از میلاد پیامبر اسلام تا هفته وحدت؛ عاملی برای همگرایی مسلمانان

چون روز ولادت پیامبر اکرم(ص) طبق روایات شیعه ۱۷ ربیع الاول و طبق روایات اهل سنت ۱۲ ربیع الاول است، در ۶ آذر ۱۳۶۰ طی پیامی از طرف آیت الله منتظری قائم مقام رهبری در آن زمان ، روز‌های دوازدهم تا هفدهم ربیع‌الاول هر سال قمری، به عنوان هفته وحدت اعلام شد

سیاست شرق _ میلاد پیامبر یا عید مولود ( مَوْلِدُ النَبِیِّ یا المولد النبوی الشریف)، سالروز ولادت پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله است و یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است.

اگرچه تاریخ دقیق ولادت پیامبر اسلام مشخص نیست، اهل سنت این جشن را در ۱۲ ربیع‌الاول برگزار و شیعیان ۱۷ ربیع‌الاول را جشن می‌گیرند. اکثر مسلمانان و دولت‌های اسلامی این روز را جشن می‌گیرند و به میمنت میلاد پیامبر اسلام، به شادمانی می‌پردازند، خیابان‌ها را آذین می‌بندند و صدقات و خیرات می‌نمایند. در مساجد نیز مجالسی برگزار می‌کنند و اشعاری به نام مولودی در مدح پیامبر اسلام می‌خوانند، سیره او را بیان می‌دارند و با شیرینی‌جات از مردم پذیرایی می‌نمایند.

چون روز ولادت پیامبر اکرم(ص) طبق روایات شیعه ۱۷ ربیع الاول و طبق روایات برادران اهل سنت ۱۲ ربیع الاول است، در ۶ آذر ۱۳۶۰ طی پیامی از طرف آیت الله منتظری قائم مقام رهبری در آن زمان ، روز‌های دوازدهم تا هفدهم ربیع‌الاول هر سال قمری به عنوان هفته وحدت اعلام شد تا در ایران و سراسر جهان اسلام با تشکیل اجتماع و کنگره اسلامی و جشن، ضمن تحکیم وحدت و برادری اسلامی، به پیشبرد انقلاب جهانی اسلام کمک شود، از آن زمان تا کنون در ایران و سایر کشور‌های اسلامی هفته وحدت با شکوه تمام برگزار می‌شود.

هرچند به دلیل وجود پاندومی کرونا و نیاز به رعایت پروتکل های بهداشتی مربوطه، امسال امکان تجمعات مختلف و با شکوه وجود ندارد، با این حال مسلمانان به طرق مختلف شادی خود را در گرامیداشت میلاد پیامبر اسلام، نشان می دهند.

بدون شک مسلمانان با وجود مذاهب مختلف، می توانند باتوجه به نقاط مشترک حداکثری و دوری جستن از موارد اختلافی حداقلی خود، موجبات وحدت و همگرایی ملل و دولت های خود را فراهم نمایند.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *