ایران از منابع ارزی خود در عراق، واکسن کرونا می خرد

اردکانیان: مجوزهای لازم برای حواله ۱۲۵ میلیون دلار از منابع پولی ایران از بانک تجارت عراق به بانک سوئیسی، برای تامین ۱۶ میلیون دُز واکسن کوواکس اخذ شد.

سیاست شرق _ به گفته آقای اردکانیان وزیر نیرو ، ایران از منابع مالی خود در عراق، برای خرید ۱۶ میلیون دُز واکسن کرونا اقدام خواهد کرد و در این راستا، مجوزی برای تامین مبلغ ۱۲۵ میلیون دلار از محل منابع ارزی کشور و انتقال آن به یک بانک اروپایی صادر شده است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو در روز شنبه ۸ خرداد، رضا اردکانیان، وزیر نیرو این خبر را اعلام کرد.

رضا اردکانیان اعلام کرد: «با پیگیری‌های مستمر، خوشبختانه مجوزهای لازم برای حواله ۱۲۵ میلیون دلار از منابع پولی ایران از بانک تجارت عراق به بانک سوئیسی، برای تامین ۱۶ میلیون دُز واکسن کوواکس (سبد واکسن‌های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی) اخذ شد.»

او افزود: «انتظار می‌رود تا پایان هفته، ترتیبات اداری این کار انجام گرفته و به‌زودی این واکسن‌ها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران قرار بگیرد.»

آقای اردکانیان پیش از این در ۱۲ اردیبهشت نیز اعلام کرده بود که «ارز مورد نیاز برای خرید واکسن کرونا از روسیه» از محل مطالبات‌ ایران از عراق تامین شده است.

مطابق آمارهای اعلام شده، ایران در حال حاضر، با بیش از ۲ میلیون و ۸۸۶ هزار مبتلا و بیش از ۷۹ هزار و ۵۰۰ قربانی، سیزدهمین کشور جهان با بیشترین آمار ابتلا به کووید۱۹ است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ، تا پایان روز جمعه ۷ خرداد بیش از ۳ میلیون و ۱۳۸ هزار نفر ، معادل ۲.۹ درصد جمعیت کشور در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده‌اند و نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر نیز دُز دوم این واکسن را دریافت کرده‌اند.

هم اکنون عموما برای واکسیناسیون، از واکسن اسپوتنیک روسیه، سینوفارم چین و آسترازنکا استفاده می‌شود.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *