... امروز: چهارشنبه - ۰۲ خرداد - ۱۴۰۳
جهان ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - 3:40 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ رقابت شانه به شانه ماکرون و لوپن

بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، میزان حمایت از امانوئل ماکرون تنها ۲۶ درصد و ۲۵ درصد نیز گفته اند که در این انتخابات از کاندیداتوری مارین لوپن حمایت می‌کنند.
کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

سیاست شرق _ کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیمه‌شب جمعه پایان یافت. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت تنگاتنگ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور با مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای افراطی «اجتماعی ملی» است.

به نقل از یورونیوز، دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، روز یکشنبه ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین) برگزار می‌شود. از زمان تاسیس جمهوری پنجم و تبدیل نظام حقوقی فرانسه از یک سیستم پارلمانی به ریاست جمهوری هیچ کاندیدایی نتوانسته در دور نخست انتخابات رای بیش از ۵۰ درصد شهروندان را کسب کند. تکرار این سناریو در انتخابات پیش رو به هیچ وجه بعید نیست.

دوازده نامزد در این انتخابات با یکدیگر رقابت می‌کنند. بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، میزان حمایت از امانوئل ماکرون پس از اوج گرفتن در زمان آغاز جنگ اوکراین کاهش یافته و تنها ۲۶ درصد شهروندان قصد رای دادن به وی را دارند. بر همین اساس، ۲۵ درصد هم در این انتخابات از کاندیداتوری مارین لوپن حمایت می‌کنند. پس از این دو نامزد، ژان لوک ملانشون، با ۱۷/۵ درصد در مکان سوم قرار دارد. وی نامزد حزب فرانسه تسلیم ناپذیر است و یکی از ۶ کاندیدای چپ‌گرا، با احتساب حزب سوسیالیست به‌عنوان یک جریان چپ، به شمار می‌رود.

والری پکرس، کاندیدای جمهوریخواهان (راست) و اریک زمور، کاندیدای حزب فتح دوباره (راست افراطی رادیکال) در مکان‌های چهارم و پنجم قرار دارند.

مهاجرت، امنیت، جنگ اوکراین و نقش فرانسه در اتحادیه اروپا و جامعه جهانی، قدرت خرید، بیکاری، تورم و همچنین چگونگی مدیریت بحران سلامتی در دوران شیوع کووید، از مهم‌ترین مباحث کارزارها و مناظرات انتخاباتی این دوره بود.

در صورت ناتوانی یکی از نامزدها در کسب رای بیش از ۵۰ درصد شهروندان، دور دوم انتخابات در ۲۴ آوریل(۴ اردیبهشت) برگزار می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »