طولانی ترین سریال دراماتیک؛ بارندگی در اهواز و آب گرفتگی معابر!

هرچند بارندگی در اهواز به ندرت صورت می گیرد(!)، با این وجود متعاقب آن، آب گرفتگی معابر و خیابان های مختلف ، علاوه بر اینکه رفت و آمد های فردی یا خودرویی را در شهر اهواز و حومه آن با مشکل اساسی مواجهه می سازد، بلکه کسب و کار شهروندان آن را نیز مختل می کند.

سیاست شرق _ آنچه که مشخص است، کلانشهرها ضمن داشتن مزیت‌های مختلف برای شهروندان و مسئولان خود، همواره مورد توجه ساکنان سایر شهرها قرار دارند تا از امکانات مختلف آنها بهره مند شوند. از سویی دیگر، به همین دلیل به علت گستره وسیع شهری و حاشیه های آن، دارای مسائل و عوارض بسیار و ویژه ای نیز در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی ، رفاهی، امنیتی و غیره می باشند.

از این رو مسئولان کلانشهرها می بایست علاوه بر اینکه می طلبد از لحاظ مدیریتی در تراز بالایی قرار داشته باشند، می بایست پیش بینی های لازم را برای سال ها و حتی دهه های آینده آن در حوزه نیازهای اولیه و ثانویه شهروندان مد نظر داشته باشند، تا نتنها شهروندان را با مشکلات مختلف مواجه نسازند، بلکه خود نیز از تبعات چنین مشکلاتی در امان نگه دارند ، زیرا اگر مسائل معمول و موجود با اتخاذ تدابیر مدیریتی ویژه و آینده نگری  مرتفع نگردند ، باعث بروز مصائبی جدی و حتی در پاره ای موارد خطرناک با تبعات اجتماعی گریزناپذیر و بروز مشکلات جدی دیگر خواهد شد.

نیاز به یک مدیریت درست و علمی

با این حال در قرن بیست و یکم ، مسائلی چون سیستم فرسوده فاضلاب ، افزایش سطح رودخانه، آبهای سطحی ، پروژه های غیرکارشناسی، مدیران ناکارآمد و غیره، با وجود یک مدیریت درست و علمی ، قابل حل و غیر قابل توجیه خواهند بود.

هلند نمونه ای از کشورهایی است که قسمتی قابل توجه ای از خاک این کشور، پائین تر از سطح دریاست، دریایی که در طول سال با طوفان های سهمگین روبروست.

حدود ۲۵ درصد از کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند و با مشکلات معمول سیستم فاضلاب و آب های سطحی نیز روبرو نیستند، زیرا مسئولین مربوطه با بهره گیری از یک مدیریت علمی و دانش روز، از بروز مشکلات در این زمینه برای شهروندانشان ممانعت نموده اند.

در این سوی و در کلانشهر اهواز، بیش از سه دهه مردم آن اسیر وضعیت اسفناک آبهای سطحی و شبکه ناکارآمد و ناقص،دفع فاضلاب آن هستند که با شروع بارندگی های فصلی ، زندگی در اقصی نقاط این شهر را زجر آور و غیرقابل تحمل نموده است.

اهواز به ندرت بارندگی دارد البته با آبگرفتگی معابر!

هرچند بارندگی در اهواز به ندرت صورت می گیرد(!)، با این وجود متعاقب آن، آب گرفتگی معابر و خیابان های مختلف ، علاوه بر اینکه رفت و آمد های فردی یا خودرویی را در شهر اهواز و حومه آن با مشکل اساسی مواجهه می سازد، بلکه کسب و کار شهروندان آن را نیز مختل می کند.

در این بین صرف هزینه های کلان و انجام طرح ها و پروژه های مختلف و گاها غیر استاندارد طی ادوار گذشته نیز ، نتوانسته است مشکل دفع آب های سطحی و فاضلاب این شهر را به طور اساسی مرتفع سازد و به همین دلیل ، مردمانش چه در مرکز شهر و چه در حاشیه های آن ، هر ساله با آبگرفتگی معابر و عدم کشش شبکه دفع فاضلاب شهری فرسوده و غیراستاندارد آن مواجهه می شوند.مناظری که با یادآوری شبکه فاضلاب لندن و پاریس در فیلم های دهه های ۵۰ یا ۶۰ و مقایسه با وضعیت موجود اهواز (پس از نیم قرن)، آه از نهاد هر شهروندی بلند می شود!

استفاده از سواحل دو طرف کارون

طبق نظر کارشناسان، شاید اگر رودخانه کارون از میان هر شهر دیگری گذر می نمود، بعنوان موهبتی طبیعی در جهت بهره مندی شهروندانش قرار می گرفت و در خصوص اهواز نیز می توانست در کنار بسیاری از مزایای مختلفی که می تواند برای کلانشهر اهواز داشته باشد، در جهت بهره مندی از فضای ساحلی آن برای ایجاد یک شبکه بزرگ جمع آوری فاضلاب سرپوشیده در دو طرف کارون استفاده و به سمت تصفیه خانه ها هدایت می شد تا در فصل بارندگی، بالا آمدن سطح کارون به معضلی جهت ممانعت از دفع طبیعی و غیر استاندارد فاضلاب اهواز بدل نگردد.

در عصری که مسئولان مختلف کلانشهرهای دنیا بسوی فراهم نمودن امکانات رفاهی بیشتر، توسعه متقارن شهری و تکنولوژی های برتر برای شهروندانشان در تکاپو هستند و شهرهای خود را به امکانات و تکنولوژی های هزاره سوم مجهز می کنند، کلانشهر اهواز با شروع بارندگی های فصلی ، در دفع و کنترل آبهای سطحی و مشکلات ناشی از شبکه ناکارآمد فاضلاب شهری که راه حل های متعدد و مدرن آن بیش از نیم قرن پیش در دنیا مطرح شده است ، مستاصل می ماند و شهروندان نقاط مختلف آن، با خسارات مالی و فشارهای روحی و روانی مواجه می شوند و همچنان این دور تسلسل و طولانی ترین سریال دراماتیک با عمری حدود سه دهه در حال نمایش است…!

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *