شرحی بر نظام انتخاباتی ریاست جمهوری ایالات متحده یا الکترال کالج

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بدلیل تاثیرات مهم آن در نظام بین الملل، همواره با دقت و حساسیت از سوی سایر کشورهای دنیا دنبال می گردد

سیاست شرق _ علی زکوی (دکترای روابط بین الملل)
نظام های سیاسی دنیا، هرکدام دارای روش های عمدتا انتخاباتی یکسان می باشند، با این حال نظام انتخاباتی ریاست جمهوری در ایالات متحده، نظامی بسیار پیچیده و در عین حال خاص است که با همه کشورها، تفاوت دارد.

در انتخابات ریاست جمهوری مردم هر ایالت افرادی را بعنوان هیات های انتخاباتی تعیین و این منتخبین مردم هستند که رئیس جمهور را تعیین خواهند کرد .این نوع نظام انتخاباتی را نظام هیئت های انتخاباتی یعنی الکترال کالج می گویند.

تعداد اعضای این هیئت ها معادل نمایندگان هر ایالت در کنگره است این نوع سیستم که در ابتدای تاسیس کشور آمریکا بدلیل عدم شناخت کافی مردم، پهناور بودن کشور، عدم امکان تبلیغات گسترده و همچنین مشکل سواد و تحصیلات ،،انتخاب شده بود، دیری نپایید که با گذشت زمان و بدنبال توسعه شبکه حمل و نقل و امکان دسترسی مستقم رای دهندگان به کاندیداها، بتدریج نظام انتخاباتی مستقیم هم رواج یافت و مورد توجه قرار گرفت.

با این حال و بنا به دیدگاه نخبه گرایانه کنگره آمریکا، این روش و سیستم انتخاباتی همچنان حفظ شده است ، بطوریکه چنانچه مردم آراء خود را به نفع یک کاندیدا ریختن اما هیات های انتخاباتی کس دیگری را انتخاب کرد رای گروه دوم به رسمیت شناخته می شود(البته با وجود قوانین داخلی حزبی، امکان چنین امری حداقل می باشد).

چیزی که در خصوص نظام الکترال کالج باید دانست این است که تعداد آراء الکترال کالج هر ایالت معادل نمایندگان هر ایالت در کنگره فدرال است . در این خصوص هر ایالت می تواند حداقل سه رای الکترال داشته باشد، اما ایالت های بزرگتر آراء الکترال بیشتری دارند .

ایالتهای کالیفرنیا با ۵۵ رای بیشترین آراء پس از آن نیویورک با۲۹ رای ، تگزاس با ۳۸ رای ،پنسیلوانیا با ۲۰ رای ، اوهایو با ۱۸ رای ، فلوریدا با ۲۹ رای و ایلینوی با ۲۰ رای بیشترین رای و به همین نسبت بیشترین تاثیر را در انتخابات ریاست جمهوری دارند .
روش کار نظام الکترال بدین صورت است که در هر ایالت اعضای الکترال با توجه به وابستگی حزبی شان به کاندیدای مورد علاقه خود رای می دهند . کاندیدایی که دارای بیشترین رای در ایالت خود باشد صاحب کل آراء الکترال آن ایالت خواهد بود مثلا اگر در کالیفرنیا کاندیدای«الف» ۲۸ رای بیاورد و کاندیدای « ب » ۲۶ رای تمام۵۵ رای الکترال را کاندید « ب » به خود اختصاص می دهد؛ یعنی حتی اگر در رای مردمی یک کاندیدا بیشترین رای را بیاورد ولی در الکترال کاندیدای رقیب بیشترین الکترال را داشته باشد کسی که رای الکترال بیشتری داشته، برنده همه الکترال های ایالتی خواهد شد.
در مجموع، یک کاندیدای ریاست جمهوری برای پیروزی در انتخابات به حداقل ۲۷۰ رای از ۵۳۸ رای الکترال ل ایالات متحده نیاز دارد .

پس از این اشارات در خصوص نحوه انتخاب رئیس جمهور به بررسی عوامل موثرکه در انتخاب و تصمیم گیری رای دهندگان آمریکایی دخیل است می پردازیم .
از جمله عوامل مهم در تصمیم گیری و انتخاب مردم آمریکا می توان به : وابستگی حزبی ،گروهی ،قومی ومذهبی ،مسائل اقتصادی و جهت گیری های انتخاباتی در مورد مسائل روز و سیاست خارجی اشاره نمود .
یکی از عوامل موثر در رای دادن مردم آمریکا وابستگی های حزبی به دو حزب دموکرات و جمهوری خواه است که مردم این کشور با توجه به علاقه و وابستگی خود به دو حزب به کاندید معرفی شده از سوی آن حزب رای می دهند .
دومین عامل تعلقات قومی و مذهبی است طرفداران جمهوری خواهان عمدتا سفید پوست ،پروتستان ،آنگلوساکسون و صاحبان صنایع و مشاغل آزادند برعکس طرفداران حزب دموکرات عمدتا سیاه پوستان ،لاتین تبارها و اقلیتهای مذهبی مانند یهودیها و کاتولیکها هستند .
سومین عامل میزان درآمد وسواد است بطوری که هر چه میزان درآمد و سواد آمریکائیها بالاتر باشد میزان حمایت از جمهوری خواهان بیشتراست و برعکس دموکراتها در بین افرادی که درآمد و تحصیلات کمتری دارند، محبوبیت بیشتری دارند .
جذابیت و شخصیت کاندیداها :رای دهندگان آمریکایی به جذابیت کاندیداها قد و قامت ،خون گرمی ،رفتاردوستانه و شوخ طبعی کاندیداها بسیار اهمیت می دهند .
مسائل روز : مسائل روز عامل بسیار مهم در تصمیم گیری رای دهندگان است حقوق زنان ، سیاست خارجی ، وضعیت اقتصادی ، بحرانهای بین المللی و مواضع کاندیداها در قبال آنها نقش مهمی در انتخاب رای دهندگان دارد .
علاوه بر این در این انتخابات معمولا گروههای لابی قدرتمند یهودی آمریکا ( آیپک) از قدرت تاثیر گذاری زیادی برخورداراست .همچنین بسیاری از کشورهای عربی یا به اصطلاح لابی عربی نیز همواره سعی می کنند تا با بررسی موضعگیرهای کاندیداها با حمایت مالی از کاندیداهایی بپردازن که بیشترین منافع را برای آنها داشته باشد. یکی از کشورهایی که در انتخابات آمریکا تاثیرگذار بوده ، روسیه است که حتی در انتخابات ۲۰۱۶ نیز، شائبه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و به نفع ترامپ نیز رسدنه ای و سپس حتی به دادگاه و کنگره نیز کشیده شد.

در مجموع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بدلیل تاثیرات مهم آن در نظام بین الملل، همواره با دقت از سوی سایر کشورها دنبال می گردد .در این دوره از انتخابات ۲۰۲۰ باید منتظر ماند و دید بالاخره کدام کاندید برنده این کارزار نفسگیر خواهد بود، انتخابی که می تواند برای مردم آمریکا و بسیاری از کشورهای دنیا و بالاخص متخدین آن کشور بسیار مهم باشد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *