سیاست شرق بررسی می کند ؛  پوتین و روابط برد برد روسیه با اسرائیل

سیاست شرق بررسی می کند ؛

پوتین و روابط برد برد روسیه با اسرائیل

سیاست شرق _ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور اقتدارگرای روسیه ، طی زمامداری خود تلاش کرده است تا پیوندهای روسیه و اسرائیل را مستحکم تر نموده و از این طریق ، علاوه بر اینکه  تقابل سیاست های  روسیه با آمریکا را در منطقه کاهش دهد ، بلکه از کارت های برنده خود در منطقه ، حداکثر بهره را در جهت منافع روسیه داشته باشد.

سفرهای متعدد  و پرشمار  مقامات اسرائیلی به مسکو که با استقبال گرم روس ها مواجه می شود و همچنین حضور روس ها در نشست های مختلف و مخصوصا  امنیتی با مقامات اسرائیلی در تلاویو ، موید این مسئله است که روسیه ، گسترش روابط خود با اسرائیل را خارج از روابط دوجانبه با ایالات متحده قلمداد ننموده و آنرا به عنوان اهرمی برای نفوذ  و تاثیر گذاری بر سیاست های ایالات متحده در قبال این کشور و کاهش فشار بر روسیه می داند.

لذا ولادیمیر پوتین ، از مهمانان مهمی است که قرار است در مراسم یادبود هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی اسیران اردوگاه آشویتس آلمان در جنگ جهانی دوم حضور داشته باشد . مراسمی که طی هفته جاری و با حضور برخی از رهبران جهان در بیت المقدس  برگزار خواهد شد. رئیس جمهور روسیه  همچنین  قرار است در کنار  بنای یادبود “یاد واشم”  در بیت المقدس ، برای گرامیداشت خاطرۀ  یهودیانی  سخنرانی نماید  که در جریان دومین جنگ جهانی توسط آلمان نازی قتل عام شدند.

این درحالی است  که آندره دودا ، رئیس جمهوری لهستان، کشوری که در آن اردوگاه  آشویتس توسط آلمان نازی دایر شده بود ،  از شرکت در این مراسم خودداری کرده است.

ولادیمیر پوتین نیز   به دلیل سیاست های لهستان در نزدیکی بیش از پیش به غرب و برای اعمال فشار بیشتر ، لهستان دورۀ پیش از جنگ جهانی دوم را به تبانی با هیتلر و یهودستیزی متهم کرده بود . پوتین که  در کانون مراسم یادبود هفتادو پنجمین سالگرد آزادی اسرای اردوگاه آشویتس قرار خواهد داشت ، قراراست بنای یادبودی را در گرامیداشت خاطرۀ هشتصد هزار روس افتتاح کند که در جریان محاصرۀ لنینگراد توسط آلمان نازی کشته شدند.

آنچه که از روند رو به گسترش روابط روسیه و اسرائیل می توان برداشت نمود ، آن است که ولادیمیر پوتین ، طی دوران  ریاست جمهوری خود ، تلاش کرده است که پیوندهای روسیه و اسرائیل را مستحکم و روابط خود با مقامات اسرائیلی و مخصوصا دوستی خود  با بنیامین نتانیاهو  را گسترش دهد. به نظر می رسد  این سیاست پوتین ، به نوعی برای  بهره مندی از لابی قدرتمند یهودیان در کنگره آمریکا و کاهش فشارهای ایالات متحده و غرب  بر روسیه  به واسطه  پیشبرد سیاست های این کشور در اوکراین ، خاورمیانه و سایر نقاط جهان تعبیر می شود‌.

این در حالی است که موشه کانتور، میلیاردر اسرائیلی روس تبار، رئیس شورای یهودیان اروپا و سازماندهندۀ پنجمین نشست جهانی دربارۀ “شوآ” می باشد ک نقش موثری در نزدیکی بیش از پیش روسیه و اسرائیل به یکدیگر دارد.

شاید استقبال گرم در کاخ کرملین از نتانیاهو و تحویل جسد زاخاری بومل نظامی مفقود شده اسرائیلی، که در نبردهای سال ۱۹۸۲ با نیروهای سوریه در لبنان کشته شده بود،  هدیه ای از سوی پوتین قلمداد می شد  که نشانه عزم پوتین جهت گسترش روابط دوستانه خود با اسرائیل می باشد.

نباید از یاد برد که زبان  روسی، زبان اول برای ۱۲ درصد از جمعیت اسرائیل محسوب می‌شود و پس از عبری و عربی در جایگاه سوم قرار دارد. اسرائیل تنها نقطه ای در خارج از بلوک شوروی سابق است که پیروزی ۹ ژانویه شوروی در برابر نازی‌ها را جشن می‌گیرد

اما حضور فعال درمراسم  گرامیداشت هفتادو پنجمین سالگرد آزادی اسیران اردوگاه آشویتس را می توان نشانه‌ ای از حمایت پوتین از نتانیاهو در انتخابات اسرائیل نیز قلمداد نمود.

از سویی دیگر نیز  ، گسترش روابط  با روسیه ، برای اسرائیل نیز سودمند و خالی از منفعت نخواهد بود زیرا روسیه به واسطه روابط حسنه  خود با کشورهای مخالف اسرائیل در منطقه (ایران و سوریه ) ، می تواند بر سیاست های این کشورها نسبت به اسرائیل تاثیر گذاشته  و از اتخاذ هرگونه  سیاست تهاجمی آنها نسبت به اسرائیل ممانعت  و یا تعدیل نماید.

حضور گسترده و موثر نظامی روسیه در سوریه ، از دیگر عواملی است که اسرائیل را به گسترش هرچه بیشتر روابط با روسیه ترغیب نموده است تا بتواند سیاست های ایران در سوریه را که با همکاری روسیه در حال جریان است را ، کنترل و محدود نماید.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *