بازگشت سوسیالیست ها به قدرت در بولیوی و گسترش روابط با ونزوئلا و ایران

لوئیس آرس ، رئیس جمهور منتخب بولیوی(عکس :رویترز)

لوئیس آرس رئیس جمهور منتخب بولیوی، در توئیتی از برقراری و گسترش روابط بولیوی با ونزوئلا و ایران خبر داد

سیاست شرق _ لوئیس آرس ، رئیس جمهور جدید بولیوی ، سریعاً برای احیای روابط با ایران و ونزوئلا با دریافت اعتبارنامه سفرای دو کشور در روز چهارشنبه ، فقط سه روز پس از احزاب مجدد حزب سوسیالیست خود ، به سرعت در تلاش است تا روابط خود را با ایران و ونزوئلا برقرار کند.

به نقل از رویترز، دولت بولیوی در بیانیه ای اعلام کرد که می خواهد “روابط دیپلماتیک آسیب دیده توسط دولت محافظه کارثثث قبلی” به رهبری ژانین آنز ، رئیس جمهور موقت محافظه کار را برقرار کند.

آرس رئیس جمهور منتخب بولیوی با نوشتن در توییتر گفت که او روابط دوجانبه با ونزوئلا را “برای تقویت روابط استراتژیک برای منافع مردم ما” برقرار می کند.

وی گفت که همین کار با ایران در حال انجام است و “آنها همیشه در بولیوی مورد استقبال قرار می گیرند. ما به تقویت پروژه های مشترک ادامه خواهیم داد. “

ونزوئلا و ایران متحدان اصلی رئیس جمهور پیشین بولیوی و متحد اوو مورالس بودند که به عنوان اولین رئیس جمهور بومی این کشور در سال ۲۰۰۶ به مقام خود رسید و تحت فشار به دلیل اختلافات انتخاباتی سال گذشته استعفا داد.

روز دوشنبه ، مورالس از تبعید در آرژانتین به بولیوی بازگشت بازگشت.

مورالس در یک سخنرانی از ملت های آمریکای لاتین خواست تا حاکمیت خود را بر منابع طبیعی حفظ کنند.

وی در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: “غرب ، یعنی کشورهای صنعتی ، فقط ما آمریکای لاتین را می خواهند تا بتوانیم مواد اولیه آنها را تضمین کنیم.”

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه به عنوان بخشی از سفر خود به کشورهای آمریکای لاتین که شامل ونزوئلا و کوبا بود ، در مراسم تحلیف آرس در لاپاز شرکت کرد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *