نامه ١۴صفحه‌ای ظریف برای اتحادیه اروپا

نامه ١۴صفحه‌ای ظریف برای اتحادیه اروپا

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اخیرا آقای ظریف نامه‌ای ١۴صفحه‌ای به آقای بورل نوشته‌اند و استدلال‌های اروپا را زیر سوال بردند. رفت و آمدهای دیپلماتیک ارتباطی با مواضع سیاسی آنها ندارد و امیدواریم در این سفر مجدد مواضع ایران شنیده شده و با حسن نیت اقداماتی برای کاهش تنش صورت بگیرد.

به گزارش سیاست شرق ، سیدعباس موسوی در نشست خبری صبح امروز خود ضمن تبریک آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی و تاکید بر اینکه ما در مردمی‌ترین انقلاب تاریخ هستیم که تنها با پشتوانه مردمی اتفاق افتاد، در مروری بر برنامه‌های دیپلماسی گفت: آقای جوزف بورل امروز به تهران آمده و امروز ظهر مهمان آقای ظریف هستند و در خصوص مسائل اروپا و بین‌المللی با وزیر امور خارجه کشورمان گفت‌و‌گو خواهند کرد. ایشان همچنین با ریاست جمهور و رییس مجلس شورای اسلامی هم دیدار خواهند کرد.

وی ادامه داد: در هفته گذشته یکی از ننگین‌ترین پیشنهادها با نادیده گرفتن حقوق فلسطین ارائه شد که فراموشی آرمان جهان اسلام است و ایران تا تحقق آزادسازی قدس شریف در کنار ملت فلسطین خواهد بود. جا دارد از مواضع برخی کشورها در این رابطه اظهار تأسف کنم که آبروی اسلام و جهان اسلام را به بازی گرفتند و دشمن را جای دوست نشانده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اهداف سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا هنوز مکانیسم ماشه را فعال نکرده است و تصمیم آنها فعلا با استدلال‌‌های ایران متوقف شده است. اخیرا آقای ظریف نامه‌ای ١۴صفحه‌ای به آقای بورل نوشته‌اند و استدلال‌های اروپا را زیر سوال بردند. البته رفت و آمدهای دیپلماتیک ارتباطی با مواضع سیاسی آنها ندارد و امیدواریم در این سفر مجدد مواضع ایران شنیده شده و با حسن نیت اقداماتی برای کاهش تنش صورت بگیرد.

وی در خصوص اعلام آمادگی هند برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن گفت: وضعیت ما و ایالات متحده در وضعیت میانجیگری نیست. آمریکا رویکردی خصمانه در قبال ایران دارد و آن را بروز می‌دهد که با موجودیتی به نام ایران مشکل دارند. ما همه کشورها را به مقام‌های آمریکایی و مواضع آنها ارجاع می‌دهیم. آمریکا باید تغییر رفتاری بنیادین را از خود بروز دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مطالبات ایران از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: پیش‌بینی می کنم امروز گفت‌و‌گوهای صریحی صورت بگیرد. ما گلایه‌های زیادی از اروپا داریم که با بی عملی که خود نشان دادند پس از بدعهدی آمریکا کاری را نمی‌توانند از پیش ببرند.

موسوی در خصوص حضور وزیر امور خارجه در اجلاس امنیتی مونیخ گفت: ایشان در این نشست حضور خواهند داشت و سخنرانی خواهند کرد.

وی در خصوص روابط ایران و انگلیس پس از برگزیت گفت: این تصمیم داخلی مردم بریتانیا است که خواستند از اتحادیه اروپا خارج شوند و برای ما رابطه مبتنی بر احترام متقابل مهم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص اظهارنظر مقام‌های ترکیه مبنی بر حضور در منطقه ادلب سوریه گفت: ارتش سوریه حق دارد در سرزمین خود که اشغال شده و تروریسم لانه دارد دست به عملیات بزند و کشورهای دیگر نیز لازم است به خواست سوریه و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند. البته برخی کشورها دغدغه‌هایی دارند که با توجه به روند آستانه باید مورد توجه قرار بگیرد.

موسوی در پاسخ به ایلنا مبنی بر اینکه با توجه به راه‌اندازی کانال مالی سوئیس شنیده شده اینستکس هم راه‌اندازی شده و به صورت پایلوت قرار است ۵٠ معامله طی روزهای آینده در این قالب انجام شود، در خصوص آخرین تحولات مربوط به این سازوکار گفت: ما موظف هستیم به عنوان وزارت خارجه از هر روزنه‌ای که به ملت ما کمک کند حمایت کنیم اما نکاتی نیز مدنظر ما است.

وی افزود:‌ اینستکس مقدمه‌ای بر اجرای تعهدات ١١گانه اروپا بود و البته مدت‌ها این روند طول کشید که ناشی از عدم استقلال اروپا است که باعث شده به تعهدات خود پایبند نباشند ما هم در ایران نهاد مرتبط را راه‌اندازی کرده‌ایم اما آنها همچنان به دنبال چراغ سبز کاخ سفید هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: در خصوص کانال سوئیس البته باید بگویم ما سازوکاری را به عنوان کانال بشردوستانه به رسمیت نمی‌شناسیم و تاکید داریم که غذا و دارو هیچگاه نباید جزو تحریم‌ها قرار می‌گرفت که حالا کشوری بخواهد با سرو صدا این اقلام را در اختیار ایران قرار دهد که واکنش‌هایی را در فضای رسانه‌ای کشور نیز به دنبال داشته باشد. این اقدامات نمی‌تواند جنایات جنگی ایالات متحده را بپوشاند و این داروها برای ملت ایران وارد کشور شده است و می‌خواهیم بیش از آنچه شایسته این کانال است به آن پرداخته نشود و این اقدام منتی بر سر ایران ندارد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *