روسیه بهینه‌سازی تأسیسات هسته‌ای فردو را به‌حالت تعلیق درآورد

روسیه بهینه‌سازی تأسیسات هسته‌ای فردو را به‌حالت تعلیق درآورد

این شرکت دولتی روسیه در بیانیه‌ای گفت: «غنی‌سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ‌های پایدار در یک مکان از نظر فنی امکان‌پذیر نیست.»

ایالات متحده آمریکا در ماه نوامبر پس از آنکه غنی سازی اورانیوم  در فردو آغاز شد ، گفته است  که معافیت‌های این تاسیسات هسته‌ای را دیگر تمدید نمی‌کند؛ اقدامی که با اعتراض روسیه روبرو شد. این معافیت‌ها در ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) به‌ پایان می‌رسد.

شرکت روس اتم گفت که از سال ۲۰۱۷ میلادی متخصصان این سازمان در حال کار روی طرحی برای اصلاح آبشارهای سانتریفیوژهای گازی برای تولید دو ایزوتوپ پایدار هستند که می‌تواند برای اهداف پزشکی استفاده شود.

اما طبق گفته این نهاد، تلاش آن‌ها با توجه به وجود ذرات اورانیوم در هوا و روی تجهیزات بی‌نتیجه خواهد بود و ناهمخوان است.

شرکت روس اتم  دراین بیانیه تاکید می‌کند که از سرگیری کار، نیازمند توقف فعالیت دو آبشاری است که در آن‌ها غنی‌سازی اورانیوم انجام می‌شود و سپس باید محیط و تجهیزات به‌طور کامل پاکسازی شوند.

این سازمان روسی همچنین اعلام کرد تا زماینکه این شرایط محقق نشود، طرف روسی ادامه اجرای آن را به‌حالت تعلیق در می‌آورد و طرف ایرانی از این موضوع مطلع شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی این کشور در تاریخ هفت نوامبر (۱۶ آبان) از آغاز مجدد فعالیت تأسیسات هسته‌ای فردو برای غنی‌سازی اورانیوم خبر داده بود.

مقامات سازمان انرژی اتمی تاکنون در این خصوص اظهار نظر ننموده اند.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *