اعتیاد ، پدیده ای اجتماعی که باید آن را جدی گرفت

اعتیاد ، پدیده ای اجتماعی که باید آن را جدی گرفت

سیاست شرق _ مهین سعیدی ( جامعه شناس و پژوهشگر اجتماعی)

شاید اعتیاد از جمله معضلاتی باشد که جوامع مختلف با آن دست به گریبان و سعی نموده اند تا از بار عوارض مخرب اقتصادی و اجتماعی  آن بکاهند . لذا در اینجا ابتدا به تعریفی متداول از اعتیاد می پردازیم که عبارت است از نوعی ارتباط تسکین دهنده با یک مواد روانگردان و یا رفتار تاثیرگذاربرذهن.

رفتارهایی مانند وابستگی غیر متعارف  به تلفن همراه، غذا، الکل، خرید، سکس، خودارضایی،تماشای غیر متعارف تلویزیون، خودآزاری وغیره که تحت تعریف اعتیاد قرار میگیرد.در واقع تمام مواردی که در زمره ی تعریف اعتیاد قرار میگیرند ، در یک امر مشترک هستند وآن  بی توجهی و پرتی حواس از فضای پیرامون وتمرکز برخود درون ، برای دقایقی یا بطورساده تر سرگرمی که برای لحظاتی خلاء درونی را ارضاء میکند.

در حقیقت علتی که باعث اعتیاد می شود ،  نداشتن دانش خودشناسی و فقدان ابزاری که به وسیله ی آن بتوان ، برخلاءهای روحی ، روانی و همچنین موانعی که لاجرم در زندگی روزمره با آنها مواجه شده وبرای مدت زمانی استمرار زندگی آرام و بی دغدغه را تحت تاثیر قرار میدهد ، فائق آمد.

بدون شک  جامعه ، مانند یک مادر وظیفه ی تربیت آحاد اعضای خود را برعهده دارد و همانگونه که مادر کم دانش و نا آگاه توفیقی در تربیت درست وآگاهانه فرزندان خود  پیدا نمیکند ، جامعه ای با زیرساختهای کم توان فرهنگی و دانش اجتماعی کارآمد ،  قادر به تربیت اعضای آگاه وتوانمند نخواهد بود.

جامعه ای که دچار ناهنجاری های اجتماعی  ، فقر وبیکاری شود ؛  کم کم پویایی خود را از دست می دهد، با از دست دادن پویایی و شادابی ، جامعه دچار رکود فرهنگی و دانش اجتماعی خواهد شد وهمین امر سبب کم توان شدن جامعه در تربیت اعضای خود ، که پیامد آن دچار شدن به ضعف های روحی ، روابط اجتماعی ناسالم و مریض  ، بی مبالاتی در دوستی با جنس مخالف  ، مشکلات خانوادگی (کودکان طلاق ، خانواده ی پرخاشگر ، عدم صمیمیت در خانواده ، خانواده ی درگیر مواد ،تربیت ضعیف ، لا ابالی خانواده ، سخت گیری های بیش ازحد و غیره ) ، عدم اعتماد به نفس ، عدم عزت نفس خواهد شد.

مشاهده ی آمارهاو روند شیوع اعتیاد در کشور ، مارا بیشتر به  امرکسب آگاهی وتلاش جهت مبارزه با این پدیده ی شوم و  خانمان سوز قرن حاضر ملزم می کند، آنچه در این میان حائز اهمیت است ، ورود داروهای جدید به بازار مواد غیر قانونی و سنتی  ایران است که سرمایه های انسانی واجتماعی مارا که نوجوانان وجوانان این سرزمین است را تهدید می کند ، موادی  که با اسم های جدید و بدون بدنامی و حساسیت های  مواد سنتی مخدر می باشند

به نظر می رسد ، از بهترین  راه حل های  پیشگیری از شیوع و گسترش این مواد اعتیادآور ،   آگاهی بخشی به جامعه  و علی الخصوص جامعه ی در معرض تهدید است.

بنابراین:

۱- باید آگاهی خود را نسبت به عوارض وعواقب مواد مخدر بالا برد ، اطلاعات کافی کسب کرد  و آن را به فرزندانتان  بیاموزید.

۲-دنیای فرزندان خودرا بشناسید.دنیای بچه ها متفاوتر از دنیای بزرگترهاست ، پس برای تربیت صحیح و راهنمایی آنان باید شناخت کافی به دنیای آنها داشت.

۳-روابط صمیمانه وسازنده ای با فرزندان خود داشته باشید.خودتان را عادت دهید که هر روز زمانی برای فرزندان خود اختصاص دهید.همانطور که گفتیم شناخت فرزندان اهمییت بسیار دارد و بهترین راه برای شناخت یکدیگر، برقراری روابط نزدیک وصمیمانه است.

۴-در زندگی فرزندانتان و دغدغه هایشان وارد شویدوهمراه او باشید. فرزندانتان را به حال خودشان رهانکنید. با شرکت در فعالیتهای او ،  در زندگی او وارد شوید.

۵-قوانین ، تشویق ها و تنبیه های سازنده متعادلی را در سیستم خانوادگی خود تدوین کنید. روش زندگی ومسائل خانوادگی شماسازنده ی سبک زندگی وشیوه ی برخورد فرزندتان با پدیده ها و وقایع زندگی او خواهد بود . بنا براین با تدوین وبرقراری قوانین کاربردی در زندگی خانوادگیتان ، موضع خودرا صریحا در برابرمسائل مختلف روشن کنید.

۶- فرزندان از والدین الگو میگیرند، قبل از هر چیز خودتان الگوی مثبت و مناسبی برای فرزندتان باشید. والدینی که بطور شفاف وصریح بارفتار و صحبت های خود،  موضعشان را در برابر مواد روشن کرده اند،  در واقع فرزندان خودرا از گرایش به مواد مصون داشته اند.

۷-در برقراری ارتباط اجتماعی صحیح وانتخاب دوستان مناسب به فرزندتان کمک کنید.با ورود بچه ها به سن تحصیل و پا گذاشتن به محیط مدرسه و گروه های همسالان ، به برقراری ارتباط اجتماعی ودوستی گرایش پیدا می کنند و روند جامعه پذیری واجتماعی شدن در آنها آغاز می شود. با شروع این مسئله باید به این نکته توجه کنید که فرزند شما برای انتخاب دوستانش و ورود به گروه های اجتماعی فراتر از خانواده ،  به راهنمایی وکمک شما نیاز دارد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *