آغاز سفر بایدن به اروپا و هشدار به روسیه

بایدن: ما دنبال درگیری با روسیه نیستیم. ما خواهان رابطه‌ای پایدار و پیش‌بینی‌پذیر هستیم […] اما من صریح و روشن گفته‌ام که اگر دولت روسیه به فعالیت‌های زیان‌آور بپردازد، ایالات متحده با روشی محکم و هدفمند پاسخ خواهد داد.

سیاست شرق _ جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که برای نخستین بار به خارج از کشور سفر کرده است، روز چهارشنبه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) پس از ورود به بریتانیا ضمن تأکید بر پایبندی «تزلزل‌ناپذیر» کشورش به ناتو، به روسیه هشدار داد که در صورت انجام فعالیت‌های زیان‌آور با پیامدهای «محکم و هدفمند» روبرو خواهد شد.

به نقل از یورونیوز، بایدن که قرار است هفته آینده پس از نشست‌های جداگانه با رهبران ناتو، گروه ۷ و اروپا با رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار کند، در جریان سخنرانی برای حدود هزار سرباز آمریکایی و خانواده‌های آنها در یک پایگاه هوایی در بریتانیا گفت که پیام روشنی به ولادیمیر پوتین می‌دهد.

رئیس جمهور دموکرات آمریکا در آغاز سفر هشت روزه خود به اروپا گفت: «ما دنبال درگیری با روسیه نیستیم. ما خواهان رابطه‌ای پایدار و پیش‌بینی‌پذیر هستیم […] اما من صریح و روشن گفته‌ام که اگر دولت روسیه به فعالیت‌های زیان‌آور بپردازد، ایالات متحده با روشی محکم و هدفمند پاسخ خواهد داد.

بایدن گفت مصمم است پس از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ که سیاست تعرفه‌‌ای او و خروجش از معاهدات جهانی، روابط با متحدان بزرگ را متشنج کرد، روابط میان دو سوی اقیانوس اطلس را مجدداً بازسازی و پیوندهای خود را دوباره برقرار کند.

وی همچنین مدعی شد : «در هر مرحله از سفر، ما می‌خواهیم روشن کنیم که ایالات متحده بازگشته است و دموکراسی‌های جهان در کنار هم ایستاده‌اند تا با سخت‌ترین چالش‌ها و موضوعاتی که برای آینده بیشترین اهمیت را دارند، مقابله کنند.»

بایدن هنگام عزیمت به اروپا به خبرنگاران گفته بود که از جمله اهداف وی «تقویت اتحاد» است و برای پوتین و چین روشن ساخته بود که اروپا و ایالات متحده با یکدیگر پیوند محکمی دارند.»

جو بایدن در گفتگو با نظامیان آمریکایی تأکید کرد که ناتو به نوسازی و گسترش توانایی‌های خود در زمینه سایبری نیاز دارد.

نشست بایدن با پوتین در ژنو در روز ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) اوج این سفر خواهد بود.

در همین حال و در تازه‌ترین تصمیم دستگاه قضایی روسیه، روز چهارشنبه گروه‌های مرتبط با الکسی ناوالنی، منتقد زندانی کرملین را «افراطی» خوانده و آنها را «غیرقانونی» اعلام کرد.

روابط مسکو و واشنگتن ، پس از اظهارات غیردیپلماتیک بایدن علیه پوتین، و احضار سفیر روسیه از واشنگتن به مسکو، رو به وخامت رفته است.

رئیس جمهور روسیه پیش از این، طی سخنانی تاکید کرد که پاسخ روسیه در برابر هرگونه اقدام تحریک آمیز، سریع، سخت و نامتقارن خواهد بود.

 به نقل از تاس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در جریان سخنرانی سالانه خود اعلام کرده بود که مسکو در روابط با تک تک کشورها، خط قرمزهای خود را تعریف خواهد کرد.

رئیس جمهور روسیه گفت: من باید این را اظهار کنم؛ ما صبر، مسئولیت پذیری، حرفه‌ای گری و اعتماد به خود و درستی عمل خود داریم و بر اساس عقل سلیم، نسبت به هرگونه تصمیم گیری اقدام می‌کنیم.

وی افزود: اما امیدوارم هیچکس اقدامی برای شکستن خطوط قرمز در روابط با مسکو نکند و این ما هستیم که چنین خطوط قرمزی را برای روابط خود با هر کشوری تعیین می‌کنیم.

پوتین در ادامه سخنان خود همچنین خاطر نشان کرد هر کشوری که دست به اقدام تحریک آمیز علیه روسیه بزند، مطمئناً تاوان عمل خود را خواهد داد.

وی همچنین افزود: روسیه خواهان روابط خوب با تمامی شرکای خود در جهان است و البته این مساله شامل آن دسته کشورهایی نیز می‌شود که روابط ما اخیراً با آنها رو به سردی گذاشته است.

رئیس جمهور روسیه در عین حال تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم هیچ پل ارتباطی را بسوزانیم، اما اگر کسی حسن نیت ما را به منزله بی تفاوتی یا ضعف تعبیر کند و بخواهد این پل‌ها را از بین ببرد، باید بداند که پاسخ روسیه (به این اقدام) نامتقارن، سریع و سخت خواهد بود.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *