خدایا پناه میبریم به تو !

خدایا پناه میبریم به تو !

سیاست شرق _ مصطفی علیخانی ( کارشناس ارشد مدیریت )

خدایا پناه می بریم به تو از انتخابهای اشتباه و غلط خودمان در فصل انتخابات و اینهمه گنج و رنج در خوزستان در زمانه تحریمهای سخت دشمنان ایران و ایرانی ، که علیرغم ثروت بیحد مادی و معنوی  ، سرمایه های اجتماعی ، ظرفیتهای ارزشمند نخبگان جوان و اقوام ارزشمند خوزستان که آماده نقش پذیری توسعه استانِ همواره مهجور با ناهنجاریها؛ هنوز امید به آینده را در دل و تفکرشان می پرورانند …

این سرزمین اهورایی آدم میخواهد ؛ آدمهایی که با ایمان به ذات حق و دانش و تلاش خویش و برنامه ریزی و بهره از مشارکتها و تعامل با داخل و خارج از وضعیت فعلی عبور کنند و میدانند که توسعه و بهبود شرایط استان ، شهر و کشورم با رعایت حقوق شهروندی ، التزام به قانون و تعامل با نیروهای داخلی مقید به کشورم و  همچنین گسترش روابط با جهان خارج اصلاح میشود..

لذا نگارنده با ارایه چکیده دیدگاه خویش بعنوان فرزند مردم اهواز و خوزستان ؛ توجه مخاطبان گرامی را به مهمترین کارهایی جلب میکنم که میبایستی بر آنها تمرکز کنیم:
۱ -تصمیم و اجرای کم چالشِ اقدامات و برنامه های دولتمردان و نظام در استان و نتایج حاصل از انها برای مردم
۲ -تقویت و تبدیل مدیریتهای ناکارآمد و هزینه بر به مدیریتهای کارآمد در دوره تحریمها و خودتحریمی ها
۳ -نحوه تمرکز برفرهنگسازی گفتگوی سیاسی جهت تحقق منافع ملی و استانی و مشارکت حداکثری دربرنامه های دولت
۴ -نحوه تمرکز بر بهبود معیشت و ایجاد اشتغال در مراکز صنعتی استان واقدام عملی حقوق شهروندی و مطالبات مردمی
۵ -نحوه استفاده از نقشپذیری نخبگان جوان برای استفاده در جهت توسعه استان بدون حضوررفوزه های سیاسی و مدیریتی
۶ -نحوه طراحیِ قدرتمندکردن تشکلهای صنفی و سیاسیِ عملگرا با تمرکز بر اصول ،اصلاح و اعتدال در امور مردم استان
۷ -نحوه تمرکز برکیفیت مدیریت جمعی بجای مدیریت عمل جمعی با عبور از فضای سترون و بی اعتمادساز مردمی استان
۸ -ارایه طرح و گزارش اقدامات و اصلاحات درون زای استان وتهیه لیست و نمایشگاهی از مشکلات مردم با ارایه راهکار
۹ -ارایه طراح سازوکارها و کارویژه هایی برای تهیه لیست حل مشکلات بدیهی مردم در کوتاه مدت و میان مدت
۱۰  -تمرکز براستفاده از قوانین و ابزارلازم برای ارتقای آزادیهای مدنی و قانونی و احیای مطالبات قانونی مردم توسط تشکلها
۱۱ -ارایه طرح و تاکید برمولفه های قدرتمند اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بر اساس نیاز مردم و تعیین شاخصهای موثرکنترلی
۱۲ -ارایه طرح اصلاح مدیریت جامع با انتخاب جوانان نخبه ۲۵ تا ۴۰ ساله جهت توسعه انسانی و جلوگیری از انواع فساد
۱۳ -ارایه طرح عبور از فضای سترون سیاسی با عبور از فردگرایی و خودتحریمی و خودپدرخواندگی و موارد مشابه
۱۴ -ارایه طرح نقش پذیری جوانان نخبه انقلابی و تاثیرگذار در فرایند بهبود جامعه تا بازگشت اعتماد و آرامش در بین مردم
۱۵ -ارایه طرح تعامل درون زا و مقابله با جنگ روانی و ترکیبی دشمنان داخلی و خارجی با تمرکز بر منافع استانی و ملی

الزاما در صورت بکارگیری جوانان توانمند و ایجاد اشتغال پایدار و تحقق مشارکت حداکثری دولت و مردم با تمرکز بر اصول ۲۴و ۲۶ و ۲۷ قانون برای نحوه فعالیت احزاب؛ از همه ظرفیتهای نخبگان اقوام استفاده و منشورِ گفتگو را در جامعه ی متحول شده استان با حضور جوانان در جهت توسعه استانی و ملی و مشارکت حداکثری مردم ، اجرا خواهیم نمود.
البته آسیب شناسی تفکرات حزبی و سیاسی مسولین ارشد ، تیغ دو لبه ایست که باید با آن زخمها و جراحتهای کهنه سیاسی اجتماعی و اقتصادی را جراحی کرد نه اینکه بر زخم و جراحتهای مردم بیفزایند .

لذا پیشنهاد میشود:
اصلاح فرآیندهای محدود کننده جامعه و مردمی که به لحاظ تحریم ، مشکل معیشت و بیکاری تحت فشار هستند و قطعا باید  اولویت اول اقدامات هر انسان مسئول و آگاهی باشد.
مصطفی معتقد است:  صداقت ، عمل به اجرای قانون ،  کار برای مردم و البته توجه به تشکلهای صنفی ، سیاسی اجتماعی و اقتصادی حلقه محکم  اتصال دولت و مردم خواهد بود که میتواند مطالبات بحق مردم را پیگیری و به نتیجه برسانند. این فرایند با کاهش ریسکهای مخاطره آمیز در استان و بحساب آوردن مردم و جوانان در معادلات قدرت و کاهشِ بحرانهای استان امکانپذیر است که باید برای نتیجه بهتر و آنی ، حتما کارویژه هایی تعیین ، تا برای تدوین سیاستهای عمومی استان خوزستان بکارگیری شوند.

همین کارویژه ها با تخصص های مشخص؛ دیدگاهها و نظرات متناسب با حل مشکلات را بکار گیرند تا تمرکز و تحلیلِ عبور از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب با تبیین استراتژی جدید فراهم گردد. لذا در شرایطی که با مشکلات و معضلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنیم ؛ توجه به تحلیل محتوا  ، شناخته شدن محتوای عملی نیاز مردم و تحلیل موقعیت مبنی بر: وضعیت فعلی و عملکرد و رفتار مسولان و بکارگیری حداکثر عوامل انگیزشی و علمی برای ایجاد و اجرای تعهدات متقابل باید فراهم شود. نهایتا همه آگاه هستیم که خوزستان و بالاخص کلانشهر اهواز همچنان با معادله ای چند مجهولی اما ساده و پرچالش و قابل حل مواجه است و بی شک، حل این معادله به اقدامِ بهنگام توسط مسولیت پذیرانِ توانمند انقلابی و متخصص و استفاده از همه ظرفیتهای موجود برای رفاه حداقلی مردم نیاز دارد…

مثلا برای مهار آبهای جاری در سطح خیابان ها ،  همانطور که مردم کوچه و بازار سالهای سال است میدانند ، مدام میگویند ولی گوش شنوایی نبوده ؛ خروج آبهای سطحی از طریق ایجاد شبکه ای جدید و موازی با سیستم فرسوده قدیمی در نقاط بحرانی برای هدایت آب به رودخانه کارون نیاز است که میبایستی انجام میشد؛ چیزیکه مدیران ارشد استان و دولت!!! چند سالیست مدام قول اصلاحش را داده اند اما هر بار با بارش باران؛ نعمت خدا را به عذاب مردم مبدل کرده اند .انشاالله در اولین فرصت با ایجاد این شبکه؛ حداقل رفاه و آرامش را برای مردم فراهم نمایند…

در خاتمه مجددا دعا میکنیم . خدایا پناه میبریم به تو از انتخاب غلط خودمان در فصل انتخابات  و قول میدهیم در آینده انسانهای صاحب ایده و نوگرای انقلابی متخصص و معتقد به اصول و اصلاح و اعتدال را برگزینیم تا منبعد از شر این همه بدیها رها گردیم.

خدایا همه ما به همدیگر قول میدهیم برای خلاصی از مصیبتهای خودساخته و دگرساخته ، گذشته را جبران کنیم و همه سرمایه های اجتماعی و نخبگان و ظرفیتهای کارآمد اقوام و استان را بکار گیریم تا تحول و تغییر را با آرامش بیشتر برای مردم به ارمغان آوریم…

امید است منبعد با ارایه نمونه اقدامات و مصداقهای عینی سازنده؛رفتارهای شایسته مدیران و مسولین ارزشی، نهادینه گردد و دست از فردگرایی و خودپدرخواندگی های خانمانسوز برداشته و رضایت نسبی مردم را با تمرکز بر متغیرهای موثر بر نگاه مردم و جوانان دریابیم و ساختار و فرایند اقدامات شکننده کنونی را اصلاح و بهبود ببخشیم تا منبعد با کمترین چالشهای اجتماعی و امید به فردای بهتر مواجه گردیم.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *