روحانی فرارسیدن روز جمهوریت ترکیه را تبریک گفت


رئیس جمهور اسلامی ایران با ارسال پیامی به همتای خود، فرارسیدن روز جمهوریت را به رئیس جمهور و ملت ترکیه تبریک گفت.

به گزارش سیاست شرق، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران با ارسال پیامی به رجب طیب اردوغان همتای ترک خود، فرارسیدن روز جمهوریت ترکیه را تبریک گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی در پیام تبریک خود خطاب به اردوغان، با تبریک روز جمهوریت ترکیه به وی و مردم ترکیه نوشت: “همزمانی سالروز استقلال جمهوری ترکیه با دوازدهم ربیع‌الاول، میلاد با سعادت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) را به فال نیک گرفته و برای ملت ترکیه ایامی پر خیر و برکت آرزومندم”.
در ادامه پیام تبریک روحانی خطاب به اردوغان آمده است: “با عنایت به پیوندهای فرهنگی و تاریخی میان دو ملت ایران و ترکیه، امیدوارم روابط دوستانه و برادرانه دو کشور در عصر حاضر نیز بیش از پیش تقویت شده و ظرفیت‌های فراوان موجود برای همکاری در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی و بهداشتی، شناسایی و مورد توجه دو کشور قرار گیرد”.
رئیس جمهور تاکید کرد: “در شرایط موجود بین‌المللی و شیوع ویروس کرونا در جهان، صیانت از روابط دوجانبه دو کشور بزرگ همسایه، اهمیت بسزایی داشته و در این میان همکاری‌های بهداشتی و بازرگانی از اولویت بیشتری برخوردار است”.
وی همچنین آورده است: “از خداوند متعال برای رییس جمهوری ترکیه آرزوی سلامتی و موفقیت و برای مردم این کشور بهروزی مسالت دارم “.

در نتیجه پیمان لوزان به عمر امپراطوری عثمانی خاتمه داده شد. با رهبری کمال اتاتورک جمهوری جدیدی با عنوان جمهوری ترکیه در عرصه جهان متولد و در روز ۲۹ اکتبر۱۹۲۳ تاسیس جمهوری ترکیه با پایتختی آنکارا به جهان اعلام گردید.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *