مکانیزم ماشه در برجام چیست و چطور عمل می‌کند؟

 مکانیزم ماشه  در برجام چیست و چطور عمل می‌کند؟

سیاست شرق _  مکانیزم ماشه در بند ۳۷ برجام ، برای حل اختلاف پیش‌بینی شده است . اگر یکی از طرف‌های برجام به این جمع‌بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند.

بر اساس «مکانیزم ماشه» در صورت اختلاف و نقض پایبندی به توافق، امضاکنندگان این توافق کمیسیون مشترک حل اختلاف تشکیل می‌دهند.
اگر در بازه زمانی ۳۵ روزه، موضوع مورد اختلاف حل و فصل نشود، شاکی می‌تواند موضوع حل نشده را به عنوان دلیلی برای توقف اجرای تعهدات برجام در نظر بگیرد. البته با توافق طرفین این زمانبندی قابل تمدید است.

در این صورت شورای امنیت در جریان عدم اجرا و پایبندی رژیم ایران به برجام قرار می‌گیرد، پس از آن، شورای امنیت نیز ۳۰ روز فرصت دارد تا درباره استمرار تعلیق تحریم‌ها یا بازگرداندن آن‌ها قطعنامه صادر کند.

اگر در این مدت، شورای امنیت نتواند برای تعلیق تحریم‌ها قطعنامه صادر کند، تمام تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام برقرار شده بودند، به طور اتوماتیک بازمی‌گردند. به این ساز و کار، مکانیزم ماشه یا بازگشت سریع تحریم‌ها هم می‌گویند.

آیا بازگشت تحریم‌ها قابل وتو کردن هست یا نه؟

نکته مهم این ساز و کار، این است که بازگشت تحریم‌ها، قابل وتو نیست بلکه «عدم بازگشت تحریم ها» قابلیت وتو دارد. یعنی رای گیری برای «بازگشت تحریم ها» انجام نمی‌شود بلکه برای «ادامه تعلیق تحریم ها» انجام می شود که حتی اگر شورا به آن رای ندهد، یک عضو دارای حق وتو می تواند رای را وتو کرده و عملا تحریم ها بازگردند.
انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *