حجت الاسلام «سید علی اکبر محتشمی‌پور» درگذشت

سید علی‌اکبر محتشمی‌پور را از معدود روحانیون اصلاح طلب می توان قلمداد کرد که در بین اصولگرایان جایگاه ویژه ای داشت.

سیاست شرق_ حجت الاسلام« سید علی‌اکبر محتشمی‌پور» وزیر پیشین کشور و عضو مجمع روحانیون مبارز بر اثر ابتلا به کرونا صبح امروز (دوشنبه) در سن ۷۵ سالگی در بیمارستان خاتم‌الانبیای تهران درگذشت.

 به نقل از ایرنا، «زهره سادات محتشمی پور» دختر حجت الاسلام و المسملین محتشمی پور خبر درگذشت وی را تایید کرد.

سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور را از معدود روحانیون اصلاح طلب می توان قلمداد کرد که در بین اصولگرایان جایگاه ویژه ای داشت.

وی متولد ۱۳۲۵ در تهران است و در کارنامه او سمت هایی همچون عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، وزیر کشور کابینه دوم میر حسین موسوی ۱۳۶۸-۱۳۶۴ ، نماینده دوره‌های سوم و ششم مجلس شورای اسلامی، سفیر ایران در سوریه مشاهده می شود .

وی در موضوع فلسطین نیز چهره ای شناخته شده بوده و از بنیانگذاران حزب الله لبنان به شمار می رود .
به گزارش عصرایران ، محتشمی پور طی سالیان گذشته به سبب فعالیت های ضد صهیونیستی ، به عنوان دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از قدس – که از زیر مجموعه های مجلس شورای اسلامی است – فعالیت کرده است.

اما در عرصه سیاست داخلی باید اشاره کرد محتشمی در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ریاست کمیته صیانت از آرای مردم ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی را برعهده داشت.او رئیس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز بود.

او همچنین رئیس فراکسیون دوم خرداد در مجلس ششم بود و در انتخابات مجلس هفتم اگرچه پس از رد صلاحیت‌های گسترده از کاندیداتوری انصراف داد ، اما ریاست ستاد ائتلاف برای ایران متشکل از هشت گروه دوم‌ خردادی را برعهده گرفت.

او تحصیلات خود را در مدرسه علوی به پایان برد و سپس برای تحصیل علوم دینی، از سال ۱۳۴۰ در حوزه‌های علمیه تهران، قم و نجف حضور داشت. از معروفترین اساتید وی در حوزه، امام خمینی، آیت الله سیدحسن بجنوردی، آیت الله خوئی، آیت‌الله میرزاباقر زنجانی و شهید مصطفی خمینی بوده‌اند.

وی در دوران پیش از پیروزی انقلاب نیز سوابق مبارزاتی داشته و نخستین بار در سال ۱۳۴۱ دستگیر شد و تا سال ۱۳۵۷ بیشتر عمر خود را در خارج از کشور گذراند.

او در پاریس به امام (ره) پیوست و مسئولیت ارتباطات دفتر امام در «نوفل لوشاتو» را به عهده گرفت.

او بعد از پیروزی انقلاب عضو دفتر امام در پاریس، قم، تهران درسالهای (۱۳۵۹-۱۳۵۷)، عضو هیأت منتخب امام برای بررسی بنیاد مستضعفان (۱۳۵۹)،نماینده امام ومدیر صدای جمهوری اسلامی ایران (۱۳۵۹)، عضو شورای سرپرستی سازمان صدا وسیما (۱۳۵۹) بود .
او از سال ۱۳۶۰ سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه بود .

وی در دوره سفارتش در سوریه اقداماتی را از جمله تشکیل گروه های اسلامی به ویژه حزب الله لبنان و هسته های مقاومت در لبنان را مد نظر گرفت.

در بهمن ۱۳۶۲ در حادثه انفجار بمب هدف قرارگرفت به نحوی که از سوی اسرائیلی ها برای او بسته ای انفجاری ارسال گردید . در این واقعه او از ناحیه چشم، گوش و هر دو دست آسیب دیده‌ و یک دست او نیز از مچ قطع شد.

امام خمینی(ره) در تاریخ ۲۶/۱۱/۶۲ طی پیامی خطاب به وی گفتند: از حادثه ناگوار که توسط ایادی استکبار جهانی برایتان اتفاق افتاد متأثرگردیدم انشاءالله هرچه زودتر سلامتتان را بازیافته و درسنگر اسلام و انقلاب به نفع مستضعفان و مظلومان جهان به مبارزات سخت خود ادامه دهید.
برای فرزندان اسلام و قرآن تمام مشکلات و صدمات در راه خداوند شیرین و آسان است.

محتشمی پور سوابق دیگری نیز دارد که اهم آنها عبارتند از: عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، عضو کمیته مشاورین سیاسی رهبری ازسال ۱۳۶۸، نماینده مردم تهران (دوره سوم مجلس شورای اسلامی) از سال ۱۳۶۸ و رئیس کمیسیون دفاع و دبیرکل گروه بین المجالس درمجلس شورای اسلامی، رئیس کمیته علمی کنفرانس بزرگداشت بیستمین سالگرد شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی(ره)،مدیر مسئول مجله «بیان» درسال ۷۰-۱۳۶۹، مشاور اجتماعی ریاست جمهوری محمد خاتمی از سال ۱۳۷۸-۱۳۷۶،رئیس کمیته علمی ستاد صدمین سالگرد میلاد امام خمینی،مدیرمسئول روزنامه بیان (توقیف شده)، رئیس فراکسیون جبهه دوم خرداد در دوره ششم مجلس شورای اسلامی (فراکسیون اکثریت)، دبیرکل کنفرانس بین المللی حمایت از قدس و حمایت از حقوق مردم فلسطین (ایران)،امین عام رابطه الدولیه للبرلمانیین المدافعین عن القضیه الفلسطینیه (بیروت)، رئیس مجمع سازمانهای غیردولتی فعالان حامی آزادی قدس شریف (ایران) و نایب رئیس هیأت امنای مؤسسه القدس الدولیه (بیروت)

در نخستین جلسه علنی مجلس در سال ۸۹ خبر برکناری علی اکبر محتشمی پور و انتصاب حسین شیخ الاسلام به عنوان دبیرکل جدید « کمیته حمایت از مردم فلسطین» منتشر شد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *