حضور ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل/ آزادی ۲۴ زندانی سیاسی وابسته به اپوزیسیون دولت ونزوئلا

حضور ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل / آزادی ۲۴ زندانی سیاسی وابسته به اپوزیسیون دولت ونزوئلا

سیاست شرق ( East  Policy ) _ به نقل از دوبچه وله ، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا ، اقدام به آزاد کردن ۲۴ زندانی سیاسی وابسته به اپوزیسیون دولت کرده است. این در حالی است که  ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز حضور خواهد یافت .

یکی از دو کرسی متعلق به آمریکای جنوبی در شورای ۴۷ نفره حقوق بشر سازمان ملل به ونزوئلا تعلق یافته است. به این ترتیب، نماینده دولت ونزوئلا با کسب ۱۰۵ رای موافق از ژانویه سال ۲۰۲۰ برای مدت سه سال به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل در می‌آید.

این درحالی است که شماری از سازمان ها و فعالان حقوق بشر ، نسبت به عضویت ونزوئلا دررشورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتقاد نمودند.

با این حال روزنامه گاردین به نقل از رودولفو دی اوکا، یکی از کنشگران حقوق بشر در ونزوئلا نوشته است: «پیوستن ونزوئلا و برزیل به شورای حقوق بشر سازمان ملل گامی است به پس در عرصه تقویت مبانی حقوق بشر در این منطقه.»

خبر آزادی این زندانیان روز پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) از سوی دادستانی ونزوئلا اعلام شده بود . دولت ونزوئلا آزادی این افراد را در ارتباط با گفت‌وگوهای بین نمایندگان دولت و بخشی از اپوزیسیون این کشور اعلام کرده است.

افراد آزاد شده وابسته به حزب “اراده عمومی” متعلق به خوان گوایدو و همچنین حزب “عصر جدید”، حزب سوسیال دموکرات این کشور بوده‌اند.

پس از شکست مذاکرات بین نمایندگان دولت ونزوئلا و نمایندگان حزب ‌”اراده عمومی”، دولت مادورو تصمیم به پیشبرد گفت‌وگوهای خود با دیگر بخش‌های اپوزیسیون این کشور گرفت.

در ارتباط با مذاکرات بین دولت و اپوزیسیون، دادستانی ونزوئلا ماه پیش ادگار زامبرانو، معاون پارلمان منحل اعلام شده ونزوئلا و از متحدان گوایدو را از زندان آزاد کرده بود. زامبرانو ماه مه دستگیر و زندانی شده بود.

افزون بر آن، برخی از نمایندگان وابسته به دولت نیز در جلسات پارلمان این کشور شرکت کرده‌اند. این در حالی است که مادورو در سال ۲۰۱۷ مجلس این کشور را غیرقانونی و منحل اعلام کرده بود.

کشف جسد ادموندو رادا، یکی از چهره‌های اپوزیسیون این کشور در روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر نیز بر خبر عضویت ونزوئلا در شورای حقوق بشر سازمان ملل سایه انداخته است.

روزنامه “ال ناسیونال” اعلام کرده است که پیکر نیمه سوخته این سیاستمدار در یکی از جاده‌های بین شهری کشف شده است. آثار شلیک بر جمجمه این فرد نیز دیده شده است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *