجران افغان میزبانی کرده تقدیر کرد. او گفت: اوضاع این طور نخواهد ماند و «بهتر است یک خاطره بسیار نیکی از دوستی و محبت بین مردم ایران و افغانستان  برای همیشه به جا باشد».

درباره ابتکار صلح هرمز، طرحی که به تازگی از سوی حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد، سفیر افغانستان گفت: ما بسیار علاقمند هستیم هر تنشی که در منطقه به وجود می آید حل شود و کاهش یابد. ما بهای گزافی را برای هر نوع تنشی که در منطقه ایجاد می‌شود می‌پردازیم.

وی تصریح کرد: ما نه تنها به راه‌های ترانزیتی ایران نیاز داریم بلکه می‌خواهیم رابطه خوبی را با همه کشور ها  حفظ کنیم.

طیب جواد ادامه داد: به رغم اینکه افغانستان در گذشته هم پیمان نزدیک کشورهای عضو ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) و آمریکا بود اما توانسته روابط بسیار خوب و نزدیک با ایران حفظ کند.

وی افزود: ما می خواهیم که این راه ادامه پیدا کند و همان طور که گفتم ایران همسایه نزدیک ما است و داشتن رابطه نیک با ایران بخش مهمی از سیاست خارجی افغانستان است.

ایران همسایه نزدیک ما است و داشتن رابطه نیک با ایران بخش مهمی از سیاست خارجی افغانستان است.

او در پاسخ به سوالی درباره پویش ضد ایرانی امریکا گفت: ما طرفدار هیچ نوع  تنش در منطقه نیستیم چون باید بهای گزافی را برای آن بپردازیم.

سید طیب جواد یکی از چهره‌های مطرح عرصه سیاسی و اجتماعی افغانستان در بیشتر از یک دهه گذشته بوده است. او از سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا و همزمان سفیر «غیر مقیم» در کشورهای مکزیک ، برازیل، ارژانتین  و کلمبیا بوده است. طیب جواد پیش از آن رئیس دفتر دولت افغانستان به ریاست حامد کرزی بود.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *