... امروز: سه شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۳
اجتماعی ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - 1:16 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

آنچه از تاکسی های اینترنتی باید بدانیم/ چرا سفر با تاکسی های اینترنتی، برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود؟

اسنپ مانند سایر اپلیکیشن‌های رابط‌ کاربری، به طور مستقل امکان پیگیری قضایی موارد پیش‌آمده در سفر را ندارد و در صورت وقوع جرم، ابتدا طرفین باید به مقامات قضایی و انتظامی مراجعه کنند.

سیاست شرق _ سفر با تاکسی‌های اینترنتی همچون اسنپ، بر اساس توافق بین کاربر مسافر، کاربر راننده و پلتفرم واسط انجام می‌شود و مثل هر توافق دیگری، طرفین ملزم به آگاهی از وظایف و حقوق متقابل یکدیگر و رعایت قوانین آن هستند.

اقدامات امنیتی اسنپ

تاکسی اینترنتی اسنپ با ارائه‌ راه‌حل‌های فناوری‌محور و با در نظر گرفتن تمهیداتی تلاش می‌کند امنیت هر دو گروه از کاربرانش را ارتقا دهد. در همین راستا اسنپ تایید صلاحیت کاربران راننده خود را به ناجا سپرده، همچنین قابلیت «امنیت سفر» برای پیگیری فوری موارد اضطراری به اپلیکیشن اسنپ اضافه شده و از حدود یک سال پیش در همکاری با بخش روانشناسی اسنپ‌دکتر اجرای «تست روانشناسی برای ارتقای سلامت روان کاربران راننده اسنپ» را به صورت آزمایشی آغاز کرده است.

آگاهی و مسئولیت کاربران راننده و مسافر

تامین امنیت سفرها، علاوه بر راهکارهای اسنپ، نیازمند همراهی هر دو گروه از کاربرانش است. کاربران مسافر و راننده با رعایت قوانین می‌توانند تکمیل‌کننده‌ اقدامات اسنپ باشند و به بهبود کیفیت سفر و حفظ امنیت آن کمک کنند. یکی از قوانینی که با شروع فصل تابستان نیازمند رعایت بیشتر است به محدودیت استفاده از این سرویس برای افراد زیر ۱۸ سال برمی‌گردد.

گاه راحتی، در دسترس بودن و امنیت تاکسی‌های اینترنتی نسبت به دیگر شیوه‌های حمل‌ونقل منجر می‌شود که والدین اولین انتخاب‌شان استفاده از این سرویس‌ها باشد. اما تمامی تاکسی‌های اینترنتی در دنیا از جمله اسنپ، در شرایط و قوانین‌شان به این مورد اشاره کرده‌اند که افراد زیر ۱۸ سال نه تنها اجازه ساخت حساب کاربری در این اپلیکیشن‌ها را ندارند، بلکه سفر بدون همراهی یک فرد بزرگسال برای آن‌ها ممنوع است.

از طرف دیگر سوار کردن مسافر زیر ۱۸ سال برای کاربران راننده نیز ممنوع است و از آن‌ها خواسته شده از انجام چنین سفرهایی خودداری کنند و با انتخاب گزینه‌ مربوطه در بخش دلایل لغو سفر در اپلیکیشن، اسنپ را مطلع سازند.

ارسال پیام به کارشناس امنیت سفر

سیستم امنیت سفر اسنپ اجازه ارسال پیام فوری به مسافران را می دهد. این باعث می شود تا اگر مشکلی مانند تصادف یا خطایی از جانب رانندگان رخ داد، تیم امنیت سفر مطلع گردد.

تماس با اورژانس

یکی از خدمات تاکسی اینترنتی اسنپ که با کمک قابلیت امنیت سفر اجرایی است، تماس به اورژانس است. اگر تصادفی رخ دهد و مسافران و راننده آسیب دیده باشند، این گزینه امکان ارسال سریع آمبولانس را فراهم می کند. البته بهتر است که در صورت رخ دادن تصادف، تیم فعال در امنیت سفر را نیز مطلع کرد تا برای پشتیبانی های بعدی اسنپ اقدام کند.

هنگام ثبت نام در سامانه ، از شماره اصلی خود استفاده نکنید

نکته بسیار ساده ایست ! شاید بپرسید چرا ؟ دلیل آن بسیار واضح است : 

شماره شما برای هرسفر دراختیار سامانه بوده و هرراننده که درخواست شما را برای سفر و جابجایی بپذیرد دراختیارش قرار می گیرد. پس برای امنیت بیشتر و جلوگیری از بروز هرگونه مشکل از خط دوم یا خطی که از آن استفاده نمی کنید برای رزرو تاکسی کمک بگیرید.

لوکیشن (مکان) مبدا و مقصد خود را حدودی ثبت کنید

اگر عجله دارید یا هرتوجیه دیگر برای ثبت دقیق لوکیشن خود، باید بگویم که دراشتباهید! ثبت دقیق لوکیشن مبدا و مقصد، هم برای راننده و هم برای سیستم قابل مشاهده است. پس برای امنیت محل سکونت و مکانی که به آن می روید از ثبت دقیق مبدا و مقصد خود جلوگیری کنید.

به هنگام مسافرت نیز در صورت پرسیدن آدرس توسط راننده ، حدود آدرس مقصد را بگویید و در همان حدود به سفر خود پایان دهید . 

به هنگام ثبت درخواست سفر، حتما یک اسکرین شات ( عکس از صفحه مشخصات راننده) تهیه کنید

با این کار ، درصورت بروز هرگونه مشکل ( بداخلاقی راننده ، نامناسب بودن وضع ماشین و یاهرچیز دیگر ) می توانید گزارش را به سامانه سیستم ارسال کنید و درصورت پیگیرنشدن سامانه ، این موارد را با مراجع دیگر درمیان بگذارید. هر چند شما با ثبت امتیاز در پایان سفر خود به راننده میتوانید امتیاز دهید ، اما رعایت این نکته هم خالی از لطف نیست.

بعد از درخواست سفر حتما GPS خود را خاموش کنید

به این نکته توجه داشته باشید که با روشن بودن GPS ، مکان یابی شما در شبکه امکان پذیر است ! پس حتما بعد از هردرخواست از خاموش بودن GPS خود اطمینان حاصل فرمایید . 

دلایل ممنوعیت سفر برای افراد زیر ۱۸ سال

ممنوعیت سفر افراد زیر ۱۸ سال با اسنپ دلایل متعددی دارد؛ توانایی محدود‌ آن‌ها در استفاده از امکانات امنیتی اپلیکیشن، احتمال کم‌توجهی‌شان به رعایت موارد مهم امنیتی مثل مطابقت دادن مشخصات راننده و خودرو و مهم‌تر از همه قدرت تصمیم‌گیری و واکنش در شرایط اضطراری از جمله دلایل ممنوعیت سفر این افراد با تاکسی های تلفنی و اسنپ است. از سوی دیگر سفر فرد زیر ۱۸ سال بدون همراه، مسئولیت دوچندانی را به عهده‌ کاربر راننده می‌گذارد. با وجود اینکه تمامی رانندگان برای فعالیت در اسنپ از طرف پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا تایید صلاحیت می‌شوند، مراقبت و محافظت از کودکان، نیازمند مهارت‌ و تجربه‌ای است که همه افراد از آن برخوردار نیستند.

از این رو، اسنپ به کاربرانش توصیه می‌کند، با وجود راحتی و در دسترس بودن و امنیت بیشتر سفر با تاکسی‌ اینترنتی، به هیچ‌عنوان از اسنپ برای رفت‌وآمد فرزند خود استفاده نکنند و در شرایطی که به دلیل مشغله زیاد نمی‌توانند کنار فرزندشان باشند، فرد بزرگسال و مورد اعتماد دیگری را با او همراه کنند.

در آخر باید به این نکته توجه داشت که اسنپ مانند سایر اپلیکیشن‌های رابط‌ کاربری، به طور مستقل امکان پیگیری قضایی موارد پیش‌آمده در سفر را ندارد و در صورت وقوع جرم، ابتدا طرفین باید به مقامات قضایی و انتظامی مراجعه کنند. در این مسیر، اسنپ در کنار کاربران خود خواهد بود و در روند رسیدگی به پرونده شکایات کاربران با مراجع قضایی و انتظامی همکاری خواهد کرد.

منبع: سیاست شرق و برترینها

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »