خوزستان در مسیر تبدیل به قطب بحران کرونایی کشور / تدبیر کنید!

خوزستان در مسیر تبدیل به قطب بحران کرونایی کشور / تدبیر کنید!

 

سیاست شرقداوود سلیمانی(فعال اجتماعی )

پانزدهم بهمن ماه جاری و پیش از اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به کشور ، طی یادداشتی در رسانه ها ،  ضمن معرفی چالشهای کشور در مواجه با این ویروس تهاجمی و بحران احتمالی منبعث از آن ، به ارائه راهکارهای متعددی بمنظور جلوگیری از شیوع این ویروس در سراسر کشور پرداختم که متاسفانه امروز  و پس از ۳۵ روز از آن یاداشت، شاهد سرعت بالای انتشار ویروس کرونا و آثار وحشتناک این بحران در عرصه های مختلف کشورمان هستیم.

عدم برخورداری کشور از زیرساخت های مناسب پزشکی ، عدم بروز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی ، عدم نظارت بر تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مواد شوینده و ضدعفونی کننده  ، احتکار و گرانفروشی ملزومات بهداشتی مردم همچون ماسک و مهمتر از همه تحریم گسترده کشورمان در بخشهای متعدد بویژه پزشکی ،  همچنین ضعف فرهنگی و آموزشی در خصوص رعایت نکات بهداشتی و ارتباطات اجتماعی ؛ مهمترین نکات ارائه شده در آن یاداشت بود که متاسفانه همچون توصیه ها و یادداشتهای بسیاری از فعالین اجتماعی و جامعه پزشکی ، مورد توجه مسئولان امر قرار نگرفت.

متاسفانه امروز ما در بطن بحرانی  قرار داریم که نیازمند توجه و حساسیت جدی بود  و هر لحظه به آمار مبتلایان و مرگ هموطنانمان افزوده می شود .
آماری که با پیشی گرفتن از بسیاری کشورها ، با سرعت عجیبی در حال حرکت است و چه بسا کنترل آن نیز بسیار سخت تر خواهد شد .

اتخاذ تدابیر و تصمیمات کارشناسی شده و استفاده از تجربیات کشورهایی همچون چین و هنگ کنگ و … می توانست ما را در کنترل و مدیریت این بحران یاری کند ولی متاسفانه به نظر می رسد شاهد رنگ و بویی غیر تخصصی و غیر پزشکی در مدیریت آن  بوده و هستیم ؛ مسئله ای که باعث تشدید و انتشار بیشتر این ویروس در کشور  و عواقب پیش بینی نشده ای در این مورد شده است.

از سویی دیگر طبق بررسی های به عمل آمده از سوی سازمان بهداشت جهانی، کشور ایران شاهد اوج این بحران در اوایل فروردین ۹۹ خواهد بود  که این موضوع ضمن تشدید دغدغه و استرس مردم ، تدابیر و مدیریتی اساسی را به منظور گذر از این بحران ناخواسته می طلبد.

بر همین اساس اکثر استانداران کشور بمنظور کاهش سطح خطرپذیری و جلوگیری از انتشار بیش از پیش این ویروس مهلک ، تردد میهمانان نوروزی به استان خود را ممنوع اعلام نموده اند . این در حالی است که غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان،  به دلایل نامعلوم و اعلام نشده ،   همچنان بر نظر خود مبنی بر عدم اعلام ممنوعیت سفر به خوزستان تاکید دارد و صرفا به ارائه نکات بهداشتی و بیان توصیه ها درخصوص عدم ارائه  امکانات میزبانی در خوزستان بسنده کرده است.

این درحالی است که  آثار بحران ریزگردها و سیل فروردین ۹۸ هنوز  بر چهره خوزستان و مردمانش مشهود است . با این حال خوزستان در ایام زمستان و نوروز ، بدلیل شرایط اقلیمی خاص ، تعدد نقاط گردشگری و طبیعت سرسبز ،  میزبان هزاران گردشگر بوده است . لذا عدم قاطعیت استاندار در تصمیم گیری منطقی و اتخاذ رویکردی غیرکارشناسی از نظر بهداشت و سلامت عمومی ، این استان بحران خیز و مظلوم را تبدیل به مقصدی بالفعل و بالقوه برای گردشگران سایر نقاط کشور نموده است؛ که  این موضوع می تواند باعث شیوع بیشتر ویروس کرونا ،  افزایش دغدغه ساکنان استان ، هدر دادن تلاش جامعه پزشکی و سایر سازمان ها و ادارات مرتبط گردد؛  رویکردی که شاید به  شکل گیری یک فاجعه انسانی درخوزستان و بالطبع در استان های همجوار نیز منجر  شود.

تجربه تلخ شیوع این ویروس خطرناک در استان های مازندران و گیلان بدلیل تعطیلی های صورت گرفته و هجوم مسافران و  گردشگران به این مناطق ، که منجر به افزایش آمار فوت بسیاری از هموطنانمان در این خطه از کشور شد ، پیش روی ماست و نمونه روشنی از سوء مدیریت در این خصوص باشد که متاسفانه مسئولان تصمیم گیر استان خوزستان آن را نادیده می گیرند.

حال سوال اینجاست؛

✅دلیل پافشاری استاندار خوزستان علی رغم مطالبه مردم و درخواست تعدادی از مسئولان و دلسوزان استان مبنی بر عدم اعلام ممنوعیت سفر به خوزستان چیست؟

✅آیا بمنظور جلوگیری از هجوم مسافران به شهرهای شمالی و یا شهرهایی همچون اصفهان، مشهد ، شیراز و کاهش سطح خطرپذیری آنها، استان خوزستان سهوا یا عمدا بعنوان حیاط خلوت گردشگران، تبدیل به قطب گردشگری بحران شده است؟

و سوالاتی دیگر که افکار عمومی شهروندان خوزستانی با آن درگیر و متاسفانه پاسخی منطقی برای آنها از سوی مسئولین ارائه نشده است !

بدون شک تلاش مضاعف استاندار خوزستان در بحرانهای متعددی که این استان طی سالهای اخیر داشته‌ است، بر کسی پوشیده نیست، اما عدم پاسخگویی وی به مطالبات امروز مردم در این خصوص و رفع دغدغه های آنها بمنظور تامین امنیت سلامت آنان ،  می تواند به تشدید این بحران و چالشی به مراتب فراتر از اپیدمی کرونا در عرصه های اجتماعی و حتی امنیتی منجر شود که متاسفانه مرگ بیش از ۳۶ نفر از مردم استان خوزستان تا این لحظه( ساعت ۱۵/ بیستم اسفند۹۸) بدلیل استفاده از الکل صنعتی شاهد این ادعاست.

آنچه مشهود است ، این استان همواره بعنوان یکی از مهمترین نقاط استراتژیک کشور در عرصه های مختلف صنعتی، دفاعی و زیرساختی نقش آفرینی کرده و ضروریست مسئولان کشور و خوزستان بویژه جناب استاندار ، ضمن احترام به افکار عمومی، با واقعیت های استان همچون ساختار فرهنگی-اجتماعی ، کمبود زیرساخت ها و امکانات درمانی و ضعف های متعدد در مقابله با محتکران، گرانفروشان و متقلب های کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم، بیش از پیش کنار بیایند و پیش از آنکه گردشگران نوروزی راهی خوزستان شوند، شاهد اتخاذ تصمیم و تدابیری کارشناسی شده و قابل مدیریت در این خصوص باشیم تا از تبدیل شدن این استان به قطب محض بحران کرونایی ایران جلوگیری شود.

آنچه مسلم است ، ما ناگزیریم این بحران را نیز همچون سایر بحرانهای سالهای اخیر به تجربیات و خاطرات تلخ مان اضافه کنیم و به آینده ای روشن نیز امیدوار باشیم.
آینده ای که صرفا با اصلاح نگرش ها و تغییر معیارهای غیر واقع  در بسیاری از عرصه ها ، روشن خواهد بود…

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *