سفر عراقچى به کویت براى رایزنى درباره تحولات منطقه و ابتکار صلح هرمز

سفر عراقچى به کویت براى رایزنى درباره تحولات منطقه و ابتکار صلح هرمز

سیاست شرق _ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه در دیدار با خالد جارالله قائم مقام وزارتخارجه کویت بر عزم جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه و تحکیم مناسبات با کشورهای منطقه تاکید کرد.

معاون وزیر امورخارجه  که به منظور تشریح ابتکار صلح هرمز به کویت سفر کرده ، در این دیدار گفت: کشورهای حوزه تنگه هرمز و خلیج فارس با برخورداری از ظرفیتها و توانمندی های خود می توانند آینده ای شکوفا و روشن را برای منطقه رقم بزنند.

آقای عراقچی  افزود: ایران قائل به همکاری دسته جمعی توسط کشورهای منطقه برای تامین امنیت بوده و گفتگو را یگانه راه حل نیل به این همکاری و غلبه بر مشکلات می داند.

ایشان  با تشریح اصول و اهداف پویش صلح هرمز (امید) که از سوی رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارایه شد، گفت: این ابتکار چارچوب مناسبی را برای کشورهای منطقه در جهت تحکیم صلح و ثبات، و ارتقای همکاری های دوجانبه و چندجانبه به وجود می آورد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه برخورد سازنده و ایجابی کشورهای منطقه با ابتکار هرمز را گامی در جهت ایجاد کاهش تنش های موجود در منطقه توصیف کرد و بر آمادکی ایران برای یافتن سازوکارهای اجرای ان با همه کشورهای منطقه تاکید کرد.

معاون وزیر امور خارجه راه حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن دانسته و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف ها استقبال کرد.

آقای عراقچى از نقش مثبت کویت در تحکیم عنصر گفت‌وگو در منطقه و تلاش های امیر کویت در همین ارتباط استقبال و قدردانی کرد.

خالد جارالله قائم مقام وزارتخارجه کویت در این دیدار با استقبال از استمرار رایزنی های دو کشور، به روند تحولات منطقه اشاره کرده و بر اهتمام کشورهای عضو شورای همکاری به تلاش برای کاهش تنش ها تاکید کرد.

وی همچنین گفتگو را تنها راه حل مشکلات منطقه دانسته و بر لزوم توسعه مناسبات فیمابین تاکید کرد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *