تدریس ایران شناسی در مراکز آموزشی اسرائیل!

 

علی عمرانی* _ امروزه کشورهای جهان در عرصه روابط بین الملل ، در صدد شناخت هرچه بیشتر دشمنان و رقبای منطقه ای و بین المللی خود هستند.شناختی که می تواند آنها را در مواجهه هرچه بهتر با دیگر کشورها یاری و در نهایت با صدمات و هزینه های کمتری مواجه سازد.

حال با چند پرسش مواجه ایم :
دانشجویان ایران چقدر از اسرائیل و سیاست هایش شناخت دارند و این شناخت تا چه حدی است؟
و از آن سو ؛ دانشجویان و دانش آموزان اسرائیلی چقدر از ایران مطلع اند؟
اسراییل برای شناساندن ایران به دانش آموزان و دانشجویانش در حال انجام چه اقداماتی است؟
آنچه از قرائن پیداست ، بعد از امضای توافق هسته ای، مقامات اسرائیلی تصمیم گرفته اند به منظور شناخت هر چه بیشتر اهداف ایران، برنامه های درسی مدارس خود را به آموزش زبان و فرهنگ فارسی نیز گسترش دهند. “آموزش زبان فارسی”، “تاریخ و سیاست در ایران”، “امنیت ملی و اطلاعات” از جمله مواد درسی جدیدی هستند که در سال اخیر وارد برنامه های درسی دبیرستان های اسرائیل شده است.
این مواد درسی در ابتدا به طور آزمایشی و اختیاری در دبیرستان«بن گوریون» شهر «پتاه تیکوا»اسرائیل برای دانش آموزان دبیرستان تدریس می شود.
مقامات اسرائیلی در نظر دارند نسلی را تربیت کنند که علاوه بر اینکه آشنایی لازم را با زبان فارسی داشته  باشند، در آینده از آنان در بخش های مختلف و مخصوصا وزارت خارجه و اطلاعات ارتش اسرائیل استفاده نمایند.
بررسی مسائل ایران در مرکز مطالعات ایران شناسی دانشگاه تل آویو پس از دانشگاه عبری اورشلیم، دومین و مهمترین دانشگاه اسرائیل وجود دارد .این مرکز یکی از پیشگامان برپائی مرکز مطالعات ایران شناسی بود که هدف از آن شناساندن فرهنگ ایران و پیشینه تاریخی این سرزمین پهناور و مناسبات باستانی ملت یهود با آن کشور و مردمان آن می باشد. نخستین گام دانشگاه تل آویو برای شناساندن ایران به دانش پژوهان اسرائیلی، با برپائی کرسی ایران شناسی بود. ایجاد این کرسی، با کمک ایرانیان خارج از ایران بود. این مرکز، علاوه بر شماری از درس های دانشگاهی که در برنامه تحصیلی دانشجویان، رشته های خاورمیانه و علوم سیاسی گنجانیده شده، انجام پژوهش های علمی درباره ایران را نیز تشویق می کند و به دانشجویان علاقمند، به ویژه در رشته دکترا ، بورس تحصیلی می دهد. مرکز مطالعات ایران شناسی دانشگاه تلاویو گاهنامه ای نیز با نامIran-pulse (نبض ایران) انتشار می دهد که به اوضاع ایران اختصاص دارد.

پرسش آخر :
آیا زمان آن نرسیده است که ما نیز مباحثی از این دست در خصوص آمریکا شناسی ، اسرائیل و یا سایر کشورهای دیگر در دانشگاه های تدریس و آموزش داده شود ؟

باید اذعان کرد بله ؛
در دانشگاه های ما بصورت گسترده و عمومی و خیلی محدود به مباحث ذکر شده پرداخته میشود ؛ اما نقطه مهم ، توجه به آموزش ازطریق سمینار و مباحث های دانشجویی در دانشگاه بمنظور شناسایی هرچه بیشتر کشورهای دیگر ( دشمن یا رقیب) و تهدیدات و فرصت های ایجاد شده توسط آنها در مقابل کشور ماست.مسئله ای که باعث موفقیت در خط مشی ها ، راهبرد و سیاست گذاری های تصمیم گیری ما خواهد شد.
نمونه مشخص آن ، تبلیغات رسانه‌‌ای غرب و حجم زیاد تاکتیک‌‌های روانی است که از سال ۲۰۰۳ میلادی شروع گردید و مارا با نگرانی ها و تهدیدات نوین در برنامه هسته ای مواجهه نمود .
نکته مهم این است که جنگ روانی پدیده جدیدی نیست که مابا آن روبه‌رو باشیم بلکه موضوعی است که در تاریخ جنگ ها و رقابت های کشورهای مختلف همواره به موازات جنگ سخت (درگیری نظامی) مطرح بوده و به نوعی استفاده هوشمندانه از تلفیقی از قدرت نرم و قدرت سخت است.
مهم‌ترین نکته‌ای که ایران امروز باید به آن توجه نماید این است که هم در عرصه قدرت سخت و هم در عرصه قدرت نرم ، یک کشور می‌تواند به بازدارندگی مطلوب برسد . هوشیاری دیپلماتیک و رسانه‌ای ما به حدی باید برسد که با تقویت ابزارهای خود ، قادر باشیم هزینه هر تاکتیک و عملیات روانی سایر کشورها (دشمن یا رقیب ) علیه خودمان را بالا ببریم.
هم اینک اسرائیلی به زبان فارسی در فضای مجازی :یوتیوب ،انستاگرام ، توییتر ، تلگرام وغیره فعالیت های گسترده روانی بر علیه کشور ما دارد و سناریوهای متنوعی را پی ریزی میکند . باید مهندسی پروسه جنگ روانی اسراییل علیه ایران در شبکه های مجازی را کنترل کنیم . درواقع نگرانی وتهدیدی که به نظر می رسد ما با آن روبروهستیم عواقب عدم آموزش دانشجویان و فرهنگ سازی بصورت عمومی و دانشگاهی در مواجهه با تهدیدات مرتبط میباشد.
لذا می طلبد که ما نیز در مقوله آموزش و شناخت درست از دشمنان و رقبای منطقه ای و  بین المللی خود ،  در مراکز آموزشی و دانشگاهی گام های عملی برداریم.

بدون شک لازمه ی مقابله با هر دشمن یا رقیبی ، شناخت درست آن است .

* کارشناسی علوم سیاسی  و فعال رسانه ایدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *