سریال بانوی سردار ؛ روایتی ناقص از تاریخ

سریال بانوی سردار ؛ روایتی ناقص از تاریخ

سیاست شرق /محسن بهداروند مرداسی ؛

بی شک در تاریخ ملتها و اقوام ، همیشه نخبگان ، اندیشمندان و دلاورانش نقش پررنگ و شاخصی داشته اند لذا وقایع و سرگذشت آنها برای نسل های آینده همیشه هیجان انگیز و با شکوه است .بااین حال  اگر تصویر ارائه شده از آنها و تاریخ ملت ها بدرستی به تصویر و تفسیر کشیده نشود می تواند در جای خود  چالش برانگیز و تاثیری سوء بر افکار عمومی داشته باشد.

در تاریخ ایران سرزمین و بالطبع قوم بختیاری ، انسانهای عاشق ، شاخصی وجود داشته است که هر کدام به نوبه خود  به نوعی وقایع مهمی را رقم زده اند که تاثیراتی ملی از خود بجای گذاشته اند.

بطوریکه رهبر انقلاب  در دیدار خود با عده ای از بزرگان بختیاری تاکید داشتند: ..در قوم بختیاری شخصیت های بیشماری فداکاری کردند و برجستگی ها و امتیازاتی را از خودشان بجا گذاشتند .که نباید مجاهدت های انها نادیده گرفته شود.

یقینا پرسش های تاریخی را تاریخ پاسخ میدهد اما باید تاریخ ملت ها و شخصیت های تاثیرگذار آن را ، نویسندگانی برای آیندگان نگارش و یا توسط سناریونویسان و فیلم سازانی به تصویر کشیده شود که  اطلاعات جامع و کاملی از حواشی و متن وقایع و تاریخ داشته باشند.آنچه مسلم است تاریخ همچون  انباری از هویت های گرانبهایی است که باید در ظرف  زمان و مکان خود نقد و بررسی شود تا بتواند تصویری  کامل و درست به مردم زمانه و آیندگان ارائه شود.

رویداهای بزرگ تاریخی را نباید با سکانس های کوچک مصادره کرد زیرا رویدادهای مهم تاریخی که ریشه در هویت یک قوم دارد نباید به میل و سلیقه و عقاید شخصی تفسیر یا به نمایش گذاشته شود و یا احیانا  کسانی سهوا ، عمدا یا رندانه دست به انتحال تاریخ بزنند.

بخشی از تاریخ نگاران معاصر در دوران قاجار و پهلوی خطوط قرمز حاکمان را رعایت میکردند و نمیگذاشتند حقایق بدرستی ثبت و ضبط شود .در داستان مشروطیت با توجه به اینکه بختیاری ها نقشی بی بدیل و ممتاز ایفا نمودند ، اما به دلایل مختلف ،  حاصلش در تاریخ بنفع انها رقم نخورد  که بخشی از ان در عصر مشروطیت مغفول ماند.

حال که رسانه ملی در صدد است در مسیر شناساندن بزرگان و شخصیت های تاریخ این مرز و بوم قدم بردارد و با ساخت سریال های تاریخی ، تاریخ این سرزمین را موشکافانه بررسی و ب نمایش بگذارد ، می بایست در تفسیر و تعریف آن عقب نماند و با ارائه تصویری شفاف و متناسب با واقعیت های تاریخی   پاسخگوی نیازها و خواسته های افکار عمومی باشد ، دراین جاست که قاب رسانه ملی بایدچشم اندازی مناسب  از تاریخ ایران به ایرانیان و حتی سایر مردم جهان ارائه نماید و بر پایه یک مشارکت اجتماعی آنرا به یک تالار گفتگو مبدل نماید.

بنابراین از مدیران ارشد  رسانه ملی انتظار میرود در ساخت رویدادها و وقایع و حوادث تاریخی هوشمندانه دقت نظر و عمل کرده ومشارکت اهالی فرهنگ و تاریخ ایران و مخصوصا اقوام مختلف همکاری موثر تری بنماید.

متاسفانه رسانه ملی علی رغم کار با ارزشی که در ساخت سریال بانوی سردار  داشته است ، نقش ارزنده و تاثیر گذار یک شخصیت برجسته را به بازیگری سپرد که در پروسه فرایند بازیگری  نقش و کاراکتر تاثیر گذاری را به مخاطب خود  القا نکرد و نتوانست ارتباط احساسی مناسبی در خور نقش خود با مخاطبان برقرار نماید و به نوعی شخصیت بی بی مریم را نتوانست آن چنانکه باید وشاید به نمایش بگذارد.

سردار مریم به عنوان  یک قهرمان ملی ، در مقابل زورگویان قاجار و پهلوی شجاعانه مقاومت و در این مبارزه عزیزترین فرزندش را فدا ی این مرز بوم کرد و در واقع سرزمین جغرافیای بختیاری او را به عنوان یک سردار مبارز صدا میزند.نقش بی بدیل سردار مریم در دوران مشروطیت و در مبارزه با بیگانگان بویژه روس و انگلیس ممتاز بود.مرحوم مصدق پس از عزل راهی خانه بی بی میشود..علی اکبر دهخدا..ملک الشعرای بهار..وحید دستگردی بارها در خانه بی بی محافظت میشدند..و خانه بی بی مریم  کانون بسیاری از ازادیخواهان عصر مشروطه بود..که متاسفانه..بسیاری از اتفاقات و حوادث در این سریال مغفول ماند….اما در پایان…آنچه از روایت بی بی مریم  در بازه زمانی سریال گم گور شده ، بسیار است که پرداختن به آن در این نوشتار نمی گنجد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *