گزارش وزیر کشور از انتخابات  مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری / مشارکت ۴۲٫۵۷ درصدی مردم

گزارش وزیر کشور از انتخابات  مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری / مشارکت ۴۲٫۵۷ درصدی مردم

سیاست شرق _ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر روز یکشنبه با حضور در جمع خبرنگاران میزان مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری را  ۴۲٫۵۷ درصد اعلام کرد.

به نقل از تسنیم ، به گفته رحمانی فضلی، واجدین شرایط رای دادن در کل کشور، ۵۷۹۱۸۱۵۹ نفر بودند که ۲ میلیون ۹۳۱ هزار نفر رای اولی بودند.با این حساب، ۲۴۵۱۲۴۰۴  نفر از واجدین شرایط در کل کشور در انتخابات شرکت کردند.

وزیر کشور همچنین میزان مشارکت در استان تهران را  ۲۶٫۲  درصد و میزان مشارکت در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر را  ۲۵٫۴  درصد اعلام کرد.

رحمانی فضلی ادامه داد: واجدین رای‌دهی در این انتخابات عدد ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر که این واجدین در هماهنگی با ثبت احوال و مرکز آمار ایران تعیین شده است. این افراد تمام کسانی هستند که در ایران زندگی می‌کنند چراکه  برخلاف انتخابات ریاست جمهوری که تمامی ایرانیان خارج از کشور می‌توانند در انتخابات شرکت کنند انتخابات مجلس تنها از ایرانیان داخل کشور گرفته می‌شود.

وی با اعلام میزان نهایی مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس گفت: عدد نهایی امضا شده همه شعبه‌ها که از سوی شورای نگهبان نیز مورد تایید قرار گرفته، ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار ر۴۰۴ نفر که ۵۲ درصد آقایان و ۴۸ درصد خانم ها بودند. به عبارت دیگر یعنی ۴۲٫۵۷ درصد میزان مشارکت مردم در این دوره بوده است.

رحمانی فضلی با اشاره به برخی دلایل کاهش مشارکت عمومی به نسبت دوره‌های قبل خاطرنشان کرد: ما در شرایطی این انتخابات را برگزار کردیم که حوادث مختلف در کشور داشتیم شرایط نامناسبی از جمله بیماری کرونا و بحث‌های سیاسی از جمله سقوط هواپیما و ناآرامی‌های آبان که به هر حال فضای عمومی کشور را علی‌رغم میل همه مردم عزیزمان که در این انتخابات با شور و نشاط شرکت کردند، در مشارکت مردم تاثیر گذاشت ولی در هر حال آمار مشارکت قابل قبول بود و نشان داد که مردم ما در هر شرایطی آمادگی حضور در صحنه‌های مهم را دارند.

وزیر کشور گفت: امیدواریم که مجلس آینده بتواند در شرایطی که کشور نیاز به وحدت، کار، تلاش و استقامت در برابر فشارها و تهدیدهای بیگانگان دارد، با تعهد و میثاقی که در قالب رای و تجلی اراده مردم شکل گرفت و مردم  به آنها اعتماد کردند، منتخبان مردم  این اعتماد را در عمل به خوبی اثبات کنند.

وی یادآور شد: از امروز یا فردا که فرمانداری‌ها به صورت رسمی نتایج را ابلاغ می‌کنند، کاندیداها دو روز فرصت دارند که اعتراضات خود را به هیئت ‌های اجرایی بفرستند که هیئت‌های اجرایی و شورای نگهبان هر یک ۷ روز فرصت دارند تا به این اعتراضات رسیدگی کنند و در نهایت شورای نگهبان بر اساس قانون باید صحت انتخابات را به شکل رسمی اعلام کنند.

انتهای پیام/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *