افزایش سرعت سقوط همزمان دلار و طلا در بازار

برخی کارشناسان اقتصادی احتمال کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت دوباره این کشور به برجام در دوره ریاست جمهوری جو بایدن را از جمله دلایل روانی آغاز سقوط قیمت‌ها در بازارهای موازی می‌دانند

سیاست شرق _ کاهش مستمر نرخ رسمی عرضه ارز که از هفته گذشته توسط بانک مرکزی آغاز شده، روز دوشنبه بهای دلار آمریکا را به پایین‌ترین حد در نزدیک به شش ماه گذشته رساند و به ادامه نزول قیمت سکه طلا و شاخص کل بورس تهران را سرعت بخشید.

بانک مرکزی روز دوشنبه نرخ عرضه هر دلار آمریکا را در صرافی‌های تحت مدیریت خود تا ۲۱ هزار ۷۹۰ تومان کاهش داد؛ نرخی بی‌سابقه از ۲۳ مرداد ماه گذشته تا کنون که هزار و ۱۶۰ تومان پایین‌تر از بهای روز شنبه بود.

در واکنش به این اقدام، روند کاهش قیمت آزاد فروش دلار آمریکا در بازار تهران سرعت گرفت؛ به طوری که بعد از ظهر امروز (دوشنبه) هر دلار آمریکا تحت تاثیر چشم‌انداز نزولی نرخ رسمی، پایین‌تر از این نرخ و به بهای ۲۱ هزار و ۴۰۰ تومان مبادله شد.

بدین ترتیب بازار آزاد ارز تهران روز دوشنبه نرخی را تجربه کرد که از نیمه تیر ماه گذشته شاهد آن نبوده است. بهای فروش دلار آمریکا در جریان معاملات اواخر مهر ماه گذشته تا ۳۲ هزار تومان بالا رفته بود و اکنون تنها در فاصله ۳ ماه سقوط ۴۹ درصدی را ثبت کرده است. همچنین روند کاهش متوسط ماهانه قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران که از آبان گذشته آغاز شده همچنان دارد.

همزمان قیمت فروش هر یورو نیز روز دوشنبه در بازار آزاد تهران به کمترین نرخ خود از ۱۹ مرداد ماه پیش رسید و ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان خرید و فروش شد که ۵۴۰ تومان بالاتر از نرخ عرضه بانک مرکزی ایران بود.

با وجود افزایش ۴ دلار و ۳۰ سنتی نرخ جهانی طلا، بهای هر قطعه تمام سکه طلا در بازار ایران تا ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان کاهش یافت که نرخی بی‌سابقه از ۱۵ تیرماه گذشته به شمار می‌رود. قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در هفته سوم مهرماه پیش به قله ۱۶ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان صعود کرده بود ولی اکنون نزدیک به ۴۰ درصد ارزان‌تر شده است. بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز روز دوشنبه به کمتر از ۹۲۰ هزار تومان رسید.

با روند افزایش ارزش ریال در برابر دلار، می توان شاهد سقوط قیمت خودرو در بازار نیز بود. با خروج آمریکا از برجام و افزایش قیمت دلار در برابر ریال ایران، قیمت انواع خودرو نیز افزایش چشمگیر و چند برابری پیدا نموده بود.

برخی کارشناسان اقتصادی احتمال کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت دوباره این کشور به برجام در دوره ریاست جمهوری جو بایدن را از جمله دلایل روانی آغاز سقوط قیمت‌ها در بازارهای موازی می‌دانند .

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *