شایعه ورود نظامیان مصری به شمال سوریه، تکذیب شد

دولت مصر خبر تعدادی از رسانه ها مبنی بر اعزام نیروهای نظامی خود به سوریه جهت حمایت از بشار ارسد را تکذیب کرد.

به گزارش سیاست شرق، مصر گزارش‌های خبری پیرامون اعزام نیروی نظامی به سوریه برای حمایت از ارتش این کشور را تکذیب و تاکید کرد که باید تدابیر قانونی پیش از اعزام هر سربازی به خارج کشور، اتخاذ شود.

به نقل از ایسنا، احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای درست بودن اخبار منتشر شده توسط برخی از روزنامه‌ها پیرامون حضور نظامی مصر در اراضی سوریه را تکذیب کرد.

وی افزود: این ادعاها هیچ وجود خارجی ندارد و فقط در خیال کسانی است که آن را می‌بافند و هدف از ترویج این شایعه‌ها شناخته شده است و بر کسی پوشیده نمی‌ماند. مصر به اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها پایبند است.

در این بیانیه آمده است: تدابیر قانونی وجود دارد که باید پیش از اعزام هر سرباز یا تجهیزات مصر به خارج از کشور اتخاذ شود و این اقدامات در خفا صورت نمی‌گیرد و مردم مصر از هرگونه هدف یا اقدامی از این قبیل مطلع خواهند شد.

براساس قانون اساسی مصر که در سال ۲۰۱۴ تصویب شد باید قبل از اعزام هر گونه نیروهای مصری به خارج از مرزها اکثریت دو سوم پارلمان کسب شود و همچنین نظر شورای دفاع ملی در این خصوص گرفته شود.

آناتولی ترکیه پیش از این در خبری به نقل از منابع ناشناس که آنان را منابع نظامی خوانده بود، آورد که حدود ۱۵۰ سرباز مصری چند روز پیش از طریق فرودگاه حماه، وارد شمال سوریه و به ریف حلب و ریف حماه اعزام شده‌اند.

این خبر آناتولی در حالی است که سیاست های مصر پس از روی کار آمدن السیسی، در جهت تقویت سیاست های عربستان و امارات متحده در خاورمیانه بوده و امکان چنین اقدامی از سوی مصر در اعزام نیرو به سوریه در جهت تقویت موضع دولت مرکزی سوریه ، بسیار ضعیف خواهد بود.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *