شرحی بر حادثه مشهد؛ تلنگری به مسئولیت اجتماعی شهروندان

اقدام شهروندان در یادآوری قوانین به متخلفین ( حتی مامور قانون) و یا اطلاع رسانی موارد مشهود تخلف، به سازمان های مسئول، بخشی از مسئولیت های اجتماعی شهروندان به منظور ممانعت از بروز حوادث احتمالی، تضعیف قانون و همچنین اجرای درست قانون در جامعه محسوب می شود

سیاست شرق _ شهاب زمانی؛ از جمله دلایل پیشرفت و توسعه کشورهای توسعه یافته ، توجه جدی شهروندان به مسئولیت های اجتماعی، وجود قوانین کارآمد ، قانون محوری در همه حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین بررسی و آسیب شناسی علمی مشکلاتی است که جامعه با آنها دست به گریبان است. مسئله ای که عمدتا در کشورهای در حال توسعه ، مورد توجه بایسته شهروندان ، مسئولین و مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی قرار نمی گیرد و اینگونه، منشاء بروز مشکلات و معضلات مختلف و همچنین استمرار آنها در جامعه می شود.

طی چند روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی، کلیپی از رفتار یک مامور قانون در جریان دستگیری یک نفر در مشهد که موجب بی نظمی و ناامنی در محله خود شده بود، خبرساز شد و موجب بروز واکنش های مختلفی در فضای رسانه ای داخلی و عمدتا خارجی در تائید یا رد آن گردید.

هرچند مامور مورد نظر در ابتدا تلاش نموده تا مانع انجام حرکات خطرناک متهم شده ، او را بازداشت و در اختیار مراجع قضایی قرار دهد؛ با این حال شاهد نمایشی غیر معمول و ناراحت کننده نیز از وی پس از دستگیری متهم بود یم که می توانست با رفتاری حرفه ای که از آموزش های مربوطه نشات گرفته باشد، به سرانجامی بهتر برای متهم و مامور مورد نظر منتهی شود، صحنه هایی که ناشی از عدم توجه مامور مذکور به مقررات و قوانین مربوطه در این خصوص است.

با این وجود، هر فردی شاید در موقعیت و فضایی قرار گیرد، که از درک موقعیت خود و دیگران عاجز و احیانا اقداماتی را مرتکب شود، که در حالت عادی از انجام آنها نیز اکراه داشته باشد. لذا وجود آموزش و مقررات جدی در این رابطه یا اشخاصی که بتوانند به نحوی از انحا، فرد مورد نظر را در آن لحظه از فضای ذهنی« خود ساخته » یا « دگر ساخته» خارج نموده و هوشیاری او را بازگردانند، می تواند از بروز وقایع و حوادث پیش بینی نشده و احیانا تاسفبار، ممانعت نماید.

اما آنچه که در این رخداد دردناک تر و تاسفبارتر است، رفتار کسانی است که بدون هیچ واکنش مسئولانه ای ، نه فقط توصیه ای به مامور مذکور جهت توجه به قانون و حفظ آرامش خود ننموده اند، بلکه همچون حضور در یک نمایش خیابانی، خنده هایی را به دلیل بی توجه ای به « مسئولیت اجتماعی» خود، سر می دادند!

این در حالی است که شهروندان حاضر در صحنه، می توانستند با « برخوردی مسئولانه » و « عمل به مسئولیت اجتماعی» خود ، با یادآوری حدود وظایف مامور مورد نظر و با آرام نمودن فضای روانی موجود ، تلنگری به او وارد نموده و یا با تماس با سازمان ها مسئول و مربوطه [*] ، از بروز یا ادامه چنین صحنه هایی و حتی مسائل پیش آمده بعدی ، ممانعت نمایند.

اقدام شهروندان در یادآوری قوانین به متخلفین ( حتی مامور قانون) و یا اطلاع رسانی موارد مشهود تخلف، به سازمان های مسئول، بخشی از مسئولیت های اجتماعی شهروندان به منظور ممانعت از بروز حوادث احتمالی، تضعیف قانون و همچنین اجرای درست قانون در جامعه محسوب می شود. بدون شک، اطلاع رسانی مشکلات عینی ، قانون شکنی و کاستی های مولد بی نظمی در جامعه ، توسط شهروندان به سازمان ها یا نهادهای مربوطه، با اقدامات بایسته حاکمیتی در این خصوص و نظارت مستمر آنها تداخل و یا منافاتی ندارد‌.

[*] تماس تلفنی : حفاظت و اطلاعات ناجا (۱۱۶) ، پلیس پیشگیری ناجا(۷۱۳) ، بازرسی ناجا (۱۹۷)، فوریت های پلیسی (۱۱۰)

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *