روند افزایش چاقی در کودکان نگران‌کننده است

چاقی کودکان

به گزارش سیاست شرق و به نقل از ترکیش نیوز، در حال حاضر، تخمین‌زده شده که بیش از ۱۵۰ میلیون کودک چاق در سراسر جهان وجود دارد و در صورت عدم رعایت پیشگیری‌های لازم ، این تعداد تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

تحقیقات اخیر در مورد چاقی کودکان که توسط فدراسیون جهانی چاقی در ۱۹۱ کشور انجام شده، نشان می دهد که کودکان در کشورهای در حال توسعه مانند آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین به دلیل تغییر شیوه زندگی و همچنین افزایش محبوبیت غذاهای ناسالم در معرض خطر ابتلا به چاقی قرار دارند.

در این گزارش آمده، جزایر اقیانوس آرام مانند جزایر کوک و پالائو در معرض بیشترین خطر ابتلا به چاقی در دهه آینده قرار دارند. علت این روند افزایشی در این مناطق، تغییر در شیوه زندگی و افزایش واردات مواد غذایی است. بیشتر غذاهای وارداتی در این جزایر، غذاهای فرآوری شده هستند که میزان قند و چربی در آن‌ها بسیار بالاست.

برخی از محققان چاقی را طاعون نسل امروز می‌دانند که به‌سرعت در حال گسترش است.

اضافه‌وزن و چاقی در کودکان زمینه‌ساز ابتلای آنان به بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی و سرطان در بزرگسالی است. کودکان مبتلابه چاقی اغلب به بیماری آسم مبتلا می‌شوند و از بیماری‌های ارتوپدی مانند درد در ناحیه کمر و زانو شاکی هستند. فشار بر مفاصل به دلیل افزایش وزن سبب سایش و پوسیدگی مفصل‌ها نیز می‌شود.

منبع:ایسنا

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *