فیلم یلدا ، جایزه بزرگ جشنواره ساندس را کسب کرد

فرهنگی ؛

فیلم یلدا ، جایزه بزرگ جشنواره ساندس را کسب کرد

سیاست شرق _ فیلم یلدا ساختهٔ مسعود بخشی توانست جایزهٔ بزرگ هئیت داوران جشنوارهٔ ساندس را در رشتهٔ «سینمای درماتیک جهان» از آن خود کند.

به نقل از یورونیوز، یلدا داستان زن جوانی به نام مریم را روایت می‌کند که به جرم قتل شوهرش ناصر به قصاص نفس محکوم شده است. مریم با امید جلب رضایت خانوادهٔ مقتول،‌ در یک برنامهٔ زندهٔ تلویزیونی با دختر ناصر روبه‌رو می‌‌شود، اما با یاد آوری گذشته هر دو زن جوان در می‌یابند که بخشش برایشان چندان آسان نیست.

مسعود بخشی که خود نیز فیلمنامهٔ کار را نوشته، کارگردانی را نخستین بار ده سال پیش با مستند طنزآلود و موزیکال «تهران انار ندارد» تجربه کرد.

دو سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۲ نخستین ساختهٔ سینمایی بلند او با نام «یک خانوادهٔ محترم» در بخش افق‌های تازهٔ جشنوارهٔ کن مورد توجه قرار گرفت.

از پدرسالاری ایرانی تا عشق به رسانه؛ نگاه منتقدان آمریکایی به یلدا

اندرو سالازر، در گیکز آو کالر دربارهٔ یلدا می‌نویسد: «پنجره‌ای که با صداقتی بی‌رحمانه نشان می‌دهد روزِ یک زن ایرانی چطور می‌تواند باشد. از تماشای فیلم نباید گذشت.»

تامریس لافلی، منتقد ورایتی در یادداشتی مفصل دربارهٔ ساختهٔ مسعود بخشی می‌گوید: «فیلم بخشی پدرسالاری، کشمکش طبقاتی و میل وسواس‌گونه به‌ رسانه‌ را در ایران کنونی به نمایش می‌گذارد.» او پس از ستایش از کارگردانی و بازیهای‌ فیلم در انتها می‌‌نویسد:‌ «کاش فیلمساز می‌توانست در مضامین جنسیت‌محوری و نظام قضایی (در ایران) عمیقتر درنگ کند» و می‌‌افزاید: «با آنکه با تماشای یلدا،‌ پیچیدگی‌های جامعهٔ سنتی کارگردان را به‌کمال درک می‌کنیم،‌ کارمان به جایی می‌رسد که آرزوی اثری را می‌کنیم منتقدانه‌تر.»

با این حال، آلن هانتر، منتقد اسکرین دیلی همین نکته را به شکلی دیگر می‌بیند و می‌نویسد: «روایت پرجنب‌وجوش اما سطحی فیلم آنقدر حرف دارد که به ما بفهماند هر دو زن از بسیاری جهات قربانی جامعه‌ای هستند که قدرت اصلی آن را مردان در دست دارند.»

و اندرو باندی منتقد وبسایت پلی‌لیست می‌گوید: «یلدا ضرباهنگ دراماتیک را دارد اما سخت به احساسات‌گرایی متمایل می‌شود.» او همچنین نقش‌آفرینی صدف اصغری را بازی «قطعا فوق‌العاده» می‌داند که می‌تواند «اشک سنگ‌دل‌ترین آدمها را هم دربیاورد.»

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *