تحلیگر عمانی : سلطان قابوس سیاست خارجی  «دشمنی از پیش تعیین‌شده» اعتقادی نداشت

تحلیگر عمانی :

سلطان قابوس سیاست خارجی  «دشمنی از پیش تعیین‌شده» اعتقادی نداشت

مستند ساز و روزنامه‌نگار عمانی گفت: اسلوب حاکم در سلطنت عمان مبتنی بر نبود دشمن و تلاش برای حل اختلافات منطقه­‌ای ادامه خواهد یافت؛ چراکه پادشاه فقید، پایه­‌های این سیاست را محکم کرده و پادشاه جدید نیز با تلاش بر دور کردن عمان از نزاع­‌های خونین منطقه­‌ای و بین‌المللی و نزدیک‌سازی دیدگاه­‌های طرف‌های مختلف و نیز برقراری صلح به همین سیاست ادامه خواهد داد.

سیاست شرق  _  به نقل از ایلنا ، «محمد البشتاوی» نویسنده، مستند ساز و روزنامه‌نگار عمانی در تشریح شخصیت «سلطان قابوس بن سعید» پادشاه فقید عمان و نقش او در تحکیم ثبات منطقه و جهان و به ویژه رویکردهای وی در قبال ایران گفت: سلطان قابوس ارکان سیاسی و اقتصادی را در دوران حکومتش به صور متوازن و حکیمانه و بر اساس ارزش‌های متعالی مبتنی بر سازش و پرهیز از حزب‌گرائی و ورود به صف‌بندی‌های منطقه­‌ای تحکیم کرد؛ موضوعی که سلطان قابوس در تمام مدت حکومتش در خروج عمان از باتلاق اختلافات منطقه­‌ای و بین‌المللی سهیم بوده و سیاست خارجی عمان طبق دیدگاه سلطان قابوس بر حل نزاع‌­ها، بدون دشمن و اعلام بی‌طرفی در درگیری‌ها مبتنی بوده است.

البشتاوی در ادامه افزود: این ویژگی­‌ها دیپلماسی عمان را یک دیپلماسی خاص و مورد قبول جهان و منطقه قرار داد و در سایه آن، سلطنت عمان در حل بحران­‌ها و برخی جنگ­‌ها موفق بوده و توانسته است طرف­‌های مختلف را دور میز مذاکره بنشاند که اینجا می توان به نقش این کشور در توافق هسته­‌ای، بحران گروگان­‌ها در یمن و میزبانی کمیته طرح پیش‌نویس قانون اساسی جدید لیبی در شهر صلاله اشاره کرد.

وی تأکید کرد: اندیشه سلطان قابوس بر میراث کهن تمدن عمان و تاریخ آن، دین اسلام و مبانی اصلی آزادی انسان استوار بود، از این رو می‌بینیم که معتقد است زندگی برای زن و مرد به طور یکسان است و آزادی شالوده اصلی زندگی است و همچنین آزادی بیان بذر ابداع و ابداع نیز محرک لازم برای پیشرفت است.

این تحلیلگر عمانی در ادامه افزود: تفکر سیاسی سلطان قابوس در تعامل با دیگر کشورها براساس دشمنی از پیش تعیین شده نبوده، بلکه روابط او براساس احترام متقابل و حفظ منافع طرفین بوده است. برهمین اساس عمان همواره در منطقه‌ای پرتنش باگامی استوار به سمت صلح پیش رفته و خشونت، افراط‌گرایی و تروریسم را رد کرده است.

وی گفت: سلطان قابوس بر تاریخ نیز تکیه داشته و تاکید می کرد که کسی که تاریخ ندارد، حال و آینده هم نخواهد داشت و هرکه میراث و گذشته خود را فراموش کند، ناگزیر مردم او را فراموش خواهند کرد. به همین خاطر تلاش شخص من و دولت عمان و نیز توجه ملت بر میراث و سنن عمان مبتنی و نگاهمان به گذشته بوده تا حال و آینده را دریابیم، بنابراین یک فرد عمانی هویتش را فراموش نمی‌­کند و این از مهمترین مستلزمات توجه به میراث است.

البشتاوی گفت: باتوجه به آنچه گذشت، اسلوب حاکم در سلطنت عمان مبتنی بر نبود دشمن و تلاش برای حل اختلاف‌های منطقه­‌ای ادامه خواهد یافت؛ چراکه سلطان قابوس پایه­‌های این سیاست را محکم کرده و این سیاست از اصول این کشور است که پادشاه جدید یعنی «هیثم بن طارق آل سعید» نیز با تلاش بر دور کردن عمان از نزاع‌­های خونین منطقه‌­ای و بین‌المللی و نزدیک‌سازی دیدگاه­‌های طرف‌های مختلف و نیز برقراری صلح به همین سیاست ادامه خواهد داد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *