مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی کلانشهر اهواز؛ امیدها و انتظارات پیش رو

اقدام رئیس شورای شهر اهواز در معرفی مدیر مرکز مطالعات و پژوهش های شورای شهر اهواز و بالطبع آغاز بکار آن مرکز پژوهشی ، می تواند نویدبخش تحرکی مثبت و لازم در جهت استفاده سازماندهی شده از صاحب‌نظران و متخصصین در رشته‌های مختلف علمی و تقویت رویه های درست در مواجهه با مشکلات فعلی و پیش روی کلانشهر اهواز باشد.

سیاست شرق _ شهاب زمانی/ آنچه که مسلم است ، جهان امروز و عصر جدید، بر ستون هایی از علوم مختلف و موثر بر زندگی بشر استوار است. لذا طرح پرسش‌های نو ، بروز مسایل پیچیده و چند وجهی در حوزه‌های مختلف ، نیاز به پیش بینی های دقیق و علمی و در نهایت جلب رضایت مردم ، نهادهای سیاست‌گذاری را ناگزیر از تاسیس مراکز علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف نموده است.

تجربه نشان داده شده در کشورهای توسعه یافته، موید آن است که این نهادها با اتکا به تخصص‌ها و مطالعات صورت گرفته در این مراکز ، با بهره‌گیری موثر و همچنین استفاده از پتانسیل سازمان‌ها و کارشناسان مرتبط با نیازهای جدید جامعه، توفیقات زیادی داشته اند. نهادهایی که چنین تکیه‌گاه‌های علمی و تحقیقاتی سازمان یافته‌ و علمی در اختیار دارند، با نهادهایی که نمایندگانشان صرفا با اتکا به توان علمی، سنتی و تجربی خود، به کارشناسی و تدوین قوانین مختلف مبادرت می‌ورزند، نه فقط در روش، بلکه در اجرا و در نتیجه‌گیری نیز ، قابل مقایسه و سنجش نیستند.

شورای اسلامی یک شهر نیز بعنوان نمایندگان منتخب مردم، می بایست با درک ضرورت نقش و جایگاه پژوهش و دانش در عصر حاضر و همچنین آینده ، با اتکا به ‌مراکز مطالعاتی و پژوهشی ، تصمیمات و طرح های مد نظر خود را در کانال و مسیر علمی قرار دهند تا از آفت سعی و خطا در امان بمانند.

با این حال، آنچه که طی سالیان اخیر و علی رغم برخورداری سایر کلانشهرها ، کمتر در رسانه ها و گزارش های شورای کلانشهر اهواز مد نظر بوده و حتی می توان گفت جایگاه قابل اتکایی برایش تعریف نشده بود ،مرکز مطالعات و پژوهشی بود که در بعضی از کلانشهرهای کشور، در همان دوره اول ، تاسیس و طرح های مدنظر شورای شهر را مورد بررسی کارشناسی قرار می داد.

این در حالی است که استفاده از دانش نوین در مدیریت شهری ،توانسته است کلانشهرهای جهان را با مشکلات کمتری مواجه و زندگی شهروندانشان را در مسیر دغدغه کمتری برای یک زندگی با امکانات متوسط و برخوردار از شرایط لازم قرار دهد.

اهواز نیز کلانشهری با پتانسیل ها و همچنین مشکلات و معضلات متعددی است که نیازمند انجام مطالعات و پژوهش های علمی کارآمد، در خصوص هر کدام از مشکلات موجود و همچنین ممانعت از بروز مشکلات جدید در آینده است، تا بتوان همچون سایر کلانشهرهای توسعه یافته، نه فقط در مسیر حل مشکلات قرار گیرد، بلکه با توجه به رشد جمعیت و تنوع فرهنگی موجود، از بروز مشکلات متنوع بیشتر در آینده، ممانعت به عمل آورد.

بهره گیری از روش ها و متدهای علمی می تواند زندگی شهروندان را نه فقط سهل و آسان، بلکه مفرح سازد. وگرنه استمرار روش های مدیریتی و نظارتی سنتی که جوابگوی مشکلات متنوع و پیچیده امروز جمعیت های کلان شهری نیست، فقط زندگی شهروندان را بیش از پیش، با مشکلات بیشتر و پیچیده تر مواجه خواهد ساخت.

در همین رابطه، اقدام رئیس شورای شهر اهواز در معرفی امین شحیطاوی ، پژوهشگر و از مدیران باتجربه شهرداری اهواز به عنوان مدیر مرکز مطالعات و پژوهش های شورای شهر اهواز و بالطبع آغاز بکار آن مرکز پژوهشی، می تواند نویدبخش تحرکی مثبت و لازم در جهت استفاده سازماندهی شده از صاحب‌نظران و متخصصین در رشته‌های مختلف علمی و تقویت رویه های درست در مواجهه با مشکلات فعلی و پیش روی کلانشهر اهواز باشد.

این مرکز مطالعاتی و پژوهشی، با تدوین طرح های مختلف و مدیریت آنها، نه فقط می تواند بعنوان تسهیل کننده تصمیمات، بلکه به عنوان یک بازوی موثر علمی ـ تحقیقاتی برای شورای شهر اهواز در بخش های مختلف شهرسازی و معماری، فرهنگی و اجتماعی ، حمل و نقل و ترافیک ، حقوق شهروندی و شهروندمداری ، اقتصاد و سرمایه گذاری، فناوری اطلاعات و شهر هوشمند، گردشگری و تفریحی ، محیط زیست و زیست شهری ، عمرانی و زیربنایی، آموزش و بهره وری نیروی انسانی، خدمات شهری و بهداشت عمومی و سایر موارد مهم در مدیریت شهری می تواند ایفا نقش نماید.

ارتباط و تقویت زمینه های همکاری این مرکز با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و همچنین شرکت ها و سازمان های درون استانی و ملی ، به منظور بهره گیری از نظرات و ایده های اساتید و نخبگان در حوزه های مهمی که کلانشهر اهواز در آنها با مشکلات اساسی روبرو می باشد، می تواند نوید بخش رفع این مشکلات در آینده و همچنین بهبود شرایط زندگی در کلانشهر اهواز و حاشیه های محرومش باشد.
نکته مهمی دیگر، بهره گیری از  تجارب مفید سایر مراکز مطالعاتی و پژوهشی کلانشهرهای کشور در مواجهه با مشکلات مشابه، از دیگر مواردی است که می تواند مورد توجه جدی مدیر مرکز مطالعات و پژوهش ها قرار گیرد، تا در این زمینه، بتواند علاوه بر غلبه بر زمان پیش رو ، از هزینه ها و مطالعات تکراری جلوگیری نماید.

از این رو انتظار می رود در آینده نزدیک، شاهد مرکزی با چارت و اساسنامه ای جامع و کارآمد و همچنین آغاز بکار کمیته‌های تخصصی در این مرکز پژوهشی باشیم‌.گزارش مستمر اقدامات صورت گرفته در پروژه ها و طرح های انجام شده و یا برنامه های در نظرگرفته شده ، از دیگر مواردی است که می تواند موجب شفاف سازی هرچه بیشتر و همچنین ارائه یک تصویر جامع از مدیریت شهری گردد.

نظر کارشناسی و علمی در خصوص طرح ها و پروژه‌های شهری توسط مرکز مطالعات و پژوهش ها و بررسی و امکان‌سنجی آنها از جهات مختلف، از مهمترین وظایفی است که می تواند، مسیر های ناصحیح را اصلاح و پشتوانه محکمی برای اقدامات شهرداری و شورای شهر باشد، تا به واسطه وجود این مرکز پژوهشی، از اتلاف زمان و احیانا سرمایه های مختلف، ممانعت به عمل آورد.

هدفی که با تشکیل یک مجموعه منسجم از اساتید و علاقمندان نخبه و علمی استان ، بهره گیری از تجارب سایر مراکز مطالعات و پژوهشی و همچنین عقد تفاهم نامه با مراکز علمی ، سازمان ها و ارگان های تاثیرگذار در مدیریت شهری و با مدیریت پرتلاش مرکز قابل دستیابی می باشد.

بدون شک، کلانشهر اهواز با همه پتانسیل ها و مشکلات پیش روی خود، به عنوان یکی از مراکز بزرگ صنعتی کشور، زمانی در مسیر توسعه همه جانبه و رفع مشکلات خود قرار خواهد گرفت، که همچون سایر کلانشهرهای موفق کشور و جهان، با فاصله گرفتن از مدیریت سنتی و تجربی، در مسیر اقدامات و طرح های علمی و کارشناسی قرار گیرد. چنین مسیری ضمن توسعه پایدار و همه جانبه، موجب بهبود زندگی شهروندان و درنتیجه افزایش رضایت آنها خواهد شد. با این وجود، این مرکز پژوهشی، در ابتدای راه خود قرار داشته و نیازمند توجه، همکاری، مساعدت و پشتیبانی شهردار، اعضای شورای شهر، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، سازمان ها و ارگان های مختلف، اصحاب رسانه و شهروندان مطالبه گر خواهد بود تا بتواند مسیر پیش روی خود را، در جهت عملکرد بهتر و موثرتر، هموار سازد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *