مهندس محمدرضا کرمی نژاد :انتظار می رفت پس از این همه سال ، بحث شبکه فاضلاب اهواز لاینحل نماند

به گزارش سیاست شرق ، معاون نظارت بر بهره برداری آبفای استان تهران  که برای کمک رسانی  در خوزستان بسر می برد ، ضمن ابراز تاسف از مشکلات پیش آمده از سیلاب های اخیر برای هموطنان عزیز گفت : تمام سعی ما کاستن از مشکلات پیش آمده از سیلاب ها برای مردم است و ان شاءالله تا پایان مشکلات مربوطه ، در کنار مردم خوزستان خواهیم بود.
مهندس محمدرضا کرمی نژاد در گفتگو با پایگاه خبری سیاست شرق گفت : استان تهران یکی از استان های معین استان خوزستان [تهران ، اصفهان ، کرمان و فارس] در شرایط فعلی است که نظر به حجم و گستردگی خسارات وارده به استان خوزستان و به منظور امدادرسانی فوری و مستمر ، پس از تشکیل ستاد مدیریت بحران ، بطور جدی و بدون فوت وقت ، وارد عمل گردید.

وی ادامه ادامه داد : شرکت آبفا تهران با دستور ستاد مدیریت بحران ، از روز یکشنبه با نزدیک به یکصد نفر از پرسنل باتجربه و فعال خود و در اختیار داشتن تعداد ۸ دستگاه پمپ سیار sp بزرگ با قدرت پمپاژ ۵۰۰ تا ۷۰۰ مترمکعب در ساعت و خروجی ۱۰ و ۱۲ اینچی و با تجهیزات کامل همچون دیزل ژنراتور ، در نقاط مهم و از پیش تعیین شده در اهواز ، بستان و سوسنگرد حضور پیدا نموده است.البته در این بین تعداد ۲۰۰ دستگاه پمپ ۲، ۳ و ۴ اینچی نیز با وسائل مربوطه برای تخلیه آب و یا فاضلاب از مناطق مورد نیاز و حتی منازل شهروندان مورد استفاده قرار گرفته است.

مهندس کرمی نژاد گفت : با توجه  به هم تراز شدن و یا غرقاب شدن  لوله های خروجی فاضلاب در اکثر نقاط ساحلی اهواز با سطح رودخانه کارون و در نتیجه عدم تخلیه فاضلاب و پساب های موجود ، وضعیت بغرنجی برای بعضی از نقاط اهواز همچون خیابان بلوار و کارون کوروش ، جنب پل سیاه و بیمارستان امام خمینی (ره ) ، خیابان دانیال و ساحلی کیان پارس بوجود آمد که مشکلاتی را نیز برای مردم ایجاد نمود و در مواردی ، فاضلاب وارد خانه های آنها شده بود.
با این حال با تلاش پرسنل آبفای تهران ، اهواز ، اصفهان ، نیروهای کمکی سازمان ها و مردم این مناطق ، پس از ساعاتی و با استفاده از پمپ های سیار و لوله های مخصوص ، علاوه بر مسدود شدن مسیر برگشتی فاضلاب از طرف رودخانه ، با پمپاژ فاضلاب از درون چاهک ها بسوی رودخانه ،  مشکل بسیاری از مناطق برطرف گردید .
ایشان در ادامه افزود : جبهه دوم حضور پرسنل آبفای تهران در شهرهای بستان و سوسنگرد است که در سه زمینه تامین آب شرب محل اسکان مردم ، کنترل و بهبود کیفیت آب شرب ، ترمیم لوله های شکسته ی آب و همچنین ترمیم یا رفع اشکال از فاضلاب های موجود است. تعداد ۴ عدد از پمپ های بزرگ sp ، در سوسنگرد مستقر و در حال تخلیه فاضلاب از مناطق مربوطه هستند.
مهندس کرمی نژاد افزودند : یکی از سیل بندهای حد فاصل بستان و سوسنگرد نیز شکسته است که با همکاری و مشارکت پرسنل شهرداری تهران ، سازمان ها و مردم در حال ترمیم می باشد‌.

*مشکل شبکه فاضلاب اهواز ، بحثی مزمن و دیرینه 
معاون نظارت بر بهره برداری آبفای استان تهران در خصوص وضعیت سیستم فاضلاب اهواز و مشکلات موجود آن به سیاست شرق اظهار داشت : بحث فاضلاب اهواز ، بحثی مزمن و دیرینه ای است که نمی بایست به این وضعیت منجر شود و باید حل می شد، در این رابطه ، راه حل های مختلفی نیز وجود داشت .
وی ادامه داد : در نقاط مختلف ساحل کارون ، به علت بالا آمدن سطح رودخانه ، فاضلاب و رودخانه هم تراز شده اند ، لذا فاضلاب تخلیه نمی شود و به داخل منازل و خیابان ها ، برگشت می کند.
مهندس کرمی نژاد ضمن انتقاد از شیوه فعلی دفع فاضلاب شهری به رودخانه کارون و مشکلات زیست محیطی مربوط به آن در اهواز افزودند : بجای اینکه فاضلاب بطور مستقیم به رودخانه کارون تخلیه شود ، با احداث یک کانال سراسری در امتداد کارون و جمع آوری فاضلاب در چند نقطه و سپس پمپاژ آن به سمت تصفیه خانه ها ، می شد با هزینه ای کم ، از بسیاری از مشکلات امروز که مردم را در تنگنا قرار داده است ، جلوگیری نمود .
وی ادامه دادند : انتظار می رفت که پس از این همه سال ، بحث شبکه  فاضلاب اهواز ، لاینحل نماند تا با یک باران ، مردم دچار مشکل شوند ؛ شبکه فاضلاب نیز همچون آب ، برق و گاز و سایر موارد ضروری ، باید امنیت و آسودگی لازم را برای مردم فراهم نماید.
ایشان در پایان افزودند :  مشکل شبکه فاضلاب اهواز باید با یک وقت ویژه و سریعتر حل شود تا مردم در آینده دچار مشکلات بیشتری نشوند.
انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *