روز پرکار ظریف در عراق/ دیدار فشرده ظریف با مقامات عراقی

محمد جواد ظریف در راس یک هیات سیاسی، امروز یکشنبه سفر یک روزه ای را به بغداد و سپس اربیل داشت

به گزارش سیاست شرق، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از ورود به بغداد، در جمع خبرنگاران به تشریح اهداف سفر یک روزه خود به این کشور همسایه پرداخت و اظهار کرد: در جریان سفر به عراق در مورد مسایل دوجانبه، منطقه ای از جمله جنایت های آمریکا در منطقه با مقامات این کشور رایزنی و گفت‌وگو می‌کنم.

به نیل از ایرنا، وی با بیان این که بسیار خوشحال هستم که بعد از تشکیل دولت عراق و پیش از سفر آقای نخست وزیر«الکاظمی » به دعوت آقای روحانی به تهران، سفری به بغداد داشته ام، افزود:  البته سفر من به عراق از قبل هماهنگ شده بود و  این سفر فرصت خوبی را فراهم می‌کند که با توجه به سفر نخست وزیر عراق به تهران در روز سه شنبه ، هماهنگی‌های لازم برای این سفر  انجام دهیم.

ظریف ضمن بیان اینکه در جریان سفر به عراق با تعدادی از مقامات عالی رتبه عراقی ، مسئولان  سیاسی این کشور  و همچنین  رئیس الحشد الشعبی رایزنی و گفت‌وگو می‌کنم، گفت: در جریان این سفر در مورد همکاری‌های دو کشور که در سفر آقای روحانی به عراق در مورد آن تصمیم گیری شده بود و همچنین پیرامون مسائل منطقه و جنایت‌های آمریکا از جمله به شهادت رساندن شهید قاسم  سلیمانی و ابومهدی المهندس و سایر همراهان شان  و همچنین  دیگر مسائل منطقه گفت‌وگو خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه همچنین در گفتگو با ایرنا افزود که عراق با توجه به شکل گیری دولت جدید و آرامش موجود در این کشور، می تواند در امنیت و ترتیبات امنیتی منطقه خلیج فارس نقش ایفا کند.
وی یکی از مسایل مورد گفت وگو با مقامات عراقی را طرح این مساله ذکر کرد و افزود که جمهوری اسلامی ایران همواره بر همکاری منطقه ای تاکید داشته و پیشنهادهای مختلفی را برای پیشبرد این همکاری ها مطرح کرده که آخرین مورد آن طرح «صلح هرمز» یا «طرح امید» است که رییس جمهوری محترم ایران مطرح کرده است.
ظریف درباره همزمانی سفر خود با سفر منطقه ای نخست وزیر عراق به عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران گفت که برنامه سفر او به بغداد قبل از برنامه ریزی برای سفر الکاظمی به ریاض و تهران، صورت گرفته است.
به گفته وی، این دو سفر با هم ارتباطی ندارند اما فرصت خوبی برای انجام هماهنگی های بیشتر قبل از سفر منطقه ای نخست وزیر عراق به ریاض و تهران فراهم کرده است.

پیشتر سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق ضمن اعلام این که ظریف صبح امروز در راس یک هیئت سیاسی و برای توسعه مناسبات میان دو کشور و رایزنی جهت اجرای توافق های قبلی وارد فرودگاه بغداد می شود، گفته بود که برنامه سفر وی شامل دیدارهای جداگانه با وزیر خارجه، نخست وزیر ، رئیس جمهور، شورای عالی قضایی، سازمان بسیج مردمی ، مجلس نمایندگان می گردد، بدون آن که به دیدار با رهبران ائتلاف الفتح و عراقیون اشاره کند. همچنین آقای ظریف بعد از دیدار از بغداد ،به دعوت آقای  نیچروان بارزانی به اربیل سفر، تا با ایشان و تعدادی دیگر از مقامات اقلیم کردستان نیز رایزنی و گفت‌وگو کند.

کنفرانس خبری وزرای امور خارجه عراق و ایران در بغداد

پس از گفتگوی دوجانبه وزرای خارجه ایران و عراق، وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس خبری با همتای عراقی اش، با اشاره به خطر تروریسم برای منطقه تاکید کرد که واجب است همواره نسبت به تهدیدهای امنیتی گروه های تروریستی و از جمله داعش آگاهی و آمادگی کامل داشته باشیم.

محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روابط دو کشور بر اساس اصل احترام متقابل است تاکید کرد که روابط اقتصادی دو کشور باید به نفع طرفین توسعه یابد.

ظریف، عراق را یکی از اولویت های اقتصادی ایران دانست و گفت : امکانات اقتصادی دو کشور هم در حوزه انرژی و هم در حوزه تجاری با وجود کرونا می تواند برای پیشرفت دو ملت مورد استفاده قرار گیرد و ما مصمم به ادامه این روابط خوب هستیم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که روابط ایران و عراق با خون جوانان دو کشور در مقابله با گروه تروریستی داعش پایدار شده است و ین روابط هیچ گاه و به هیچ شکلی از بین نخواهد رفت .
وی تاکید کرد که برای جمهوری اسلامی ایران، عراق قوی و باصلح و آرامش و عراق دارای روابط خوب وسازنده با همه همسایگان معادل قدرت، آرامش، ثبات و صلح ایران است.
ظریف خاطر نشان کرد که ایران از این جهت از نقش موثر عراق در منطقه قوی و صلح آمیز خلیج فارس استقبال می کند.
وزیر امور خارجه ایران ابراز خرسندی کرد که روابط دو کشور براساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و عدم مداخله در امور داخلی همدیگر با جدیت پیگیری می شود. دو کشور در کنار همدیگر در مقابله با داعش ایستاده اند و جوانان دو ملت با رشادت آن را شکست داده اند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در عین حال هشدار داد که کماکان باید در برابر پدیده تروریسم، دو کشور هوشیار باشند.
وی ابراز امیدواری کرد که روابط تجاری به سطح ۲۰ میلیارد دلاری که دو رییس جمهوری ایران و عراق در سفر دکتر روحانی به بغداد (اسفند ۹۷) پیش بینی کرده اند، برسد هر چند در شرایط حاضر فاصله چندانی با این سقف از مناسبات تجاری بین دو کشور نداریم.
ظریف با بیان اینکه توافقات دیگری در سفر رییس جمهوری ایران به بغداد صورت گرفت که به نفع دو ملت و همه کشورهای منطقه است و با جدیت دنبال می کنیم اظهار داشت :این توافقات در بخش کشتیرانی، مرزهای آبی و دریایی، حوزه ریلی، همکاری انرژی، تبادل گردشگر و گردشگری دینی و سلامت و سایر حوزه ها است.

وزیرامورخارجه ایران در خصوص اوضاع منطقه و جهان تاکید کرد که لازم است در باره اوضاع منطقه و بین المللی تشریک مساعی صورت گیرد زیرا منطق ما نیازمند آرامش است.

ظریف خاطر نشان کرد که برای ایران بسیار مهم است که همسایه اش، تمامیت اراضی و ثبات و حاکمیت ملی داشته و از خارج در معرض تعدی و تجاوز قرار نگیرد.
وزیر امور خارجه ایران در این کنفرانس از میهمانوازی ملت و دولت عراق به ویژه استقبال گرم «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق تقدیر و تشکر کرد.

فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق نیز در این کنفرانس خبری اظهار داشت: در دیدار با وزیر امور خارجه ایران در خصوص روابط اقتصادی دو کشور صحبت کردیم و آقای ظریف تاکید کرد که عراق قوی به معنی قدرت منطقه است.

فواد حسین گفت: با که بخشی از تبادلات تجاری بین دو کشور اخیرا در نتیجه اقدامات بهداشتی مقابله با کرونا و بسته شدن مرزها دچار پسرفت موقت شده است اما در این دیدار بر ادامه توسعه روابط بازرگانی بین دو کشور با وجود همه گیری کرونا تاکید شد.
حسین افزود که مسئله گردشگری دینی بین دو کشور با در نظرگرفتن تدابیر بهداشتی ناشی از کرونا نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گفته وی، در حوزه منطقه ای بر ضرورت حفظ حاکمیت ملی عراق تاکید شد و وزیر امور خارجه ایران نیز تاکید کرد که قدرت عراق به معنی قدرت منطقه است.
فواد حسین با تاکید مجدد بر منافع مشترک منطقه ای وعدم دخالت کشورها در امور همدیگر ادامه داد که عراق خواهان روابط متوازن با همه همسایگان است.
وزیر امور خارجه عراق در خصوص مسائل بین المللی، بر ضرورت دور نگه داشتن منطقه از تنش ها تاکید کرد.
وی اضافه کرد که در این دیدار همچنین برنامه سفر آتی نخست وزیر عراق به جمهوری اسلامی ایران را بحث و بررسی کرده است.

دیدار ظریف با رئیس جمهور عراق
دیدار ظریف با نخست وزیر عراق

«احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت خارجه عراق نیز در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (INA) سفر وزیر خارجه ایران به بغداد را در راستای تقویت روابط میان دو کشور، بررسی چالش های پیش رو و امکان استفاده از فرصت های موجود برای تامین منافع مشترک برشمرد.

ظریف سومین وزیر خارجه در سطح جهان به شمار می آید که از زمان تشکیل دولت الکاظمی، به بغداد سفر می کند جایی که پیش از این به ترتیب «ایمن الصفدی» و «ژان ایو لودریان»، وزرای امور خارجه اردن و فرانسه نیز راهی این شهر شده و با مقامات بلندپایه عراقی دیدار و گفت و گو کرده بودند.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *