آیا چهارمین واقعه ی ۱۳ آبان، پروستریکا و گلاسنوست همراه با دگرگونی در آمریکاست ؟

سیاست شرق _ محمدرضا چمن نژادیان

روز ۱۳ آبان در تقویم ما ایرانیان به عنوان روز مبارزه ملی با استکبار نامگذاری شده و در مجموع یادآور سه واقعه ی تحول زا وتاریخ ساز است که بنظر می رسد در مصادف شدن آن با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رمز و رازی نهفته باشد
حال پس از گذشت ۴۲ سال ازعمر انقلاب اسلامی که اوج گیری خباثتهای استکباری در قامت رئیس جمهوری بنام ترامپ نهایی شده است.
باید دید انتخابات سرنوشت ساز و تاریخی آمریکا در ۱۳ آبان امسال با تحول جدی در آمریکا مطابق میل ما ایرانیان رقم خواهد خورد؟
به شرح مختصری از سه واقعه در ایران و تحلیل چگونگی واقعه چهارم در آمریکا با توجه به انتخابات پیش روی می پردازیم:
اولین واقعه تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ بخاطر مخالفت با طرح ننگین کاپیتولاسیون شاه و نهایتاً تبعید به ترکیه و سپس منتقل به عراق برای ۱۴ سال بوده است.
دومین واقعه ۱۳ آبان ۱۳۵۷ است‌، که پس حرکت دانش آموزان بسوی دانشگاه و حمایت از دانشجویان در زمین چمن دانشگاه مورد حمله ی نیروهای امنیتی رژیم شاه قرار می گیرند و ۵۶ نفر از دانش آموزان به شهادت می رسند. بهمین خاطر ۱۳ آبان روز دانش آموز نامگذاری شد.
سومین واقعه حرکت و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ پی باشد. حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و موجب شکست کارتر دمکرات و چهار ساله شدن مدت ریاست جمهوری او پس از فورد جمهوری خواه و پیروزی ریگان جمهوری خواه برای ۸ سال شد.
آمریکایی ها از اوایل انقلاب و پس از آن اتفاق تاکنون دست به اقداماتی زیادی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زده اند؛
از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و …، ایجاد جو منفی، ناامنی ، تبلیغاتی و برخی اقدامات دیگر از جمله قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹، حمله نظامی و تجاوز به خاک کشورمان در صحرای طبس بشکست انجامید…
و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و…سایر ترفندهای براندازانه مانند تحریک و حمایت از صدام در جنگ تحمیلی تا رسیدن به قطعنامه ۵۹۸ و … خلاصه به این خاطر هم روز ملی مبارزه با استکبار نامگذاری شد.
در استمرار خصومتها بحثهای هسته ای پیش آمد. و فشارهای مضاعف بین المللی و تحریمی در ادامه ی خباثت های قبلی با برخی ضعفهای دیپلماتیک و تدابیر داخلی با توسل به جوامع جهانی، ورود سازمان ملل و شورای امنیت با تصویب ۷ قطعنانه و مشروعیت بخشیدن به تحریمهای هسته ای شکل جدیدتری بخود گرفت.
متاسفانه اوج این فشارهای خصمانه و جنگ واقعی اقتصادی در چهار سال اخیر با وجود توافقات اسثنایی بین المللی هسته ای در برجام باحضور مستقیم آمریکاییان پس از انقلاب اسلامی رقم خورد.
خروج غیر منطقی ترامپ از توافق جوامع جهانی (۱+۵)که زیر نظر شورای امنیت با دیپلماسی موفق هسته ای دولت تدبیر و امید جمهوری اسلامی بود، عامل اصلی بد عهدی وقیحانه ای گردید.
این رویکرد یک جانبه گرایانه ، تحریم های ظالمانه ،عامل سخت و شکننده شدن مراودات داخلی و خارجی، شهادت سردار دلها و فاجعه ی کرونایی در اقصی نقاط نیز مزید بر علت شد. در ذیل آن بداخلاقی ، فساد و ناکارآمدیهایی مدیریتی ، شرایط سختی را بر زندگی شهرندان ایرانی حاکم کرده است.
حال باوقوع سه واقعه تاریخی، آیا در ادامه ی تاریخ سازی ۱۳ آبان این بار با توجه به تقارن انتخاباتی و اتفاقات جدی در آمریکا مانند کشته شدن جرج فلوید ، جنبش ضد نژاد پرستی، ناکامی در کنترل کرونا، دو قطبی بی سابقه ی انتخاباتی و بحرانهای لاینحل اقتصادی داخلی و بین المللی و…!!!
آیا می توان گفت، چهارمین واقعه تاریخی ۱۳ آبان با ناکامی رئیس جمهوری از حزب جمهوری خواه و بروز پروستریکا و گلاسنوست آمریکایی برای ایجاد تغییرات اساسی، بازسازی اقتصادی و نوسازی ساختارهای مدنی در آمریکا شکل خواهد گرفت؟
انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *