فنلاند به پدران به اندازه مادران ، مرخصی تولد فرزند می‌دهد!

فنلاند به پدران به اندازه مادران، مرخصی تولد فرزند می‌دهد!

سیاست شرق _ دولت فنلاند  اعلام کرد از این پس به پدرانی که به تازگی بچه‌دار شده باشند، همانند زنان مدت مشابهی از مرخصی با حقوق پس از زایمان تخصیص خواهد یافت.

به نقل از یورونیوز ، درنتیجه قانون جدید، مردانی که تازه پدر شده‌اند می‌توانند تا ۷ ماه از مرخصی با حقوق استفاده کنند. نیمی از این مدت قابل انتقال است و یکی از زوجین می‌تواند مرخصی با حقوق خود را به دیگری منتقل کند.

این در حالی است که زنان باردار می‌توانند از یک ماه قبل از وضع حمل به مرخصی بروند.

آینو_کیسا_پکونن، وزیر سلامت و امور اجتماعی، گفته است هدف از این «اصلاحات رادیکال» تقویت برابری جنسیتی و مقابله با کاهش نرخ رشد جمعیت است.
او در این باره گفت: «این اقدام به برابری بیشتر میان والدین و تنوع در میان خانواده‌ها میان منجر می‌شود».

دولت ائتلافی فنلاند؛ وقتی زنان جوان قدرت را در دست میگیرند

تعداد کودکان تازه‌متولد شده در فنلاند در میان سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ با کاهشی ۲۰ درصدی به حدود ۴۷ هزار نوزاد در سال رسیده است.
فنلاند ۵.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و مقامات این کشور گفته‌اند رویکرد مشابه در سوئد و ایسلند، شامل تخصیص مرخصی بدون حقوق بیشتر به پدران، نرخ تولد را افزایش داده است.

دولت فنلاند توسط ائتلافی از ۵ حزب متعلق به چپ میانه اداره می‌شود که رهبران آن همگی زنانی زیر ۳۵ سال هستند و برابری جنسیتی را به عنوان اولویت خود برشمرده‌اند.

ماه گذشته سانا_مارین، نخست‌وزیر فنلاند، در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس خواهان توجه بیشتر دولت‌ها و شرکت‌ها به رفتار منصفانه با زنان شده بود و گفته بود برابری جنسیتی «خود به خود اتفاق نمی‌افتد».

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *