دیوان کیفری لاهه حکم نهایی «قصاب بالکان» را صادر می‌کند

این دادگاه پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی جرم «نسل کشی» را علیه راتکو ملادیچ به دلیل قتل عام مسلمانان سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ میلادی تایید و او را به حبس ابد محکوم کرده بود.

سیاست شرق _ سه‌شنبه آینده رای نهایی دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه هلند، در قبال درخواست تجدیدنظر در حکم اولیه راتکو ملادیچ، فرمانده نظامی صرب‌های بوسنی (معروف به قصاب بالکان) در جریان کشتار ۸ هزارنفر در سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ میلادی، صادر خواهد شد.

به نقل از یورونیوز، این دادگاه پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی جرم «نسل کشی» را علیه راتکو ملادیچ به دلیل قتل عام مسلمانان سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ میلادی تایید و او را به حبس ابد محکوم کرده بود.

حکم روز ‌سه‌شنبه تصمیم نهایی خواهد بود که دادگاه علیه مردی که به «قصاب بالکان» مشهور است صادر خواهد کرد.

جنگ بوسنی بدترین و خونین‌ترین جنگ اروپا از زمان پایان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.

انتظار می‌رود راتکو ملادیچ که اکنون ۷۸ سال دارد، روز سه‌شنبه در دادگاه لاهه حاضر شود و مادران بسیاری مردان و پسرانی که جمعشان به ۸ هزار نفر می‌رسید و در جریان فرماندهی ملادیچ قتل عام شده بودند نیز در این روز مقابل دادگاه دست به تجمع خواهند زد.

اگرچه به دلیل شیوع ویروس کرونا حضور خبرنگاران در صحن دادگاه لاهه ممنوع است، اما حکم نهایی در ساعت ۱۳ به وقت گرینویچ بصورت آنلاین اعلام خواهد شد.

راتکو ملادیچ که تا پیش از دستگیری در سال ۲۰۱۱ میلادی، برای مدت یک دهه «فراری» بود، در نهایت به اتهام نسل کشی در سربرنیتسا همچنین ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در طول جنگ بوسنی محاکمه شد و قضات دادگاه او را به دلیل سازماندهی کمپین «پاکسازی قومی» برای بیرون راندن مسلمانان و بوسنیایی‌ها از مناطق کلیدی یوگسلاوی پیشین با هدف ایجاد «صربستان بزرگ» گناهکار شناختند.

دادستان‌های پرونده اعلام داشتند که راتکو ملادیچ به عنوان بخشی از کار پاکسازی قومی برای بیرون راندن مسلمانان، «شخصاً» بر کشتار منطقه سربرنیتسا نظارت داشته است.

در برخی فیلم‌های مربوط به دوران قتل عام، راتکو ملادیچ دیده می‌شود که در میان کودکانی که به همراه مادرانشان باید با اتوبوس از سربرنیتسا خارج می‌شدند شکلات پخش می‌کند، آنهم دقیقا در زمانی که مردان و پسران جوان شهر به دستور او گروه گروه به جنگل منتقل و اعدام می‌شدند.

جنگ بوسنی که طی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ میلادی در جریان بود حدود ۱۰۰ هزار کشته و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار آواره برجای گذاشت.

درگیری‌ها نخست در سال ۱۹۹۱ در اسلوونی و کرواسی و سپس سال بعد از آن به‌شکلی بسیار خونین در بوسنی اتفاق افتاد. صرب‌های بوسنی با الهام گرفتن از اسلوبودان میلوشویچ، که ملی‌گرایی را جایگزین کمونیسم کرده بود، سعی کردند بوسنی و صربستان را با هم ادغام کنند

اما مسلمانان بوسنیایی خواستار جدایی از یوگسلاوی سابق بودند. در چنین حالی صرب‌های ساکن بوسنی با این اقدام مخالفت کرده و به سرکوب مسلمانان پرداختند. این حادثه یکی از فجیع‌ترین حوادث تاریخی به‌شمار می‌رود که به نسل‌کشی، قتل‌عام و کشتار گروهی اقوام مختلف بوسنی انجامید. در شهر سارایوو پایتخت بوسنی و هرزگوین هزاران نفر کشته شدند.

جنگ تا نوامبر ۱۹۹۵ ادامه یافت. در ژوئیه ۱۹۹۵ ارتش جمهوری صرب بوسنی به فرماندهی راتکو ملادیچ منطقه امن سازمان ملل سربرنیتسا در شرق بوسنی را اشغال کرد، در حدود ۸۰۰۰ مرد از شهروندان این منطقه را در جریان کشتار سربرنیتسا قتل‌عام کرد و بیشتر زنان را به منطقه تحت کنترل نیروهای بوسنیایی تبعید کرد که در جریان این تبعید تعدادی از آنان مورد تجاوز قرار گرفتند و کشته شدند. نیروهای هلندی حافظ صلح سازمان ملل که در این منطقه مستقر بودند، نتوانستند مانع تصرف منطقه و کشتارهای بعدی شوند.

با شدت یافتن حملات صرب ها به سارایوو و قتل مردم عادی، حملات ناتو و ایالات متحده به درخواست دبیرکل سازمان ملل ، به مواضع صرب ها آغاز شد.

در ۱۴ سپتامبر حملات هوایی ناتو به حالت تعلیق درآمد تا توافقی با نیروهای صرب بوسنی بر سر عقب‌نشینی سلاح‌های سنگین از اطراف سارایوو به‌دست‌آید. ۱۲ روز بعد، در ۲۶ سپتامبر، یک توافق اولیه میان وزیران امور خارجه بوسنی و هرزگوین، کرواسی و یوگسلاوی در نیویورک به‌دست آمد. در ۱۲ اکتبر طرفین به برقراری یک آتش‌بس ۶۰ روزه به توافق رسیدند و در ۱ نوامبر مذاکرات برای صلح در شهر دیتون اوهایو آغاز شد. در نهایت جنگ با امضای موافقت‌نامه دیتون در ۲۱ نوامبر ۱۹۹۵ به پایان رسید. نسخه نهایی این موافقت‌نامه در ۱۴ دسامبر ۱۹۹۵ در پاریس امضا شد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *