نشست جناح های متخاصم لیبیایی  و حامیانشان در «برلین» / دیدار اردوغان و پوتین

نشست جناح های متخاصم لیبیایی  و حامیانشان در «برلین» /دیدار اردوغان و پوتین

به گزارش سیاست شرق و به نقل از یورونیوز ،  نشست بررسی تحولات لیبی  روز یکشنبه به میزبانی برلین پایتخت آلمان برگزار شد. کشورهای حاضر در این نشست،  بر تقویت تحریم تسلیحاتی لیبی همچنین پشتیبانی از آتش‌بس شکننده در این کشور تاکید کردند.

با این وجود دستورالعمل این نشست تحت‌الشعاع اخبار مربوط به محاصرۀ میدان‌های مهم نفتی این کشور توسط نیروهای وفادار به خلیفه حفتر قرار گرفت.

خلیفه حفتر که به همراه نظامیان وفادارش موسوم به «ارتش ملی لیبی» و به پشتوانۀ مصر، روسیه و امارات عربی متحده بر شرق لیبی حکومت می‌کند نیز در این نشست یک روزه شرکت کرده بود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مقابل خبرنگاران اعلام کرد که این نشست با حضور پشتیبانان اصلی هر دو جناح درگیر در لیبی برگزار شده است.

به  گفتۀ او شرکت کنندگان درنهایت توافق کرده‌اند تا آتش‌بسی که از یک هفته گذشته در طرابلس برقرار شده است، به آتش‌بسی دائمی تبدیل شود و به این ترتیب امکان آغاز مسیری سیاسی برای حل و فصل اختلافات فراهم گردد.

طبق اظهارات مرکل ، قرار است کمیته‌ای ویژه متشکل از ۵ نفر از نظامیان هر طرف این درگیری، بر این آتش‌بس نظارت داشته باشند.

قدرتهای خارجی شرکت کننده در این نشست همچنین متعهد شده‌اند تا به تحریم‌های تسلیحاتی لیبی که از سوی سازمان ملل متحد اعمال شده، پایبند باشند و انتقال سلاح به لیبی را نیز متوقف کنند.

با این وجود خانم مرکل تاکید کرد که در جریان این نشست فائز السراج و خلیفه حفتر با یکدیگر دیداری نداشته‌اند

در حاشیۀ این نشست همچنین رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با همتای روس خود ولادیمیر پوتین دیدار کرد.

پس از این دیدار ،  اردوغان از خلیفه حفتر خواست تا با پایان دادن به «رفتار خصمانه» خود، راه را برای حل بحران این کشور هموار کند.

آقای اردوغان که از حامیان دولت طرابلس تحت رهبری فائز السراج است، گفت: «برای دستیابی به یک راه حل سیاسی و به اجرا درآوردن دیگر مراحل آتش‌بس در لیبی، لازم است که رفتار خصمانه حفتر متوقف شود.»

ترکیه بخشی از نیروهای نظامی خود را برای کمک به دولت فائز السراج که مورد تایید جامعه بین‌المللی است، به لیبی اعزام کرده است.

اردوغان یادآور شد: «آتش‌بس و بازگشت به مرحله آشتی میان جناح‌های مختلف در لیبی باید در کنفرانس برلین تضمین شود تا این کشور بتواند مسیر دستیابی به صلح را به خوبی طی کند.»

دولت وحدت ملی به رهبری فائز السراج درگیر مناقشه‌ای خونین با نیروهای تحت امر خلیفه حفتر است که حمایت روسیه را به همراه دارد و بر سه چهارم خاک لیبی مسلط شده است.

رئیس جمهوری ترکیه ماموریت سربازان کشورش در لیبی را آموزش نیروهای امنیتی لیبی عنوان کرد و گفت که کشورش بدین ترتیب در مبارزه آنها با تروریسم و قاچاق انسان مشارکت خواهد کرد.

نبردهای خونین میان دو جناح رقیب همچنان در اطراف پایتخت لیبی ادامه دارد و تاکنون بیش از ۲ هزار کشته برجای گذشته است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *