واکنش جمهوری اسلامی ایران به طرح و تصویب قطعنامه حقوق بشری دولت کانادا

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه

خطیب زاده :چنین اقدامات غیر سازنده ای نه تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر و احترام به آن در سطح جهانی نمی کند بلکه صرفا موجب دامن زدن به کلیشه سازی های منفی و برچسب زنی سیاسی علیه کشورهای مستقل می گردد.

سیاست شرق _ سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، طرح قطعنامه حقوق بشری در سازمان ملل متحد توسط دولت کانادا و تکرار ادعاهای مطرح شده را فاقد وجاهت قانونی و غیرقابل قبول دانست .

به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امورخارجه،  سعید خطیب زاده افزود: جای تاسف است که بعضی از کشورها  از جمله کانادا، حقوق بشر و سازوکارهای بین المللی آن را ابزار پیشبرد مطامع و اغراض سیاسی خود می کنند.

وی توضیح داد که چنین اقدامات غیر سازنده ای نه تنها کمکی به ارتقای وضعیت حقوق بشر و احترام به آن در سطح جهانی نمی کند بلکه صرفا موجب دامن زدن به کلیشه سازی های منفی و برچسب زنی سیاسی علیه کشورهای مستقل می گردد.

خطیب زاده افزود: اقدام دولت کانادا و دیگر بانیان این قطعنامه که مصداق بارز سو استفاده از مفاهیم و ارزش های متعالی حقوق بشری برای پیشبرد اغراض کوته بینانه سیاسی است، محکوم و فاقد هرگونه وجاهت و اثر قانونی می دانیم.

وی با یادآوری اینکه  به این واقعیت که از بین ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد، ۱۱۴ کشور با رای منفی یا ممتنع خود نارصایتی خود را از رویکرد ریاکارانه بانیان قطعنامه ابراز نموده اند، به دولت کانادا توصیه کرد به جای دلسوزی منافقانه برای حقوق بشر مردم ایران از همراهی با تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه ملت ایران دست برداشته و میزبانی مفسدان و سارقان ثروتهای مردم ایران که کانادا را خانه امنی برای انتقال و سرمایه گذاری اموال به یغمابرده یافته اند، متوقف نماید.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: قطعنامه پیشنهادی کانادا که چندین سال است در راستای سیاست های خصمانه این کشورعلیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود امروز با رای کمتر از نیمی از کشورهای عضو سازمان ملل از جمله رژیم صهیونیستی، آمریکا، عربستان سعودی، بحرین، امارات، آلبانی، انگلیس، کانادا به تصویب رسید. ۱۱۴ کشور به این قطعنامه رای منفی یا ممتنع دادند و یا در جلسه رای گیری شرکت نکردند.

خطیب زاده با “معنادار” توصیف کردن حامیان قطعنامه ضد ایرانی، اقدام کانادا در گردهم آوردن “جمعی از حکومتهای بدسابقه در عرصه حقوق بشر” شامل رژیم های امریکا، رژیم صهیونیستی، بحرین و آمریکا برای آموزش حقوق بشر به مردم ایران را مایه شرمساری دانست و از مقامات کانادا خواست بهتر است در جهت اصلاح عملکرد ضد بشری خود در داخل و خارج از این کشور برآیند و ضمن توقف سیاست نظام مند این رژیم در نسل کشی بومیان کانادا، پاسخگوی همدستی در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم های عربستان و اسراییل علیه مردم یمن و فلسطین باشند.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز گذشته در قطعنامه‌ای با ۷۹ رای موافق، ۳۲ رای مخالف و ۶۴ رای ممتنع، قطعنامه پیشنهادی دولت کانادا را در زمینه آنچه نقض حقوق بشر در ایران عنوان شده است ، تصویب نمود.

همچنین به گزارش یورونیوز، در این قطعنامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، از جمهوری اسلامی ایران خواست به ناظران بین‌المللی مستقل اجازه حضور دهد.

با این حال در این گزارش برخی موارد مثبت نیز برشمرده شده است، به‌طوریکه سازمان ملل متحد به آنچه کاهش مداوم تعداد اعدام‌ها اشاره کرده و همچنین تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت نیز مورد استقبال قرار گرفته است.

در بخش دیگر نیز از تلاش‌های مستمر جمهوری اسلامی برای میزبانی از مهاجران افغان شامل یک میلیون پناهنده ثبت شده قدردانی شده است.

این گزارش تاکید کرده است که از تعامل جمهوری اسلامی با نهادهای حقوق بشری استقبال می‌کند.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *