مخالفت آمریکا با پرداخت نقدی طلب ایران از سوی کره جنوبی/میلیاردها دلار خارج از دسترسی ایران

آمریکا با انتقال پول نقد از کره جنوبی به ایران از کانال سوئیس، مخالف است

به گزارش سیاست شرق، یکی از مقامات وزارت خارجه کره جنوبی به خبرگزاری رویترز گفته است که اگرچه سئول «مسیر سوئیس را به عنوان راهی جایگزین برای نقل و انتقال وجوه، مورد بحث قرار داده است» اما واقعیت این است که «ایالات متحده آمریکا نگاه مثبتی به این راه ندارد».

به نقل از یورونیوز، این مقام کره ای تاکید کرده است که «تحت تحریم‌های فعلی آمریکا، بازگشت پول به ایران بصورت نقدی غیرممکن است و هرگونه اقدامی در این باره باید قطعا با مجوز واشنگتن انجام شود.»

در این همین رابطه، سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا نیز اظهار داشت که واشنگتن متعهد به تحویل کالاها و سایر خدمات دیگر است.

او افزود: «کشورها می‌توانند در موضوع صادرات یا صادرات مجدد مواد غذایی، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران آنهم بدون مجوز اضافی مشارکت داشته باشند؛ مشروط بر اینکه معاملات با بانک مرکزی ایران با دستورالعمل اعلام شده از سوی آمریکا سازگار باشد.»

این اظهارات این مقام آمریکایی در حالی است که ایالات متحده عملا قوانین سختگیرانه و همچنین تهدیداتی را نسبت به هرگونه معامله ای با ایران را در پیش گرفته است.

اگرچه برخی از معاملات بین‌المللی ایران از جمله خرید دارو ظاهرا از تحریم‌های آمریکا معاف شده‌اند، اما بانک‌ها و دولت‌ها تمایلی برای دریافت پول ایران یا مشارکت در عملیات انتقال آن ندارند، زیرا آنها از این می‌ترسند که ناخواسته برخی محدودیت‌های پیچیدۀ وضع شده از سوی آمریکا را نقض کنند.

اگرچه پس از یک سال تلاش سرانجام کانال تجاری ایران‌_سوئیس برای انجام فعالیت‌های تجاری با اهداف بشردوستانه از جمله خرید غذا و دارو راه اندازی شد و واشنگتن نیز حمایت خود را از آن اعلام کرد، اما هنوز بانک مرکزی ایران نتوانسته است تا میلیاردها دلار پول حاصل از صادرات نفت بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ میلادی را منتقل کند.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *