آسوشیتدپرس: آمریکا ۲ میلیون بشکه محموله نفتکش توقیف شده ایران را فروخته است

این نفت وارداتی از ایران، در واقع محموله یک نفتکش به نام آشیلاس بوده که آمریکا آن را در ماه فوریه در سواحل فجیره امارات عربی متحده توقیف کرد.

سیاست شرق _ اسناد دادگاهی در آمریکا نشان می‌دهد دولت واشنگتن نفتکش توقیف شده ایرانی آشیلاس را به هوستون در ایالت تگزاس برده و در آنجا بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام درون آن را به قیمت کلی ۱۱۰ میلیون دلار یا به عبارت هر بشکه حدود ۵۵ دلار فروخته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز دوشنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد) با استناد به «برخی اسناد قضایی و آمارهای دولتی» آمریکا مدعی شد این کشور پس از توقیف یک نفتکش ایران در سواحل امارات عربی متحده حدود ۲ میلیون بشکه نفت خام آن را فروخته است.

گزارش جدید آژانس اطلاعات انرژی آمریکا که در آخر هفته گذشته توسط منتشر شد واردات بیش از یک میلیون بشکه نفت خام ایران را به ایالات متحده در ماه مارس نشان می‌دهد.

این نفت وارداتی از ایران در واقع محموله یک نفتکش به نام آشیلاس بوده که آمریکا آن را در ماه فوریه در سواحل فجیره امارات عربی متحده توقیف کرد.

مقامات قضایی آمریکا مدعی شدند که این کشتی قرار بوده محموله خود را را با برچسب «نفت خام سبک بصره» از عراق حمل کرده و به مقصد برساند.

به نوشته آسوشیتدپرس، اسناد دادگاه آمریکا نشان می‌دهد دولت واشنگتن آشیلاس را به هوستون در ایالت تگزاس برده و در آنجا بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام درون آن را به قیمت کلی ۱۱۰ میلیون دلار یا به عبارت هر بشکه حدود ۵۵ دلار فروخته است.

گزارش آماری آژانس اطلاعات انرژی آمریکا در ماه اکتبر نیز بیانگر این بود که این کشور ۱.۱ میلیون بشکه نفت خام از ایران وارد کرده که احتمالا آن را هم از راه توقیف کشتی دیگری از ایران به دست آورده است.

واکنش ایران: جزئیاتی نداریم

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در جریان نشست خبری خود در تهران، در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت که جزئیاتی برای توضیح ندارد.

او با یادآوری توقف واردات نفت ایران در آمریکا گفت: «از زمان بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا به خاطر قوانینی که (آمریکایی‌ها) گذاشتند، نفتی از ایران خریداری نشده است. شاید منظورشان موضوع دیگری باشد که الان جزییاتش ندارم و اظهارنظر خاصی نمی‌توانم بکنم.»

خبرگزاری بلومبرگ در بهمن ماه ۱۳۹۹،به نقل از منابع مطلع نوشت که آمریکا با هدف جلوگیری از صادرات انرژی ایران، قصد دارد دو میلیون بشکه نفت خامی که معتقد است به ایران تعلق دارد را توقیف کند.  این خبرگزاری در ادامه نوشت: « این محموله نفت خام در عرشه نفتکش آشیلاس با پرچم‌ لیبریا است که در پی دستور توقیف وزارت دادگستری آمریکا، به سوی این کشور منتقل می‌شود.»

صادرات نفت ایران به آمریکا از زمان انقلاب اسلامی متوقف شد. آمریکا در اوج دوران تجارت با ایران در تابستان ۱۳۵۶ حدود ۲۶.۵ میلیون بشکه نفت از ایران خرید.با این حال این اقدام آمریکا می تواند نوعی دزدی دریایی محسوب شود.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *