روح آسیب دیده [ترامپ]

PETER WEHNER

پیتر ورنر: مردم آمریکا ازحالا تا نوامبر با یک وظیفه بزرگ و از نظر اخلاقی ضروری و مهمتر ازموارد دیگرروبرو هستند: انجام با قدرت هر کاری برای برداشتن عنوان ریاست جمهوری از مردی که در حال خرد کردن ملت بدون هیچ مراقبتی است .

سیاست شرق _ پیتر ونر( نویسنده همکار درپایگاه تحلیلی آتلانتیک دیلی و همکارارشد در موسسه اخلاق و دیپلماسی عمومی واشنگتن)

در یک زمان دیگر و شرایطی دیگر ، شاید جایی برای ترحم به چنین شخصی وجود داشته باشد.روشن ترین پاسخ دونالد ترامپ در آخرین مصاحبه با کریس والاس مجری وکارشناس شبکه فاکس نیوز، نه در پاسخ به سخت ترین سؤال والاس بلکه به ساده ترین پرسش ارائه شد.
در انتهای مصاحبه و زمان نتیجه گیری از این نشست، والاس از ترامپ پرسید که نگاه شما به سالهای ریاست جمهورتان چگونه خواهد بود؟

ترامپ در پاسخ گفت:«من فکر می کنم با من بسیار ناعادلانه رفتار شده است.حتی قبل از پیروزی ، توسط یک دسته از سارقان ، کلاهبرداران تحت تحقیقات قرار گرفتم. این یک تحقیق غیرقانونی بود.»
هنگامی که سخنان وی توسط والاس قطع شد واو تلاش کرد تا با طرح این سوال« در مورد بخشهای خوب چه خبر آقا؟ » نظر ترامپ را به سمت دستاوردهای مثبت ریاست جمهوری معطوف کند – – ترامپ این سوال را نادیده گرفت و در پاسخ گفت:« روسیه ، روسیه ، روسیه.»
رئیس جمهور سپس از تحقیقات فلین در خصوص«اتهام احمقانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا» ، «کلاهبرداری مولر» و انصراف دادستان کل آن زمان ، جف سِیشنز شاکی شد. “اکنون من احساس خوبی دارم زیرا او درانتخابات ایالت بزرگ آلاباما شکست سختی خورد. ترامپ درباره اولین سناتوری که او را در انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان در سال ۲۰۱۶ تأیید کرد سخن می گفت .

دونالد ترامپ از نظر سایکولوژیک یک انسان بهم ریخته وشکسته شده، سرخورده وبسیار بداقبال است. او آنقدر گرفتارستیزه جویی و تلاطم های درونی خود است، مانند اسیری در بند این ناملایمات ،که حتی از سخاوتمندانه ترین سؤال یک مصاحبه کننده – دوست دارید چه اقدامات های خوبی از دوران ریاست جمهوری شما یادآوری شود؟ – آشوب درونی اش شعله ور وچشمه نارضایتی اش جاری می شود،
:« با من بسیار ناعادلانه رفتار کرده اند ، و این را به عنوان یک پارانوئید نمی گویم همه این حرف را می زنند. جالب است بدانیم که چه اتفاقی می افتد. شواهد فوق العاده ای در مورد چگونگی رفتار ناعادلانه با من وجود دارد. پرزیدنت اوباما و بایدن از کمپین تبلیغاتی من جاسوسی کردند. این هرگز در تاریخ اتفاق نیفتاده است ،اگر این اتفاق جای دیگری و برای دیگری بود ، ۵۰ سال زندانی داشت.

واقعیت این است که آنها به طور غیرقانونی از تبلیغات من جاسوسی کردند. با وجود این ، من بیش از هر رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا دراین سه سال و نیم کارکرده ام.»

چنین شرایطی بدی تقریباً در هرفرد دیگری مانند معلم ، حسابدار امور مالیاتی ، مدیرعامل ، راننده کابین ، ستاره واقعی تلویزیون به اندازه کافی تاسف بارخواهد بود. گذشته از این، افرادی که حس مورد ستم واقع شدن دارند ، به وضوح نا راضی ، دائماً ناسپاس ، عصبانی، بیمناک و هرگز در صلح و آرامش نیستند.

اما دونالد ترامپ معلم ، حسابدار مالیات یا ستاره تلویزیونی نیست. او به واسطه جایگاهی که در اختیارش است ، قدرت بی نظیری را در اختیار دارد. این واقعیت که او فاقد هرگونه حساسیت اخلاقی یا خصوصیات تحسین برانگیز انسانی مانند تادیب نفس ، دلسوزی ، همدلی ، مسئولیت ، شجاعت ، صداقت ، وفاداری ، محتاط بودن ، خویشتن داری ، میل به عدالت است ، بدین معنی است که او هیچ سیستم چک کننده اخلاق درونی ندارد لذا این پرسش (خطاب به وجدان درونی اش) که آیا این کاری که داری انجام می دهی کار درستی است؟ هرگز وارد ذهن او نمی شود. در نتیجه ، او نه تنها تعارض های درونی خود را پرورش می دهد بلکه بر اساس آنها عمل می کند. او برای انتقام دقیق وبه موقع زندگی می کند ، به تماشای رنج های مخالفین خود می پردازد ، و به کسانی که در مقابل او خم نمی شوند ، درد تحمیل می کند. حتی قهرمانان پیشین جنگها که جان خود را برای کشور از دست داده اند قادر نیستند از خشم او فرار کنند.
بنابراین دونالد ترامپ مردی کینه جو است که اتفاقاً فرمانده نیروهای مسلح و رئیس قوه مجریه است که شامل وزارت دادگستری می باشد و هیچ کس درمیان اطرافیان رئیس جمهور وجود ندارد که دربرابر او بایستد. او خود را با افراد مطیع (سگان دست آموز) احاطه کرده است.
اما مشکل به همین جا ختم نمی شود. در یک دوره ای از زمان ترامپ حزب جمهوریخواه را بطور کامل تغییر شکل داده است ، بطوری که اثر این آرایش جدید حزبی بر حزب جمهوریخواه درتاریخ جدید بیش از هر زمان دیگری منجمله دوره رونالد ریگان است.

من این را به عنوان شخصی می گویم که از ریگان و ریاست جمهوری او عمیقا تاثیر پذیرفته است. اولین شغل دولتی من حضوردر دولت ریگان بود .جنبش محافظه کار در دهه ۱۹۸۰ ، گرچه نمی توان گفت که بی عیب و نقص بود ، اما از نظر فکری جدی و از نظر سیاسی خوش بین بود. و خود ریگان نیز مردی با نجابت ، دارای فضل و با کلاس بود. در حالی که اغلب از سوی مخالفان هدف حملات تند و زننده بود ، ولی نگاه خیرخواهانه ای به مخالفان سیاسی خود داشت. میچ دانیلز ، فرماندار پیشین ایندیانا در زمان ریگان با هشدار به کارکنان خود گفت:« به یاد داشته باشید ، ما هیچ دشمنی نداریم ، بلکه فقط مخالف داریم.»

ریگان درسخنرانی وداع خود با ملت ، توصیفی خاطره انگیز و احساساتی از آمریکا ارائه داد. وی گفت: من در تمام زندگی سیاسی ام از شهری تابناک صحبت کرده ام ، اما نمی دانم آیا وقتی این جمله را گفتم با آنچه دیدم کاملاً ارتباط برقرار کرده بودم .

اما در ذهن من یک شهر بلند و پر افتخارساخته شده بر روی صخره هایی قوی تر از اقیانوس ها، نسیم پاک ، پربرکت و پر از خیر و فراوانی با مردمی که با سبکهای متنوع زندگی در هماهنگی و آرامش زندگی می کردند. شهری با بنادر آزاد که با ترکیبی از تجارت و خلاقیت فعالیت می کردند. و اگر می بایست شهر دیوارهای داشته باشد ، دیوارها باید درها یی می داشتند و درها برای هرکسی باز می بود تا با اراده و قلب به اینجا برسد. اینگونه است که من آن را دیدم ، و هنوز هم آن را می بینم.
شهری بلند و با افتخار که مردمانش با هماهنگی و آرامش زندگی می کنند و توسط دیوارهایی با درهای باز احاطه شده اند. این تصویر رونالد ریگان از آمریکا و حزب جمهوری خواه بود.
هنگامی که ریگان در سال ۲۰۰۴ درگذشت ، جورج ویل سرمقاله نویس محافظه کاربا نوشتاری با احساس همدردی به دوست خود ادای احترام کرد و باخطاب کردن وی به عنوان چهلمین رئیس جمهورآمریکا ، گفت: «او به سفری دوررفت ، به میزانی که امکان داشت یک زمان عالی داشت ، و شادی او مسری بود. طبق گفته وی ، ریگان « استعداد خوشبختی» داشت. وی افزود: «ریگان درجایگاه ریاست جمهوری ارزش ها ، به ویژه امید و دوستی را برجسته ساخت ، که به ملت این قاره انسجام و پویایی می بخشد.»
مطمئنا دردوران ریاست جمهوری ریگان عناصر نادرست درحقوق آمریکا وجود داشت و ریگان نیز خودش بدون نقص نبود. اما به عنوان رئیس جمهور، لحن گفتارش را تنظیم کرد ، لحن او خوش بینی ، ادب و ظرافت و شادی بود.
پس از وی ناپخته ترین وبی رحم ترین مردی که تاکنون رئیس جمهور شده است ، جایگزین او شده است. اما نه فقط این، کسی در دونالد ترامپ، خوشحالی، لذت و خنده حس نمی کند. تمام احساساتی که اورا هدایت می کند منفی است . در مورد ترامپ موضوعی ناخوشایندی وجود دارد ، بله، چیزی کاملاً ناراحت کننده در مورد این مرد وجود دارد. او روح آسیب دیده است.
در یک زمان و شرایطی دیگر ، شاید جایی برای ترحم به چنین شخصی وجود داشته باشد. اما فعلاً بهترین راه است منتظر ترحم باشید. موضوعات دیگری وجود دارد که باید در آن مشارکت کنید. مردم آمریکا ازحالا تا نوامبر با یک وظیفه بزرگ و از نظر اخلاقی ضروری و مهمتر ازموارد دیگرروبرو هستند: انجام با قدرت هر کاری برای برداشتن عنوان ریاست جمهوری از مردی که در حال خرد کردن ملت بدون هیچ مراقبتی است.

منبع:آتلانتیک دیلی

ترجمه : یاور شاه ولی( کارشناس ارشد علوم سیاسی و دکترای روابط بین الملل)

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *