وزرای خارجه پنج کشور، حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را در لندن بررسی می کنند

وزرای خارجه پنج کشور، حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را در لندن بررسی می کنند

سیاست شرق _ به نقل از  یورونیوز ، نمایندگان پنج کشوری که اتباع‌شان در حادثه ساقط شدن هواپیمای ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین توسط پدافند موشکی ایران کشته شده‌اند ، روز پنچشنبه برای تصمیم گیری در باره اقدامات قانونی احتمالی علیه ایران در لندن گردهم خواهند آمد.

وادیم پریستایکو، وزیر امور خارجه اوکراین روز دوشنبه با اعلام این مطلب از بررسی جزئیات بیشتر حادثه یاد شده، روند پیگیری حقوقی و پرداخت غرامت و نیز اتخاذ اقدامات احتمالی به عنوان محورهای اصلی بحث و گفتگو در نشست لندن یاد کرد.

وادیم پریستایکو همچنین با اشاره به موافقت قبلی تهران برای تحویل جعبه‌های سیاه هواپیمای حادثه دیده به کی‌یف، وی همچنین سخنان مطرح شده از سوی برخی مقامات ایرانی مبنی بر هدف قرار گرفتن هواپیمای کشورش حین پرواز در نزدیکی یک پایگاه حساس نظامی را «پوچ و بی اساس» قلمداد کرد.

آقای پریستایکو که در حاشیه یک سفر رسمی به سنگاپور با خبرنگاران سخن می‌گفت در ادامه یادآور شد: «این گروه از وزرای خارجه کشورهای داغ دیده قرار است شانزدهم ژانویه در لندن گردهم آیند تا در خصوص اقدامات احتمالی و نحوه مواجه با این مسئله از جمله اتخاذ شیوه‌های قانونی و چگونگی دنبال کردن رویه قضایی بر ضد آنها (ایران) بحث و گفتگو کنند.»

این نشست قرار است به گفته وزیر امور خارجه اوکراین در سطح وزرای امور خارجه پنج کشوری برگزار شود که شهروندانشان در جریان حادثه ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند موشکی ایران جان باختند.

وزیر امور خارجه اوکراین از کانادا که دست کم ۵۷ تن از جان باختگان دارای شهروندی این کشور بودند به همراه سوئد و افغانستان نام برده و اشاره ای به نام کشور پنجم (احتمالا بریتانیا) نکرده است.

کانادا پیش از این اعلام کرده بود که سه کشور یاد شده به همراه اوکراین و بریتانیا یک کارگروه ویژه را برای حمایت از خانواده‌های قربانیان تشکیل داده‌اند.

لازم به توضیج است ، هواپیمای بوئینگ ۷۳۷  با ۱۷۰ سرنشین ، متعلق به خطوط هوایی اوکراین ، در شرایطی که وضعیت جنگی بین ایران و ایالات متحده برقرار بوده و این کشور ایران را به اقدامات تلافی جویانه در مقابل حمله موشکی به پایگاههای خود در عراق تهدید نموده بود ،  صبح روز چهارشنبه  در حوالی تهران سقوط نمود. ‌پس از گمانه زنی های مختلف ، سپاه پاسداران  ضمن پذیرفتن کامل مسئولیت این حادثه ، از مردم و خانواده‌های قربانیان عذرخواهی کرده است. سردار حاجی زاده، فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران  گفته است که این هواپیما به دلیل اشتباه فردی ، توسط یگان موشکی سپاه  هدف قرار داده شده است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *