بنیانگذارمجمع جهانی اقتصاد: بازآرایی ساختاری، لازمهٔ جهان آینده است

پرفسور کلاوس شواب، بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد

شواب : ممکن نیست که به همان نظام چندجانبه‌گرایی برگردیم که بعد از جنگ جهانی دوم برپا کرده بودیم. آنچه لازم داریم اصلاح نظام بین‌الملل است.

سیاست شرق _ شاید عجیب به‌نظر بیاید، اما کووید_۱۹ ممکن است فرصتی برای تغییر امور جهانی باشد. این بیماری همه‌گیر، بیش از پیش نابرابری جهانی ، شکاف فزایندهٔ دارایی، نابرابری در بهداشت، ناامنی شغلی، بحران اقلیمی فزاینده و عملکرد رهبران کشورهای مختلف در مواجهه با کرونا را نشان داد.

اما در چنین شرایطی به‌شکل بی‌سابقه‌ای روشن شد که جهانیان می‌توانند با هم و به‌سرعت برای منفعت همگانی دست‌به‌کار شوند.

پرفسور کلاوس شواب، بنیانگذار و رئیس مجمع جهانی اقتصاد، یکی از معروفترین هوادارن چندجانبه‌گرایی است و پس از انتخاب جو بایدن امیدوار است که بتوان طرح نو در انداخت. او می‌گوید که بازآرایی جهانی ممکن است و در این باره کتابی نوشته است.

پرفسور کلاوس شواب در گفتگو با یورونیوز در خصوص وضعیت فعلی جهان و بهترین کلمه ای که در ذهن تداعی می شودگفت: فکر می‌کنم واژهٔ بازآرایی مناسب است، چون هنوز در حال مبارزه با ویروس کرونا هستیم، اما حالا با خبرِ رسیدن واکسن‌ها می‌توان خوشبین بود. اکنون باید فکر کنیم که می‌خواهیم دوران پساکرونا را چطور ساختاربندی کنیم. و واژهٔ بازآرایی به ذهن من آمده،‌ چون یک چیز روشن است،‌ و آن این است که ما دیگر به گذشتهٔ معمول بر نمی‌گردیم. باید از این فرصت استفاده کنیم، همانطور که نیاکان و والدین‌مان از فرصتِ بعد از جنگ جهانی دوم استفاده کردند تا فکر کنند که واقعا چه مشکلی در کار بوده و چه چیزها را باید درست کرد.

آقای شواب در خصوص اولویّت وی برای شروع این بازآرایی اظهار داشت: سه بُعد و سه اولویّت در کار است. اول آن که باید جهان را برگشت‌پذیرتر کرد، چون قطعاً با غافلگیری‌های دیگری هم روبرو خواهیم شد، ویروس‌های مشابه یا مهمان‌های ناخوانده‌ای از این دست. دوم آنکه باید جهان را فراگیرتر و منصفانه‌تر کرد، چون شاهد اوضاع، احوال ناپایدار و افرادی بوده‌ایم که احساس کرده‌اند کنار گذاشته شده‌اند. و سرانجام باید جهان را بسیار سبزتر کنیم. یعنی باید با تمام توان به سمت کاهش سوخت‌های فسیلی برویم تا جلوی فجایع آینده را بگیریم، فجایعی که امروز نشانه‌های نخست‌شان را می‌بینیم.

آقای شواب دربارهٔ سازوکار کوواکس که بناست در کشورهای فقیرتر، ایمنیِ بهداشتی فراهم کند، اظهار داشت : این امر روزنهٔ امیدی است چون نشان می‌دهد اگر شرکایی درست، با هم کار کنند می‌توان به جایی رسید. این نوعی رویکرد ساختاری و نظام‌مند است. با انتخاب رویکردهای ساده نمی‌شود مشکلات جهان را حل کرد، و حُسن کوواکس آن است که واکسن‌ و درمان، و تست گرفتن و سیاست‌های بهداشتیِ درست را با هم ادغام می‌کند. آنچه در دنیای فردا لازم است یک رویکرد بسیار ساختاری‌تر است چون می‌دانیم که همه‌چیز به‌هم مربوط است. همه‌ چیز در سطح جهانی به‌هم متصل است، از مسائل اجتماعی، اقتصادی گرفته تا مسائل سیاسی همه به‌هم مربوط‌ اند. پس یک رویکرد ساختاری لازم داریم.

پرفسور شواب در خصوص حمایت فوری اروپا از کوواکس ولی عدم حمایت آمریکا و روسیه از آن گفت: فکر می‌کنم که ایالات متحده در آینده به کوواکس خواهد پیوست. چنین کاری گام مهمی است برای تضمین از آنکه شکاف میان کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای درحال‌توسعه افزایش پیدا نکند. دیده‌ایم که آسیبی که این ویروس به کشورهای ضعیفتر رسانده جدی بوده و خسارت سنگینی به بار آورده. شهروندان این کشورها با پروژه‌ای نظیر کوواکس می‌توانند از ایمنی بهداشتی بهره‌مند شوند، و همچنین همکاری بسیار بهتری نسبت به گذشته میان کشورهای اروپایی شکل می‌گیرد. به این ترتیب، برای مبارزه با ویروس، خواهیم توانست در زمینهٔ توزیع دارو و درمان، شاهد روند منصفانه‌تری باشیم.

بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد که از حامیان چندجانبه‌گرایی به شمار می روند در خصوص رفتن ترامپ و جهان پسا ترامپ که آیا این انگیزه و حرکت تازه ای به‌سوی جامعهٔ چندجانبه‌گرای سنتی است یا مسیر تازه‌ای خواهد بود، گفت : فکر می‌کنم اینجا هم باید بازآرایی داشته باشیم، ممکن نیست که به همان نظام چندجانبه‌گرایی برگردیم که بعد از جنگ جهانی دوم برپا کرده بودیم. آنچه لازم داریم اصلاح نظام بین‌الملل است. فقط به سازمان تجارت جهانی فکر کنید. باید ابعاد تازه‌ای به تجارت جهانی بدهیم،‌ و مواردی نظیر تجارت الکترونیک و اینها را وارد کار کنیم. بنابراین چندجانبه‌گراها قطعاً با انتخاب جو بایدن قوّت خواهند گرفت. و من بسیار امیدوارم که اکنون بتوانیم نظام‌های ساختاری لازم برای قرن بیست‌ویکم را ایجاد کنیم.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *