... امروز: یکشنبه - ۰۳ تیر - ۱۴۰۳
اجتماعی ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 2:30 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

انتقاد پزشکیان از حذف غربالگری جنین در طرح « جوانی جمعیت و تعالی خانواده»

پزشکیان: معلوم نیست با حذف آن، چه تعداد افراد معلول به جامعه اضافه می‌شود. قطعا اجرای غربالگری یک ضرورت برای نظام سلامت و نظام اجتماعی کشور است.

سیاست شرق _ مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از حذف غربالگری جنین در کشور گفت: حذف غربالگری جنین نتیجه‌ای جز افزایش تعداد معلولان جامعه ندارد؛ در حال حاضر سازمان بهزیستی و دولت توان نگهداری از معلولان را ندارند و معلوم نیست با افزایش تعداد آنها قرار است چه اتفاقی بیفتد و هزینه‌های نگهداری آنها چگونه تامین شود.

به نقل از «عصر ایران»، وی با بیان اینکه با اجرای طرح غربالگری جنین در چند سال گذشته به شدت تعداد افراد معلول پایین آمده بود، اظهار کرد: معلوم نیست با حذف آن، چه تعداد افراد معلول به جامعه اضافه می‌شود. قطعا اجرای غربالگری یک ضرورت برای نظام سلامت و نظام اجتماعی کشور است.

وی ادامه داد: عزیزانی که نشستند و در طرح جوانی جمعیت، غربالگری جنین را حذف کردند از این طرف قضیه خبر نداشتند و فقط به دنبال افزایش جمعیت بودند، بدون اینکه توجه کنند چه نوع نسلی قرار است افزایش پیدا کند و چه انسان‌های در جامعه رشد کنند و به‌دنیا بیایند.

پزشکیان گفت: آدم‌هایی که معلول هستند و مشکل ذهنی و ژنتیکی دارند، بودنشان در جامعه چه مشکلی را حل می‌کند غیر از اینکه بار سنگینی را به دوش جامعه می‌گذارد. نگهداری از این افراد میلیاردها تومان در سال هزینه دارد و حاکمیت پولی ندارد که از معلولان نگهداری کند. قطعا تمامی هزینه‌ها و‌ همچنین بار عاطفی و‌ روانی این مسئله فقط بر دوش خانواده‌ها است.

وی افزود: کمیسیون بهداشت در کمیسیون ویژۀ (اصل ۸۵) بررسی “طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده” نماینده داشت و معلوم نیست چرا اجازه دادند چنین ماده‌ای تصویب شود، که برای جامعه فقط هزینه روانی و مادی دارد.

از طرفی دیگر، صابر جباری، سرپرست اداره جوانی جمعیت و مسئول دبیرخانه قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت وزارت بهداشت ایران هفته گذشته در گفتگو با تسنیم اعلام کرد: بر مبنای تبصره ۴ ماده ۵۳ هزینه آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های مربوط به مادر و جنین تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی قرار خواهد داشت و از این جهت قانون‌گذار دغدغه هزینه‌های تشخیصی و درمانی برای همه مردم به‌ویژه برای خانواده‌های محروم و بی‌بضاعت را به‌خوبی دیده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »