تاکنون ۱۱۷ خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند

تاکنون ۱۱۷ خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد ۱۱۷ خبرنگار طی ۱۹ سال گذشته در این کشور جان خود را از دست داده اند.

سیاست شرق _ به نقل از آناتولی ، نصرت رحیمی سخنگوی وزارت کشور افغانستان طی یک نشست خبری با موضوع «گزارش سالانه خشونت علیه خبرنگاران» در کابل گفت: از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۱۱۷ خبرنگار در کشور ما کشته شده اند.

وی در ادامه همچنین اظهار داشت:

«۸۸ مورد خشونت در سال ۲۰۱۹ علیه خبرنگاران رخ داده است. به پرونده ۳۲ مورد خشونت توسط دادستانی کل رسیدگی شده است.

عاملان ۲۳ خشونت توسط پلیس از پای درآمده اند. ۵۵ مورد دیگر مسئولیت آن را طالبان و تروریست‌ها برعهده گرفته اند. ۷ مورد نیز توسط ما در حال بررسی است. ».

گفتنی است مجیب خلوتگر رئیس نهاد «حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان» (نی) اظهار داشته است: خشونت علیه خبرنگاران مقایسه با سال گذشته ۴۲ درصد کاهش داشته است.

کمیته مصونیت خبرنگاران در نوامبر سال گذشته اعلام کرد: در سال ۲۰۱۸ در افغانستان دست‌کم ۱۴ خبرنگار در حملات مسلحانه مختلف در سراسر این کشور کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ مرکز حمایت از زنان خبرنگار در افغانستان شمار زنان خبرنگار در این کشور به دلیل ناامنی، تهدید و فشارها توسط خانواده‌ها کاهش یافته است.

براساس این گزارش بیشتر خبرنگاران زن در ولایت‌‌های کابل، مزار شریف و هرات کار می کنند. در ولایت‌های شامل نورستان، کنر، پکتیکا، زابل و ارزگان هیچ خبرنگار زنی فعالیت ندارد.

حدود ۱۷۰۰ زن به‌عنوان خبرنگار و کارمند در تلویزیون و رسانه‌ها فعالیت می‌کنند. طی ۷ سال اخیر بسیاری از بانوان افغانستان که به عنوان پلیس، سیاستمدار، معلم، دانشجو و خبرنگار کار کرده اند مورد حمله قرار گرفته یا ترور شده ند. برخی از این حملات توسط افرادی که می خواهند زنان را از اماکن عمومی دور کنند، صورت گرفت و مواردی نیز از سوی نزدیکان قربانیان این حملات انجام شده است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *