منشاء ناآرامی های عراق ؛ ترکیبی از علل و عوامل داخلی و خارجی

منشاء ناآرامی های عراق ؛ ترکیبی از علل و عوامل داخلی و خارجی

تحلیل سیاست شرق ( East  policy ) _ ناآرامی های چند روز گذشته در تعدادی از شهرهای عراق ، این همسایه غربی ایران را با بحرانی داخلی مواجه نموده ، که می تواند تبعاتی را برای این کشور و حتی همسایگانش داسته باشد.

هرچند دولت عراق سعی نموده با کمک گرفتن از نیروهای امنیتی  و گفتگو با معترضان  ، از این مرحله به سلامت عبور کند  ، با اینحال وجود تعدادی کشته و زخمی از تظاهرکنندگان و حتی نیروهای امنیتی ، مسئله را پبچیده تر و دارای ابعادی گسترده تر نموده است.

آنچه مسلم‌است ،  پس اشغال عراق توسط ایالات متحده و متحدینش ، این کشور دچار ‌نوعی از هم گسیختگی و ناهمگرایی سیاسی از سوی تعدادی از جریانات گردیده که  هر نوع تغییر و تحولی را در سیاست داخلی و حتی خارجی ابن کشور را با مسائل و مشکلاتی برای دولت مرکزی ابن کشور مواجه می سازد، مسئله ای که  بی ارتباط با نفوذ سایر کشورها و مخصوصا همسایگانش نیست.

با این وجود تلاش دولت های مختلف در بغداد جهت حفظ انسجام و وحدت ملی در داخل و داشتن یک سیاست مستقل ملی در سطح منطقه ای و بین المللی ، گاها این کشور را با مسائل و مشکلاتی از سوی قدرت های خارجی(منطقه ای و بین المللی) مواجه نموده است.

مخالفت با  تحریم های یکجانبه آمریکا علیه  ایران ، تقویت و گسترش روابط در حوزه های مختلف  با ایران ، تلاش جهت بهبود روابط با کشورهای عربی ، اتخاذ مواضع مستقل در خصوص تحولات سوریه، بحرین، یمن و فلسطین ، نگاه به شرق و سفر عادل عبدالمهدی به چین و عقد قراردادهای بزرگ نفتی با این کشور ، احتمال خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه ، در بعد ببن المللی می تواند تبعاتی را برای این کشور به همراه داشته و دولت این کشور را به وسیله جریانات همسو با سایر کشورهای مخالف چنین سیاست هایی ، تحت فشار قرار دهد.

البته ارتباط دادن همه اعتراضات مردمی به خارج این کشور نیز نمی تواند صحیح باشد و خواسته های مردم از دولت جهت بهبود امور ، کاهش بیکاری و مبارزه با فساد ، مسئله ای است که در دولت های گذشته نیز وجود داشته و همچنان از موانع و مشکلات مهم این کشور علی رغم فروش نفت و درآمدهای  هنگفت مالی است.

با این وجود به نظر می رسد در مواجهه با  علل و عوامل مختلف بحران اخیر و اعتراضات خیابانی مردم عراق  ، می بایست تمام جوانب ممکن از جمله دخالت کشورهای خارجی و خواسته های به حق مردم این کشور  را   تواما مد نظر گرفت . ارتباط دادن صرف اعتراضات به خارج کشور یا داخلی محسوب نمودن کامل  منشا اعتراضات  ،  نوعی فرار از حقایق حاکم بر فضای سیاسی کشوری است که همچنان از نفوذ سایر کشورها بوسیله جریانات سیاسی همسو و موجود در عراق ، رنج می برد.مسئله ای که بی ارتباط با منافع قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای نیز نیست.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *