مرکز آمار ایران: قدرت خرید مردم نسبت به پارسال، ۲۶.۹درصد کاهش یافته است

مطابق گزارش مرکز آمار ایران، خانوارهای شهری و روستایی به طور میانگین ٢۶.٩ درصد بیش از تیر ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

به گزارش سیاست شرق، مرکز آمار ایران با اعلام افزایش ۴.۴ درصدی نرخ تورم نقطه به نقطه در تیرماه گذشته، گزارش داد که بالاترین سطح این نرخ تورم با ۳۲ درصد در استان هرمزگان و کمترین آن با ۲۱.۴ درصد در استان آذربایجان غربی برآورد شده است.

مطابق این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه ١٣٩٩ به ۲۶.۹ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای شهری و روستایی به طور میانگین ٢۶.٩ درصد بیش از تیر ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای در تیرماه برای خانوارهای شهری ۲۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۴.۳ واحد درصد افزایش داشته است ولی این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴.۸ درصد افزایش یافته و به ۲۵.۹ درصد رسیده است.

بر پایه اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه تیر ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ۲۶.۴ درصد رسیده که در مقایسه با خرداد، ۱.۴ واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

بر اساس این گزارش، فاصله تورمی دهک‌های هزینه‌ای در تیر ماه به ۴.۷ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۴.٢ درصد) ٠.۵ واحد درصد افزایش داشته است. به طوری که نرخ تورم برای خانوارهای حاضر در دهک‌ اول هزینه‌ای ۲۴.۲ درصد بوده و این نرخ برای خانوارهای پرهزینه دسته‌بندی شده در دهک دهم ۲۸.۹ درصد بوده است.

این گزارش مرکز آمار ایران در حالی است که ، بعضی از اقلام مورد احتیاج مردم مخصوصا مایحتاج خوراکی ، رشدی بیش از این داشته و تا ۵۰ درصد نیز بوده است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *