نتانیاهو، در برزخ سقوط!

بنیامین نتانیاهو اتحاد مخالفانش را ائتلافی «چپگرا» خوانده و احزاب راستگرای حاضر در این ائتلاف را به «خیانت» به ارزش های راست گرایانه متهم کرده است.

سیاست شرق _ هرچند گروهی از احزاب اسرائیلی، چهارشنبه شب برای تشکیل دولت آینده به توافق و ائتلافی ناهمگون رسیدند تا امیدهای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل را برای بقاء در قدرت کمرنگ شود، با این حال ، نتانیاهو همچنان در صدد است در روزهای باقیمانده، این ائتلاف را به شکست و جدایی بکشانند.

نخست وزیر کنونی اسرائیل و متحدان راستگرایش امیدوار هستند تا بتوانند پیش از زمان رای گیری در کنست (پارلمان اسرائیل) معادلاتی را که منجر به امضای توافق ائتلاف ببین« یائیر لاپید»، رهبر حزب میانه «یش عتید» با «نفتالی بنت»، رهبر حزب «یامینا» و شماری دیگر از احزاب کوچک دیگر شده است برهم بزنند تا نتوانند حد نصاب ۶۱ رای کنست را کسب کنند.

بنا به توافق امضاء شده بین اعضای «ائتلاف برای تغییر» که هدف اصلی آن برکناری بنیامین نتانیاهو از قدرت ۱۲ ساله است، نفتالی بنت از حزب «یامینا» به مدت دو سال عهده دار سمت نخست وزیری خواهد بود. قرار است در دو سال آخر عمر این دولت، یائیر لاپید که طی دو سال ابتدایی در سمت وزیر خارجه فعالیت خواهد کرد، به نخست وزیری برسد یعنی پست نخست وزیری بصورت گردشی ، دست به دست شود.

به این ترتیب نفتالی بنت ممکن است ۱۲ روز دیگر یا شاید حتی زودتر کار خود را به عنوان نخست وزیر جدید اسرائیل و جانشین بنیامین نتانیاهو آغاز کند، تا به این ترتیب به ۱۲ سال زمامداری رهبر حزب لیکود در اسرائیل خاتمه خواهد دهد.

نفتالی بنت تاجری ثروتمند است که همزمان از خود چهره ای مدرن، مذهبی و ملی گرا ارائه کرده است.

وی به مدت دو سال رئیس دفتر بنیامین نتانیاهو بود اما پس از آن از وی فاصله گرفت. رسانه های اسرائیل دلیل اختلاف بین نفتالی بنت و بنیامین نتانیاهو را نفوذ سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر اسرائیل بر حلقه نزدیکان شوهرش گزارش کرده بودند.

بنیامین نتانیاهو اتحاد مخالفانش را ائتلافی «چپگرا» خوانده و احزاب راستگرای حاضر در این ائتلاف را به «خیانت» به ارزش های راست گرایانه متهم کرده است. یکی از مخاطبان اصلی این سخنان بنیامین نتانیاهو، متحد سابقش نفتالی بنت است.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا بنیامین نتانیاهو خواهد توانست همچنان در قدرت بماند و یا پس از ۱۲ سال نخست وزیری،با آن خداحافظی کند.

هیچ حزب اسرائیلی تا کنون به خودی خود بدون ائتلاف با حزب دیگر وتوی شصت و یک کرسی را برای تشکیل دولت به دست نیاورده است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *