برج طغرل یکی از مهم‌ترین آثار دوره سلجوقی ایران در شهر ری کج شد

برج طغرل یکی از مهم‌ترین آثار دوره سلجوقی ایران در شهر ری کج شد

به گزارش سیاست شرق ، بر اساس تصاویر منتشر شده از «برج طغرل» به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی دوره سلجوقی در ایران که در شهر‌ری قرار دارد، کج شده است.

 روزنامه «شهروند» مرتضی ادیب‌زاده، معاون میراث فرهنگی استان تهران  در گفتگویی که با روزنامه «شهروند» داشته ، در این باره گفته که اگر تغییرات این اثر تاریخی تایید شود، عملیات اضطراری روی ‏آن انجام خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی استان تهران در مورد تصاویر منتشر شده مبنی بر کج شدن برج طغرل در جنوب تهران، اظهار داشت: دو‌ سال پیش هم ‏موضوع کج شدن برج طغرل مطرح شده بود. آن زمان بررسی فنی نشان داد که چنین چیزی اتفاق نیفتاده ‏است. حالا هم که عکس‌های تازه، برج را کج نشان می‌دهد، می‌شود صحت ماجرا را سنجید.

احمد ابوحمزه، کارشناس منطقه شهر ری نیز که ۲۵ سال است روی برج طغرل مطالعه می‌کند و در حال نوشتن ‏کتابی درباره این بنا است، در گفتگو با «ایسنا» در این مورد توضیح داده: از هر طرف فشارهایی به برج وارد می‌شود. یکی از این ‏عوامل متروی در حال ساخت، حفاری‌های اطراف آن و انفجارها بیخ گوش برج طغرل است و دیگری ساخت‌و‏ساز فرهنگسرای رازی در کنار برج. از طرف دیگر خالی شدن آب‌های زیرزمینی این منطقه هم می‌تواند ‏نشست زمین را به دنبال داشته باشد.

ابوحمزه با اشاره به اهمیت تاریخی برج طغرل، افزوده است: ‏حفاری‌های مترو به برج فشار می‌آورد و تهدیدش می‌کند و اگر این برج فروبریزد مثل این است که هویت ‏این سرزمین فروبریزد؛ تمام سابقه و تاریخ و فرهنگ آن.

گفتنی است که برج طغرل در سال ۱۳۱۰ (۱۹۳۱ میلادی) در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این برج آرامگاه ‏طغرل بیگ بنیان گذار دولت سلجوقی است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *